Bebek ve Çocuk

Adetliyken İlişkiye Girilir mi? Regliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı?

Adetliyken İlişkiye Girilir mi? Regliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı?

Gerekli önlemler alındığı takdirde adet döneminde cinsel ilişkiye girmek sağlık açısından zararlı değildir.

Adetliyken ilişkiye girilir mi sorusu, pek çok çiftin yanıtını aradığı bir sorudur. Zira toplumda, adet döneminde cinsel ilişki ile kısırlık arasında bir bağlantı olabileceğine dair yaygın bir inanış mevcut. Peki, adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi? Konuyu dini boyutundan ziyade sağlık açısından değerlendirecek olursak, adet döneminde cinsel ilişkiye girmek sakıncalı değildir. Adetliyken cinsel ilişkinin hem erkek hem de kadın için ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bu dönemde rahim ağzı açık olacağı için dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı kadın üreme organları daha hassastır. Bu nedenle regliyken ilişkiye girmek isteyen çiftlerin mutlaka prezervatif kullanması önerilmektedir.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi?

Adet kanamaları, ergenlik döneminde başlayıp menopoza kadar devam eden aylık vajinal kanamalardır. Ortama 3 – 7 gün süren bu kanamalar 21- 35 günde bir gerçekleşir. Kaynağı ise rahim iç tabakasını döşeyen endometrium katmanıdır. Endometrium, her ay dökülerek yenilenir ve gebeliğe hazırlanır. Gebelik gerçekleşmediğinde dökülen doku vajina yoluyla dışarı atılır. Bu da hepimizin bildiği adet kanamasıdır.

Adet döneminde birçok hormon etkin olduğu için kadınların bu dönemde genellikle cinsel arzusu yükselir. Bu durum akıllara adet döneminde ilişkiye girilir mi sorusunu getirebilmektedir. Peki, adet döneminde cinsellik zararlı mıdır? Toplumda bilinenin aksine, regliyken cinsel ilişkiye girmek zararlı değildir. Kısırlık veya ciddi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak adet döneminde rahimden gelen kanın dışarıya akabilmesi için rahim ağzı açılır. Bu da rahmi dışarıdan gelebilecek zararlı mikroplara karşı açık hâle getirir. Dolayısıyla adet döneminde cinsel ilişkinin enfeksiyon riskini artırdığı söylenebilir. Bu nedenle adetliyken cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklere İsim Nasıl Bulunur?

Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Riskleri Nelerdir?

Belli hijyen kurallarına uyarak adetliyken ilişkiye girilebilir. Ancak yine de regli döneminde cinsel ilişkinin bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar:

  • Adet döneminde rahim ağzı açık olacağından pelvik enfeksiyon riski daha yüksektir. Bu nedenle mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.
  • Adet döneminde vajina daha hassas olduğundan tahriş ve mukoza zedelenmesi olasılığı vardır. Bu yüzden sert hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Adet döneminde ilişkiye girmek etrafın kirleneceği düşüncesiyle kadınlarda konsantrasyonu bozabilir. Bunun için öncesinde bazı önlemler almak veya duşta ilişkiye girmek faydalı olacaktır.

Adetliyken İlişkiye Girildiğinde Hamile Kalınır mı?

Adetliyken cinsel ilişkiye girildiğinde hamilelik olasılığı oldukça düşüktür. Ancak hiçbir zaman imkânsız denemez. Bu nedenle hem olası gebelikleri önlemek hem de enfeksiyonlardan korunmak için reglyken ilişki sırasında prezervatif kullanılması önerilmektedir.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi? Regliyken İlişkiye Girmek Zararlı mı?

Adet Döneminde Cinsel İlişki Kısırlığa Neden Olur mu?

Adet döneminde ilişkiye girmenin kısırlığa neden olabileceği düşüncesi toplumda oldukça yaygındır. Ancak bunu destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Uzmanlara göre adetliyken ilişkiye girmek kısırlığa neden olmamaktadır. Bununla birlikte enfeksiyon riski dışında regliyken ilişkiye girmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Adetliyken Cinsel İlişkiye Girmek Kanamayı Artırır mı?

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek kanamayı artırmaz. Regl kanamasının nedeni rahim iç tabakasının dökülmesidir. Cinsel ilişki ile bu kanama arasında bir bağ söz konusu değildir. Bu nedenle adet döneminde ilişkinin kanamayı artırmayacağı söylenebilir.

Adetliyken İlişkiye Girilmemesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek sakıncalı olmasa da bazı durumlarda cinsel ilişkiye ara verilmesi ve tedavi olunması gerekir. Bu durumlar:

  • Vajinal enfeksiyon geçiriyor olmak,
  • Pelvik enfeksiyon geçiriyor olmak,
  • Vajinal ağrı,
  • Vajinada yanma, batma hissi ve kaşıntı.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan İhtiyaç Listesi 2024

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu