Bebek ve Çocuk

Yaşınız Kaç Olursa Olsun, En İyi Anne Siz Olun

Yaşınız Kaç Olursa Olsun, En İyi Anne Siz Olun

Annelik için kendinizi hazır hissettiğiniz yaş kaçsa, en ideal yaş odur.

Yaşınız Kaç Olursa Olsun, En İyi Anne Siz Olun

Uzmanlar erken yaşta anne olmanın en ideali olduğunu söylese de siz kaç yaşında anne olduysanız, o yaş en idealidir!  

20’li yaşlar,

  Doğurganlık: Yüksek. Yumurtalıklarınız en sağlıklı zamanında dolayısıyla en kolay hamile kalacağınız bir dönem bu. Bu arada erken yaşınıza rağmen hamile kalamayabilirsiniz, yumurtalıklarda sorun olabilir, hemen hatırlatalım.   Faydası: Fit olacaksınız. Fiziken daha dinç olacağınız için kolay bir hamilelik geçireceksiniz.   Sakıncası: Çok büyük bir sakınca olmasa da kariyerinizde ilerlemeniz bu dönemde hamile kalacağınız için sekteye uğrayabilir. Bir de eğer 20’li yaşların başında hamile kalırsanız henüz siz çocuk olacağınız için bebeğiniz doğduğunda ilk zamanlarda onunla ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz!   Uzmanlar ne diyor?: Evet, uzmanlara göre en ideal annelik yaşı 20’ler. Bedenen kendinizi en zinde hissedeceğiniz dönem olduğu, hamilelikle ve çocukla baş edebilecek kudreti kendinizde bulabileceğiniz için 20’li yaşlar en ideali. Ancak 20, 21, 22, 23 hatta 25 yaşına kadar anne olmayı ertelemenizi öneririz. Çünkü o yaşlar da duygusal açıdan çok erken. Size önerimiz, 25-30 yaş arası en ideal olanıdır.   Ne yapabilirsiniz?: Gebelikle ilgili kitaplar okuyun. Doktorunuzun size önereceği vitaminleri muntazam alın. Anne olma fikrine kendinizi hamileliğiniz süresince alıştırın. Bebek doğduktan sonra plan yapmak için geç kalabilirsiniz!  

30’lu yaşlar,

  Doğurganlık: Orta. Uzmanlara göre doğurganlığınızın oranı, 30’lu yaşların ortalarında azalıyor. Ancak diğer bir yandan 30’lu yaşlardaki hamileliklerde ikiz gebelikler daha çok oluyor. Doğa, doğurganlık azaldığı için birden çok gebelikle üremeyi dengeliyor.   Faydası: Bu yaşlarda hamile kalanlar ne istediğini bilen kadınlardır. Bu nedenle hamileliklerini bilinçli yaşarlar. Bu yaşa kadar bekleyip de anne olmaya karar verenler, anneliği hamileliklerinden itibaren doyasıya yaşayacaklardır.   Sakıncası: Aslında biyolojik olarak bedeninizin yaşlanması dışında bir riski yok. Hatta doğumunuz daha kolay olur.   Uzmanlar ne diyor?: Şimdiye kadar bedeninizle ilgili her detayı öğrendiniz. Kendinizi çok iyi tanıyorsunuz, dolayısıyla hamileliğinizde de neyi yapıp neyi yapmayacağınıza en sağlıklı siz karar verebilirsiniz.   Ne yapabilirsiniz?: Rahatlamaya bakın! Uzmanlara göre 30 yaş üstü hamile kalan kadınların en büyük sorunu endişe etmeleri. Her şey hakkında endişe edebilirler, özellikle de geç hamile kaldıkları için. Oysa yoga yapsanız, hamilikle ilgili kitaplar okusanız ve rahat yapıdaki aile büyüklerinizle konuşsanız hayat sizin için çok daha kolay olur.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Amerika’da Doğum Yapmak İçin Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

40’lı yaşlar,

Doğurganlık: Düşük. Yumurtalıklarınızda, 40’lı yaşlara geldiğinizde down sendromlu çocuklar dünyaya getirme riskiniz artar. 40 yaş üstünde anne olmaya karar vermiş olabilirsiniz, ama riskli olduğunu da göz önünde bulundurun.   Faydası: O çocuğu ne kadar uzun zamandır bekliyordunuz değil mi? İşte bu nedenle onun her anını, hamile kaldığınız günden itibaren mutlu mutlu takip edeceksiniz. O sizin canınız, bu mutluluğu bilinçli olarak yaşayacaksınız.   Sakıncası: Kan basıncının artması, kalp krizi, tansiyon, şeker gibi riskler ne yazık ki var. Ama bu yola baş koydunuz bir kere, sorunsuz geçeceğine inanmak en iyisi.   Uzmanlar ne diyor?: Evet, biraz riskli bir gebelik süreci yaşayabilirsiniz. Ağrılarınız, çarpıntılarınız, endişeleriniz olabilir. En iyisi kötüyü düşünmemek. Kendinizi güzel şeyler düşünmeye adayın ve hamileliğinizin tadını çıkarın.   Ne yapabilirsiniz?: 40 yaş üstü anne adayları, doğum sonrası depresyonuna, diğer yaşlara nazaran daha çok girerler. O nedenle arkadaşlarınızla –ama pozitif olanlarıyla- ve doktorunuzla sık sık konuşup kendinizi rahatlatın. Mucize sizi bekliyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu