Bebek ve Çocuk

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Tüp bebek tedavisiyle hamile kalan anne adaylarının kaç haftalık hamile olduklarının hesaplanması, normal yolla gebe kalanlara göre farklılık gösterir.

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama, doğal yollarla bebek sahibi olamayan anne adaylarının tüp bebek yöntemiyle hamile kalmasından sonra kaç haftalık gebe olduklarını merak etmeleri sonucunda ortaya çıkar. Günümüzde tıp teknolojisinin gelişmesiyle bebek sahibi olamayan ailelere umut kaynağı olan ve başarılı sonuçlar alınan tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi, kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin tıbbi yöntemler ile alınarak laboratuvar ortamında döllenmesi işlemiyle gerçekleşmektedir. Tüp bebek tedavisiyle gerçekleştirilen gebeliklerde düzenli olarak kontrol ve takibin çok önemli olduğunu belirten Doğum ve Tüp Bebek Uzmanları, Tüp bebekle hamile kalan anne adaylarının gebelik haftalarını hesaplarken embriyo transferi yapılan tarihinin temel almaları gerektiğine dikkat çekerler. Peki, Tüp bebekte gebelik hesaplama nasıl yapılır? İşte Embriyo transferinden sonra gebelik haftası hesaplama yöntemi ve detaylar…   Tüp Bebekte Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?  

Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Haftası Hesaplama

Tüp bebek tedavisiyle gerçekleştirilen hamileliklerde düzenli olarak kontrol ve takibin önemine dikkat çeken Tüp Bebek Uzmanları, tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne adaylarının gebelik haftalarını hesaplamalarının normal yoldan gebe kalanlarda olduğu gibi son adet tarihine göre değil, embriyonun transfer edildiği tarih temel alınarak yapılması gerektiğini belirtirler. Anne adayının kaç haftalık gebe olduğuyla ilgili hesaplama yapılırken, embriyonun transfer edildiği gün anne adayının 2 haftalık hamile olduğu sayılacağı ve söz konusu iki haftanın üzerine transferden sonra geçen gün sayısı ekleneceği ifade edilir. Bunu  nedeni olarak da doğal yolla hamile kalan anne adaylarının son adet görüldüğü tarihin temel alınarak gebelik haftası hesaplanması gösterilir.   Gebelik Haftasına Göre Kaç Aylık Hamileyim? Detaylar için tıklayın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Çocuğumu Kreşe Sorunsuz Bir Biçimde Nasıl Alıştırırım?

Embriyo Transferinden 2 Hafta Önce Gebeliğin Gerçekleştiği Düşünülür

Gebelik haftası hesaplanırken embriyo transfer gününden iki hafta öncesinde hamileliğin gerçekleştiğinin düşünüldüğünü söyleyen uzman hekimler, söz konusu transferden sonra geçen zamanın bu haftaya eklenerek, anne adayının kaç haftalık hamile olduğunun tahmini olarak hesaplandığını belirtirler.   Tüp Bebekte Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Tüp Bebek Tedavisinde Doğumun Olacağı Tarihi Hesaplama

Tüp bebek tedavisi yöntemiyle gerçekleşen hamileliklerde doğumun gerçekleceği tarihin hesaplanmasında gebelik haftası 9 ay 10 gün üzerinden değil de 8 ay 21 gün üzerinden tahmini doğum zamanın bulunacağı belirtilir. Tüp bebekte transfer edilen embriyonun büyüklüğünün bilinmesinden dolayı, transfer tarihine göre hesaplanan gebelik haftası ve tahmini doğum zamanı hesaplamalarında yanılgı payının az olduğunun altı çizilir.   Tahmini Doğum Tarihi Hesaplamak İçin Tıklayın…    

Gebelik Haftası Hesaplarken Ultrason Hesaplamaları Farklı Çıkabilir

Tüp bebekte gebelik haftası belirlenirken, ultrason görüntülerine göre yapılan hesaplamayla embriyo transfer gününe göre yapılan hamilelik haftalarında farklılık olma nedeninin, ultrasonda bebeğin normalden daha küçük veya büyük görünebilme ihtimali olmasından dolayı olarak açıklanır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından gebelik haftasının hesaplanmasında doktorun değerlendirme kriteri yanında kullanılan cihazın hassasiyeti gibi birçok sebebe bağlı olarak hesaplamalarda birkaç gün veya birkaç haftalık bir farklılık olabileceği belirtilir. Bu nedenle hesaplama yapan doktorun hem bebeğin ultrasondaki görüntüsünü hem de embriyo transfer tarihini değerlendirdiğine dikkat çekilirken, yapılan hesaplamada asıl kriterin doktorun mesleki kanısı olduğu belirtilir. Bunla beraber iki değer arasında çok büyük farklar olmadığı sürece endişelenmeyi gerektirecek herhangi bir sorunun olmadığı söylenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu