Bebek ve Çocuk

Yarım Gün Mesai Yapan Anne Babalara 17,5 Milyon Lira Ödendi!

Yarım Gün Mesai Yapan Anne Babalara 17,5 Milyon Lira Ödendi!

Nisan 2016’da yasalaşarak yürürlüğe giren doğum yapan anne ve evlat edinen anne babaların yararlandığı yarım gün gün çalışma hakkı kapsamında 17,5 milyon lira ödendi.

Yarım Gün Çalışan Anne Babalara 1 7,5 Milyon Lira Ödendi!

Yarım gün çalışan anne babalara 17,5 milyon lira ödendi! Devlet tarafından kadınların çalışma hayatından kopmadan bebeklerini büyütmeleri için 2016 yılının başlarında yasalaşan uygulamayla yarım çalışma ödeneği verilmeye başlanmıştı. Doğum yapan kadınlar ile evlat edinen çalışan kadınlara tanınan haklar arasında yer alan  yarım gün çalışma hakkının uygulanmaya başlamasından sonra yaklaşık 10 bin 997 kişinin yararlandığı belirtildi.

19 Aylık Sürede 17,5 Milyon Ödendi

Doğum yapan ve evlat edinen anne babalara tanınan yarım gün çalışma hakkı uygulanmaya başladığı Nisan 2016’dan Ekim ayının sonlarına kadar yaklaşık 10 bin 997 kişinin ödenekten yararlanmak için İŞKUR’a başvuruda bulunduğu açıklandı. Başvurular sonrasında gerekli şartları karşılayan 10 bin 371 kişinin hak kazandığı belirtilirken, anne babalara 19 aylık sürede yaklaşık olarak 17,5 milyon lira ödeme yapıldığı ifade edildi. Doğum Sonrası Yarım Gün Çalışma ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın…   Yarım Gün Mesai Yapan Anne Babalara 17,5 Milyon Lira Ödendi!  

Son 3 Yılda En Az 600 Gün İşsizlik Primi Ödenmesi Gerekiyor

Çalışan anneler ve evlat edinen anne babaların yarım gün çalışma hakkından yasaya göre, doğum yapan kadınla 3 yaşına kadar çocuğu evlat edinen kadın ya da erkek yararlanabiliyor. Söz konusu şartları yerine getirenlerin sağlanan imkanlardan yararlanabilmeleri için öncelikle çalışmış oldukları işyerlerine dilekçeyle başvurmaları gerekiyor. İşverenin işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. Başvuru sonrasında çalışanın yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor. Söz konusu haktan yararlanabilmek için, son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Sonrası Depresyon

30 Gün İçerisinde  İŞKUR’a Başvurması Gerekiyor

Doğum yapan kadının haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılmasıyla analık hali izninin (doğum izni) bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesiyle başvurulması gerekiyor.

Birinci Doğumda 60, İkinci Doğumda 120 Gün

Yarım gün çalışma hakkı ile ilgili şartları karşılayan ve başvuruda bulunan kişiler, birinci doğumlarında 60, İkinci doğumlarında ise, 120 gün ve sonraki doğumlarında ise, 180 gün haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin veriliyor. Yarım gün çalışmadan dolayı kalan yarım maaşlar da İŞKUR tarafından ödeniyor. Birden fazla doğum yapan annelere yarım çalışma hakkı belirtilen sürelere 30’ar gün ekleniyor. Bebeğin engelli doğması durumunda ise, bu süreler 360 gün olarak uygulanıyor.  

Eşi Çalışmayan Babalar Yararlanamıyor

Yarı zamanlı çalışma hakkından eşi doğum yapan babalar da yararlanabiliyor. Erkek memurlar söz konusu haktan yararlanabilmek için, babalık izninin bitiminden sonra yarı zamanlı çalışma için başvuruda bulunabiliyorlar. Babaların başvuru yapabilmeleri için aranan tek şart eşinin de çalışıyor olması yanında haktan sadece anne ya da babadan birisinin yararlanacak olması.   Baba Olan Memurlar da Yarım Gün Çalışma Hakkı Kullanabilecek! Detaylar için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu