Bebek ve Çocuk

Gebelikten Korunmak İçin En Çok Bu Yöntem Kullanılıyor

Gebelikten Korunmak İçin En Çok Bu Yöntem Kullanılıyor

Kadınların gebelikten korunmak için eskisi kadar ilaç kullanmaya istekli olmamaları nedeniyle rahim içi araçlarına olan talepte artışlar yaşanıyor.

Gebelikten Korunmak İçin Rahim İçi Araçlar İlk Sırada

Gebelikten korunmak için rahim içi araçlar ilk sırada tercih ediliyor. Kadınların gebelikten korunmak için ilaç kullanmayı bıraktıklarını ifade eden uzmanlar, hamilelikten korunmak için rahim içi araçları (spiral) tercih edenlerin sayısının arttığını belirtiyorlar. Hiç doğum yapmamış kadınlara da spiral takılabildiği belirtilirken, bu şekilde doğum yapmamış kadına spiral takılamaz ön yargısının da yıkıldığını ifade ediyorlar. Spiralin yeni doğum yapmış ve emziren anneler için de güvenilir bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Kadınlar İlaç Kullanmaya Eskisi Kadar Sıcak Bakmıyor

İstenmeyen gebeliklerin oluşmasını önlemenin sağlıklı bir toplum ve aile için oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, bunun yolunun da aile planlamasından geçtiğini ifade ediyorlar. Kadınların gebelikten korunmak için ilaç kullanımına eskisi kadar sıcak bakmadıklarına dikkat çekilirken, bu konuda rahim içi araçlarının tercih edilmeye başlandığı belirtiliyor. Rahim içi araçların pek çok çeşidinin olması nedeniyle hem korunma hem de tedavi amaçlı kullanılabilmesi yanında hiç doğum yapmamış kadınlarda da kullanılabilmesi nedeniyle korunma yöntemleri arasında ilk sıralarda yer aldığı ifade ediliyor.

Emziren Kadınlarda Korunmalı

Bilinenin aksine emziren annelerin de doğum kontrol yöntemi kullanması gerektiğini belirten uzmanlar, spiralin yeni anne olan ve emziren kadınlar için de güvenilir bir yöntem olduğunu hatta yöntemin sezaryen sırasında da uygulanabildiğini ifade ediyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
"Bebeğim Kilo Almıyor" Diyen Anneler Buraya!

Rahim İçi Araçlar Kalıcı Kısırlık Yapmaz

Rahim içi araçların kalıcı kısırlık yapmayacağı belirtilirken, söz konusu araçların çıkarıldığı andan itibaren doğurganlığın geri döndüğü, adet döngüsünü bozmadığı, takılan kişi ve eşi tarafından hissedilmediği ifade edilir. Hormonlu olan rahim içi araçların hem koruma hem de tedavi amaçlı tercih edildiği, adet kanamaları aşırı olup bu nedenle kansız kalan ya da rahim duvarında kalınlaşma gibi bazı hastalıkları bulunan kişiler için uygun olduğu belirtilir. Bakırlı ‘T’ şeklinde olan spirallerin genelde sadece korunma amaçlı olduğu daha önce doğum yapmış ve bakır alerjisi ile Wilson hastalığı olmayan kişilerde tercih edildiği ifade edilmektedir.   Gebe Kalmak İçin Korunma Yöntemi Ne Zaman Bırakılır?   Gebelikten Korunmak İçin En Çok Bu Yöntem Kullanılıyor  

Hiç Doğum Yapmamışlar İçin Boncuklu Spiral

Halk arasında “Boncuklu Spiral” olarak bilinen ve rahim duvarına sabitlenerek uygulanan spirallerin henüz doğum yapmamış ve daha önce ‘T’ şeklinde rahim içi araç takılmış fakat kaymış ya da düşmüş kadınlar için uygun olduğu belirtilir.   Boncuklu Spiral Nedir? Kimlere Uygulanır? Detaylar için tıklayın  

Sigara Kullananlar Tercih Ediyor

Kadınların gebelikten korunmak için artık eskisi kadar ilaç kullanmaya istekli olmadıklarını ifade eden uzmanlar, 35 yaş, sigara içen ya da başka hastalıkları nedeniyle zaten ilaç kullanmak zorunda olan kadınlara spiralin güvenle önerildiğini, doğum kontrol hapının ise aynı güvenlikte önerilmediği dile getiriliyor.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu