Doğum

HAMİLE KALMA POZİSYONLARI

hamile kalma poziyonları, hamile kalmak için, hamile kalmak yöntemleri, hamile kalmak, hamile kalma takvimi, hamile kalmak kolay mı, hamile kalmak için ne yapılır, hamile kalma günleri

Bazı çiftler için bir bebek sahibi olma fikri sürpriz olurken bazı gebelikler ise planlıdır. Hatta bazıları oldukça planlıdır. O kadar planlıdır ki 1 yıl öncesinden tüm testler yaptırılır. Böylece herhangi bir sağlık problemi varsa derhal önlem alınabilir.

Bunun yanında artık 1 yıl önceden yaptırılan doğum kapsamlı sağlık sigortası da yeni nesil ebeveynlerin tercih ettiği doğum hazırlıkları arasındadır.

Peki bu kadar hazırlıktan sonra bebek tam da istediğiniz zamanda gelir mi dersiniz?

Evet, bazen denk gelse de çoğu zaman tam da planladığınız gibi olmaz. Yani yaptırdığınız doğum kapsamlı sağlık sigortasını bir yıl daha uzatmak zorunda kalabilirsiniz.

hamile kalma poziyonları, hamile kalmak için ne yapılmalı, hamile kalmak için, hamile kalmak yöntemleri, hamile kalmak, hamile kalma takvimi, hamile kalmak kolay mı, hamile kalmak için ne yapılır, hamile kalma günleri

Çiftlerin tam da diledikleri zaman bebek sahibi olma ihtimalleri %100 olmasa da bu olasılığı yükseltme şansları vardır.

Nasıl mı?

Aklınızdan “En hızlı hamile kalma pozisyonları nelerdir? “, “Çocuk yapmak için en uygun zaman nedir?”, “İlişki sırasında hamile kalmak için ne yapılmalı?” “Hamile kalma şekilleri nelerdir?” “Çocuk nasıl yapılır?” gibi sorular geçiyor biliyoruz ve bu yazımızda sizin için gebelik ihtimalinizi artıracak pozisyonları paylaşıyoruz.

Çocuk Yapma Pozisyonları ile Gebe Kalma Olasılığı Arttırılabilir mi?

Bebekleri leyleklerin getirmediğini günümüzde artık küçük yaştaki çocuklar bile biliyor. Bilimsel olarak bebek sahibi olmanın yolunun bilinmesine rağmen günümüzde hâlâ çocuk sahibi olmak için batıl inançlardan kaynaklı yöntemler deneyenlerin sayısı oldukça fazladır.

Oysa hurafeler yerine bilimsel ve fiziksel bir yaklaşımla, cinsel ilişki esnasında uygulanan çocuk yapma pozisyonları ile sperm ve yumurtanın birbirine kavuşma olasılığını arttırmak mümkündür.
Hamileliğin gerçekleşmesi için; öncelikle kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin bir araya gelmesi ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN YAŞAMINI TEHDİT EDEN 12 PROBLEM

Her cinsel ilişki sırasında erkekten kadının vajinasına milyonlarca sperm gönderilir. Ancak dişi üreme sisteminde ilerleyen spermlerin bir kısmı daha vajinadayken etkisiz hale gelmeye, ölmeye ve yavaşlamaya başlar.

Milyonlarca spermden çok azı yumurta kanalına gidip sadece birkaç tanesi yumurta hücresine ulaşır. Yumurta hücresine ulaşan spermlerden ise yalnızca 1 tanesi yumurtanın içine girmeyi başararak döllenmeyi gerçekleştirebilir.

Tabii her cinsel ilişki sonrasında bu zaferi kazanmak mümkün değildir. Ancak çocuk yapma pozisyonları ile spermin yumurtaya ulaşma olasılığını artırabilirsiniz.
Peki hamile kalma pozisyonları ile gebe kalma şansınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar

Kimi uzmana göre hamile kalmak için pozisyonlar denemenin bir faydası olmasa da çoğu uzman fizik kurallarının verdiği güvenle doğru pozisyonun gebeliğe yardımcı olacağını savunmaktadır.

İşte en bilindik ve güvenilir gebe kalma pozisyonları;

 • Misyoner

Hamile kalma pozisyonları arasında en bilindik olanı misyonerdir.

Bu pozisyonda erkek üstte ve kadın alttadır.

Misyoner pozisyonda, kadının beline yüksek olmayan bir yastıkla destek verildiği takdirde spermlerin hareketi yer çekiminin de etkisiyle kolaylaşmış olur.
 • Köpek (Doggie) Stili

Kadının dizleri üzerinde elleriyle destek alıp erkeğe arkası dönük bir şekilde pozisyon alarak erkeğin arkadan vajinaya ulaşmasını sağladığı bir stildir.

Bu stil penisin yumurta kanalına yakın olmasını sağlayarak erkek üreme hücrelerinin yolunu kısaltacaktır.

 • Bacaklar Omuzda Kalça Havada

Kadın sırt üstü yatarken erkek dizlerinin üzerindedir.

Kadın bacaklarını erkeğin omuzlarına atarak belli bir açı oluşturur ve bu açı spermlerin yer çekimi etkisiyle daha etkili ilerlemesini sağlar.

 • Kadının Bacakları Omuzda Erkeğin Bacakları Düz

Kadın sırt üstü yatarak bacaklarını erkeğin omuzlarına koyar. Bu sırada erkek bacakları dümdüz bir şekilde kadının üzerine uzanarak vajinaya ulaşır.

Kadının bacaklarının omuzda olduğu bu pozisyonlar, gebe kalma ihtimalini artıran pozisyonlardır.

 • Kaşık Stili

Tavsiye ettiğimiz hamile kalma pozisyonları isimlerini benzetmelerden alır. Burada da üst üste iki kaşık benzetmesi yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
SEZARYEN ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Kadın yan uzanır ve erkek arkasından kadını kavrayarak vajinaya ulaşır.

Stil esnasında kadının üst tarafta kalan bacağını yukarı kaldırarak erkeğin bacağından destek alması spermlerin yol almasına yardımcı olur.
 • Kalça Havada Mide Yerde Stili

Kadın yüz üstü midesi yere temas edecek şekilde yatar ve kalçasını yukarı kaldırır, bunu yaparken yastık kullanmak işini kolaylaştıracaktır.

Kalça havada ve mide yerde stilinde, erkek kadının arka tarafından vajinaya girerek birlikte olunur.

Hamile Kalmaya Yardımcı Olan Durumlar

Denediğiniz hamilelik pozisyonu ile gebe kalma olasılığınızı artırdınız. Bu pozisyona destek olarak ihtimalleri daha da yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızda fayda var!

 • Bir erkeğin fazla uyarılması yani kaliteli bir ön sevişme, spermin hızını ve sayımını arttırmaktadır.
Sperm hızının ve sayımının artması spermin zorlu yolları aşarak yumurta hücresine ulaşma olasılığını arttırmaktadır.
 • Düzenli ve eğlenceli bir seks hayatı olan çiftlerin 1 yıl içerisinde gebe kalma olasılığı, düzensiz seks hayatına sahip olanlardan daha fazladır.
Düzenli bir cinsel hayat için haftada 2 ya da 3 kez cinsel ilişkiye girmenizde fayda var.
 • Erkeğin, penisini mümkün olduğu kadar derinden kadının vajinasına itip boşalması sperm hücrelerinin daha ileri gitmesine yardımcı olarak gebeliğe yardımcı olur.

 • Hamilelik pozisyonu yardımıyla girilen cinsel ilişkinin ardından; kadının kalçasının altına yükseltmek amaçlı yastık koyarak yarım saat kadar sırt üstü uzanmasının spermlerin ilerlemesine yardımcı olacağı savunulmaktadır.
Bazı uzmanlar bunun bir etkisi olmadığı görüşünde olsa da size herhangi zararı olmadığından denemeye değer.
 • Çoğu kadının uygulayıp etkili olduğunu iddia ettiği yöntemlerden biri de ilişki sonrasında bacakları duvara dayayıp bir süre beklemektir.

 • Kimileri seksten sonra tuvalete gidip çiş yapmanın gebelikte korunma yöntemi olduğunu düşünürken; bazıları da bunun hamile kalmaya yardımcı olduğunu düşünmektedir. Ancak her ikisi de gerçek dışı inanışlardır.
Hemen tuvalete gitmek kesinlikle bir korunma yöntemi değildir, ancak spermlerin gidişine zıt yönde bir etki yaptığı da gerçektir.

Gebe Kalma Olasılığını Azaltan Durumlar Nelerdir?

 • Sanılanın aksine fazla cinsel ilişkiye girmek çiftlerde yorgunluğa sebep olarak gebe kalma olasılığını azalttığından her gün ya da günde birden fazla seks yapmaktan kaçınmakta fayda vardır.
 • Yeterince cinsel ilişkiye girmemek döllenme ihtimalini azalttığından haftada en az 3 kere ilişkiye girin. 
Gebe kalma pozisyonu diye hep aynı pozisyonda takılıp kalmayın, farklılıklara açık olun. Ritminizi kaybetmeden eğlenmenize bakın.
 • Yumurtlamanın her ay aynı günde gerçekleştiğini düşünerek doğru hesaplama yapamamak önemli bir engeldir.
Vücudunuzun gösterdiği yumurtlama belirtilerini iyi takip edin ve o günlere yoğunlaşın.
 • Sadece tam yumurtlama gününde seks yapmak yapılan en büyük hatalardandır.
Kısacası yumurtlama günü öncesinden çalışmalara başlamalısınız.
 • Seks hayatınızı daha eğlenceli hale getirmek için aklınıza gelebilecek olan krem, yağ gibi kimyasallar spermlerin hareketliliğini ve yapısını olumsuz etkileyebileceğinden bu kimyasallardan uzak durun.
 • Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddeler gebe kalma olasılığınızı azaltacaktır, uzak durun.
 • Sağlıksız beslenme ve sporsuz bir hayat en büyük düşmanınızdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kordon Dolanması Nedir?

Kısacası alışkanlıklarınızda olumlu değişikliklere gitmelisiniz! Bu hayat kalitenizi artıracağı gibi gebe kalma ihtimalinizi de artıracaktır.

Bebek sahibi olmaya karar verip aktif bir cinsel ilişki ve hamile kalma pozisyonları ile seks yapmaya başladıktan sonra 1 yıl geçmesine rağmen hala gebelik durumu yoksa mutlaka bir uzman doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu