Bebek ve Çocuk

Uzmanlardan Oruç Tutacak Hamilelere Önemli Uyarı!

Uzmanlardan Oruç Tutacak Hamilelere Önemli Uyarı!

Hamilelerin oruç tutmalarıyla ilgili uzmanlardan önemli uyarılar gelirken, yaz gebelerinin bu konuda özellikle sıvı tükettimi konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte anne adayları da bir takım güçlükler yaşamaya başladılar. Yaz gebelerinin diğer aylardaki annelere oranla biraz daha zor bir gebelik süreci geçirdiğini belirtilir. Bu yıl Ramazan ayının da yaz aylarına denk gelmesi  nedeniyle, bu süreçte uzmanlar hamilere önemli uyarılarda bulundular.

Oruç Tutmayı Düşünen Hamileler Dikkat!

Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanları, hamilelikte yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacımın arttığını bu nedenle, anne adaylarının her gün bol miktarda sıvı tüketmeleri  gerektiğine dikkat çekiyorlar. Hava sıcaklığının artmasıyla vücut ısısınında yükseldiğini, bu nedenle hamilelerde dehidratasyon denilen vücudun susuz kalma riskinin arttığı belitilerek, özellikle terleme yoluyla, vücutta mineral ve su kayıpların  yaşandığının altını çiziyorlar. Gebeliğin 2’inci ve 3’üncü haftaları ile ilk ve son 3 aylık dönemde su kaybı önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, söz konusu dönemlerde yaşanacak sıvı kaybının anne ve bebek açısından ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade ediyorlar. Bu nedenle bahsedilen aylarların içerisinde olan hamilelerin oruç tutmaları önerilmiyor.   Uzmanlardan Oruç Tutacak Hamilelere Önemli Uyarı!  

Uzmanlar Uyardı: “Erken Doğum Riski Oluşur!”

Hamilerin vücutlarınında sıvı kaybı yaşanmasından dolayı erken doğum riskinde artış, gebeliğin sonlarımda doğum ağrılarında artış, idrar yolu enfeksiyonları, basur (hemoroid) ve kabızlık gibi pek çok riskin ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Hamilelerin yaz aylarında daha fazla sıvı tüketerek, sıvı kayıplarını yerine koymaları, bunun en etkili yolunun ise bol bol su tüketmeden geçtiğinin altı çiziliyor. Bunun için gebelerin günlük en az 2-2 buçuk litre su tüketmeleri gerektiği  belirtilir.   Uzmanlardan Oruç Tutacak Hamilelere Önemli Uyarı!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Bol Bol Su ve Süt Ürünleri Tüketin

Su tüketimiyle birlikte günlük mineral ve protein bakımından da  yüksek olan süt ve süt ürünlerini tüketmeleri tavsiye edilir. Özellikle evde yapılan yoğurtlar, ayran ve kefirin tercih edilmesi istenir. Sıvı kaybının önüne geçmek için hamilelerin mümkün olduğunca güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde (11-16) dışarıya çıkmamaları tavsiye edilir.     Emziren Anneler Oruç Tutarsa Sütleri Azalır mı?  

Hamilelerin Oruç Tutması İki Yönden Değerlendirilmeli

Ramazan ayının yaz aylarına rastlaması nedeniyle hamilelerin en çok merak ettikleri konular arasında yer alan gebelerin oruç tutmasında sakınca olup olmadığı konusunda uzmanlar, konun iki yönden değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Hamile ve emiziren kadınların oruç tutmalarının dinimize göre zorunlu olmadığı belirtilirken, İran’da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre,  gebeliğinde ilk 3 ayında oruç tutan kadınların %10’unda erken doğum ve düşük oranı saptandığı belirtilmiştir.  Yine yapılan bazı araştırmalarda; doğum ağrıları, erken doğum, düşük riski ile çocuklarda öğrenme güçlüğü saptandığına dikkat çekilirken, yinede kendisini huzursuz hissedip oruç tutmak isteyen hamilelerin sahur yemeğini ihmal etmemeleri, iftar ile sahur arasında da en az 1 buçuk – 2 litre arasında sıvı tüketmeleri tavsiye ediliyor.     Hamilelerin Oruç Tutması Anne Adayına ve Bebeğe Zarar Verir mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu