Bebek ve Çocuk

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebeğin dünyaya gelebilmek için doğum kanalından geçmesi gerekir. Doğum esnasında bu kanal açılır ve bebeğin kanaldan geçmesiyle doğum olayı gerçekleşir.

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer? 

Bebeğin dünyaya gelebilmek için içerisinden geçmesi gereken bölüme doğum kanalı adı verilir. Bu kanalın dış kısmında kemikten oluşan bir başka kısım daha bulunur. Doğum sırasında bu kısım açılır ve bebeğin kolaylıkla doğum kanalından geçmesi sağlanır. Anne karnındaki bebeğin doğum kanalına inmesi uzmanlar tarafından doğumun habercisi olarak tanımlanır. Bebek doğum kanalına nasıl iner? Doğum kanalına bebeğin ilk önce başı girer ve böylece doğum olayı gerçekleşmeye başlar. Peki, bebek doğum kanalına ne zaman girer ve gebeliğin kaçıncı haftasında yerleşir?

Hamileliğin Son Haftasında Doğumun Gerçekleşmesi Her An Beklenir

Hamileliğin son haftasına gelindiğinde doğum her an gerçekleşmesi beklenmeye başlanır. ilk başlarda amniyon zarının açılmasıyla doğum kanalından su gelmeye başlar. Bu su bazı durumlarda çok şiddetli olurken, bazı durumlarda da yavaş bir şekilde gelir. Uzmanlar, suyun doğum kanalını geçerek vajinadan gelmesi durumunda bebeğin sağlığını riske atmamak için doğumun bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini belirtirler. Bu nedenle su geldiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurmanın son derece önemli olduğu vurgulanır. 

Bebek Doğum Kanalına Ne Zaman Girer?

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

Gebeliğin sona ermesi ve doğum olayının yaşanmasına sayılı günler kala anne karnında bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu dönemde büyük bir değişim meydana gelerek, göbek deliğinin değişimi gerçekleşmiştir. Uzman doktorlar bu durumun gerçekleşebilmesi için öncelikle bebeğin doğum kanalına girmesi gerektiğini belirtirler. Bu duruma tıp dilinde angajman adı verildiği, angajmanın ise, gerçekleşen ilk doğumsal hareket olduğu ifade edilir. Sagital sütür adı verilen bir diğer durum da burada gerçekleşir ve bebeğin kafa kemikleri orta kısımda birleşir. Bu şekilde bebeğin doğumunun gerçekleşmesi mümkün olur. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Makat Gelişlerde Artık Geleneksel Tıptan Yararlanılıyor!

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi Anne Tarafından  Fark Edilmeyebilir

Bebeğin doğum kanalına girmesi anne adayı tarafından fark edilmeyebilir. Bebek doğum kanalına yerleşmeden doğum başlamaz. Bazı durumlarda doğumun gerçekleşmesine az bir süre kala bebek kısa süre içerisinde doğum kanalına girebilir. Her zaman olmasa da genellikle anne adayı bebeğin doğum kanalına indiğini fark edebilir. Bu gibi durumlarda anne adayı karnının üst kısmında boşalma gibi bir hisse kapılırsa vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Bazen doktorlar bebeğin doğumu sırasında bebeğin balote olduğunu ve yüzdüğünü söyleyebilir. Bu bebeğin hissedilen bölümden yukarıda olması anlamına gelir. Bu durum aynı zamanda bebeğin henüz doğum kanalına inmediği anlamına gelir. 

 
Bebek Doğum Kanalına Girdikten Sonra Ne Zaman Doğar?

Doğumla ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de bebeğin doğum kanalına girdikten sonra ne zaman doğacağıdır. Uzmanlar anne adayların birçoğunun bebeğin doğumdan iki hafta önce doğum kanalına düştüğünü fark ettiklerini söylediklerini belirtirken, bazı anne adaylarında ise, bebeğin doğumdan 4 hafta önce doğum kanalına  yerleşebileceği söylenir. Bu durumun genellikle ilk defa anne olacak kadınlarda yaşanacağı ifade edilirken, ikinci bebeğine hamile olan kadınların ise, bebeklerinin doğuma çok yakın bir zamanda doğum kanalına girdiğinin fark edilebileceği belirtilir. Bunun nedeni olarak da anne adayının ilk gebeliğinden sonra kasık kaslarının gevşediği ve bu nedenle herhangi bir uyarıya ihtiyacı olmadığı söylenir. Bebeğin doğum zamanın ne zaman başlayacağını tahmin etmenin oldukça zor olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin kafasının pelvise yerleşmesinin her şeyin yolunda gittiğinin belirtisi olduğunu belirtirler.

Normal Doğum Ne Zaman Gerçekleşir? Detaylar için tıklayın…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu