Bebek ve Çocuk

Gebelikte Öksürük Neden Olur?

Gebelikte Öksürük Neden Olur?

Gebelikte öksürük çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte Öksürük

Gebelikte öksürük hamile kadınlarda en sık rastlanan sıkıntılar arasında yer alır. Genellikle kış aylarında sıklıkla rastlanılan öksürük gebelerde yaz aylarında da görülebilmektedir. Gebelikte öksürük nedenleri genellikle hamile kadının grip, soğuk algınlığı, boğaz iltihabı durumlarda ortaya çıkar. Hamilelikte öksürüğün diğer nedenlerinden birisi de bağışıklık sistemi fonksiyonlarının bebeğin yabancı biri gibi algılamaması için hormonlar sayesinde değişmesi ve hamileliğe ayak uydurması olarak belirtilir. Gebelikte öksürük nedenleri hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi? Öksürüğün bebek üzerinde etkileri…

Gebelikte Öksürük Nedenleri

Gebelikte öksürük nedenleri olarak gösterilen pek çok sebep olsa da en belirgin olanları;

Bağışıklık Sisteminde Oluşan Değişiklikler; Hamile kadınların diğerlerine oranla grip, soğuk algınlığı, boğaz iltihabı gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.  Bunun sebebi ise, bağışıklık sistemi fonksiyonlarınızın bebeğinizi yabancı biri gibi algılamaması için hormonlarınız sayesinde değişmesi ve hamileliğinize ayak uydurmasıdır.   Gebelikte Öksürük Neden Olur?   Hamilelik nezlesi; gebe kalmanızla birlikte artan östrojen hormonu burundaki mukoza tabakasının şişmesine ve hamilelik nezlesi adı verilen bu durumun ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum burun tıkanıklığına zemin hazırladığı gibi, burun akıntısına ve hamilelikte öksürüğe de neden olabilir.   Mide Yanması (Reflü); gebelikle birlikte artan pregesteron hormonu anne adayının kaslarının gevşemesini sağlayarak doğuma hazırlık yapar. Fakat bu durum mide kapağında bulunan kasların gevşemesine de neden olur ve sindirimi yavaşlatır. Tüm etkenler yanında bebeğin anne adayının karın boşluğuna baskı yapmasıyla hamilelikte reflü ve öksürük kaçınılmaz olur.   Gebelikte Öksürük: Diğer Nedenler; gebelikte öksürük hamileliğe bağlı olmayan diğer nedenlerle de ortaya çıkabilir. Gebelikte öksürüğe neden olan bu sebepler; Alerji, bahar nezlesi , Bronkospazm (kronik bronşit, alerji ya da böcek ısırığı gibi nedenlerin tetiklenebilen, solunum yollarındaki kontrolsüz kasılmalar), Astım.   Gebelikte Öksürük Neden Olur?  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yeni Bebekle Değişen Duygular

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte öksürük nedeniyle karın bölgesinde yaşanan kasılma, bebeğe hiçbir zarar vermez. Anne adaylarının gebelik döneminde yaşana öksürüğün bebeğe zarar vereceği konusunda endişelenilmemelidir. Gebelikte öksürük sağlığınız ve bebeğiniz için hiçbir problem yaratmayacaktır. Ancak öksürüğün altında yatan başka bir hastalık varsa, o hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Anne adayları hamileliklerinde yaşadıkları öksürüğün farklı ve garip olduğunu düşünüyorlarsa gerekli araştırmanın yapılması için doktora başvurmaları önerilir.

Gebelikte Öksürük İdrar Kaçırma

Gebelikte öksürük, gebelik haftasına bağlı olmak üzere öksürük, bazı durumlarda az az miktarda idrar kaçırmaya neden olabilmektedir. Gebelikte öksürüğe bağlı idrar kaçırmalarını kegel egzersizleri sayesinde önleyebilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu