Bebek ve Çocuk

Bebek Ultrasonda İlk Defa Kaçıncı Haftada Görülür?

Bebek Ultrasonda İlk Defa Kaçıncı Haftada Görülür?

Gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülebilmesi için gebelik testinden sonra belli bir sürenin geçmesinin gerektiği belirtilir.

Gebelik Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Gebelik ultrasonda ne zaman ve hamileliğin kaçıncı haftasında görülür? Sorusu bebek beklediklerini öğrenen anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri sorular arasında yer alır. Bebeğin görüntülemesinin bilinenin aksine kanda gebeliğin tespitinden sonra (anne adayının hamile olduğu kesinleştikten sonra) ultrasonda hemen izlenemediği, gebelik kesesinin görülebilmesi için hamileliğin 10-15 gün daha ilerlemesinin gerektiği ifade edilirken, gebelik Kesesinin en erken, bebeğin 4,5 ile 5 haftalık olması durumunda transvajinal utrason adı verilen özel bir ultrason çeşidiyle görülebileceği belirtilir.

Gebelik Kesesin Ultrasonda İzlenildiği Hafta

Kanda gebeliğin tespitinden sonra bebeğin ya da gebelik kesesinin görülebilmesi için bir süre beklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar,  kandaki  gebelik Beta HCG değerinin 3000-4000 düzeylerine ulaşmasıyla yani diğer bir ifadeyle 6. Gebelik haftasında gebelik kesesinin karından çekilecek ultrasonla görüntülenebildiğini belirtirler. Vajinal ultrasonla gebeliğin 4,5-5. Haftalarında görüntülenebilen hamileliğin karından yapılan ultrasonla ise, gebeliğin 6 haftalık olmasının beklenmesi belirtilir. Gebeliğin geç yumurtlama olması durumunda kesenin oluşmasının da gecikebileceği ve bu nedenle de bebeğin kalp atışlarını başlamasının da gecikebileceği belirtilir.   Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri ve Anlamları Detaylar için tıklayın…   Bebek Ultrasonda İlk Defa Kaçıncı Haftada Görülür?  

Bebek Ultrasonda İlk Defa Kaçıncı Haftada Görülür?

  Bebeğin ilk döneminde itibaren, gebeliğe has olan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) salgılanmaya başlanmıştır. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. Öncelikle kandaki HCG miktarı, sonrasında da idrardaki HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir. 5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesinin gerektiği belirtilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Ultrasonda Gebelik Kesesinin Görülememesi ya da Geç Görülme Nedenleri

Gebeliğin başlamasının yumurta hücresi ve spermin döllenmesiyle birlikte olduğunu belirten uzmanlar, döllenmenin aynı zamanda gebeliğin başlangıcı olarak kabul edildiğini ifade ederler. Bu süreçten itibaren anne adayının kanında Beta HCG hormonunun hızla yükselişe geçeceği ifade edilir. Genellikle adet kanamasının gecikmesi kadının hamile olduğunu düşündürse de her adet gecikmesinin gebelik belirtisi olarak kabul edilmediği belirtilirken, kadının gebe olduğunu söylemek için adetin gecikmesinden 5-7 gün sonra yapılacak kan testiyle gebeliğin kesin teşhisinin konulabileceği belirtilir. Yapılan testin sonrasında Beta Hcg hormonu değerleri belli bir sınırın üzerinde çıkmasıyla kadının hamile olduğu söylenebilirken,  embriyonun rahme yerleşmesiyle gebelik kesesinin oluşmasının söz konusu olduğu belirtilir. Ancak ultrasonda gebelik kesesinin izlenmesi içinde belirli bir süre geçmesinin gerektiği ifade edilirken, ultrason incelemesinde kesenin görünmemesi bazı nedenlere dayanır. Söz konusu durunda ilk akla gelen nedenin dış gebeliğin oluşma ihtimalidir. Ancak bu kanaate varabilmek için öncelikle doktorun bazı tetkikleri yapmasının gerektiğine dikkat çekilir.   Dış Gebelik ile ilgili detaylı bilgi İçin tıklayın…   Bebek Ultrasonda İlk Defa Kaçıncı Haftada Görülür?  

Ultrason Tetkikinin Erken Yapılması Geç Görülme Nedenleri Arasındadır

  Gebelik kesesinin görülememesinin nedeni olarak yapılan ultrason tetkikinin erken dönemde yapılması ya da gebeliğin normalde olmasından çok daha küçük olmasından kaynaklandığı belirtilir. Olması gereken zamandan önce yapılan ultrason muayenesinde henüz gebelik kesesi çok küçük boyda olduğundan görüntülenemeyeceği dile getirilirken, söz konusu durumun genellikle anne adayının kanında Beta Hcg hormonu seviyesinin 2000 altında çıkması durumunda geçerli olduğu belirtilir. Ancak, ilk dönemlerde gebelikte hızlı bir gelişimin olmasından dolayı birkaç gün içerisinde gebelik kesesinin büyümesiyle görüntülenebileceği belirtilir.  

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışlarının duyulma zamanıyla ilgili olarak uzmanlar, anne adayının karnından yapılacak olan ultrasonografi muayenesiyle gebelikte 6. Hafta ve 4 günlük olan bir bebeğin kalp atışlarının gözlemlenebileceğini belirtirler. Gebeliğin 8. Haftasına gelmesiyle de anne karnındaki bebeğin hareketlerinin görülebileceği ifade edilir. Bebeğin hareketlerinin yapılacak vaginal ultrasonla bu zamandan yaklaşık 6 gün daha önceden gözlemlemenin mümkün olabileceği belirtilir.   Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?  Detaylar için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu