Bebek ve Çocuk

Anne Olmanın Yaşı Yok

Anne Olmanın Yaşı Yok

Tıptaki gelişmeler ve yeni teknikler geç yaşta anne olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek. Okul, iş, kariyer derken anne olmak kadınlar tarafından sürekli ertelenebiliyor.

Anne Olmanın Yaşı Yok

40 yaş ve üstü gebeliğe dair kulaktan dolma bilgileri unutun. Çünkü o bilgiler üzerinden 20 yıl geçti. Tıptaki gelişmeler ve yeni teknikler geç yaşta anne olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek. Okul, iş, kariyer derken anne olmak kadınlar tarafından sürekli ertelenebiliyor. 40 yaş ve sonrasında kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı bilimsel bir gerçek olsa da gebelik için erken dönemde yumurtanın dondurulması işlemi, tüp bebek işleminde artan başarı oranları ve gebelik süresince annenin hekim tarafından yakın takibi geç anneliği mümkün kılıyor.

“Genç çiftler 1 yıl denemenin ardından kendiliğinden gebelik olmuyorsa, uzman desteği alarak tedaviye başlaması gerekir”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Aydın Arıcı “Genç çiftler 1 yıl denemenin ardından kendiliğinden gebelik olmuyorsa, uzman desteği alarak tedaviye başlaması gerekir. Ancak 40 yaş ve sonrasında 6 ay içinde gebelik olmuyorsa vakit kaybetmeden tetkik ve tedaviye başlamak gerekir” diyor.

“Sakat doğumları engellemekte tüp bebeğin rolü çok büyüktür”

40 yaş ve sonrası annelikte sakat çocuk doğum oranı ve gebeliğe bağlı komplikasyonların düşük oranda artabileceğini dile getiren Arıcı, “Günümüzde bilimsel ve iyi bir takiple bunların hemen hepsi önceden tespit edilerek gerekli adımlar atılabilir. Üstelik sakat doğumları engellemekte tüp bebeğin rolü çok büyüktür. Çünkü tüp bebek tedavisinde uygulanan preimplantasyon genetik tanı yöntemi sayesinde embriyolar tek tek incelenerek genetik açıdan sağlıklı olanlar görülebilir ve böylece down sendromu da dâhil olmak üzere sakat doğumların önüne geçilebilir” diyor. Arıcı, bu durumun 40 yaş ve üstünde gebe kalmanın çok daha güvenli bir hale getirdiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Erken Doğumun Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

“Geç yaşta gebelik planlayan kadınlar mümkün olduğunca erken dönemde yumurtalarını dondurmalı”

Geç yaşta gebelik planlayan kadınların mümkün olduğunca erken dönemde yumurtalarını dondurmasının en ideali olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz ise, “38 yaşına kadar çocuk sahibi olmayı planlamayan, sosyal yaşantısı veya kariyer nedeniyle çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlara yumurtalarını dondurmasını öneriyoruz. Yumurtanın çözülüp embriyo haline getirildikten sonra transfer edilme süresi çok da önemli değil ancak yumurtanın dondurulma zamanı büyük önem taşımaktadır” diyor.

“Teknolojinin gelişmesi ile Tüp Bebek yönteminde Son 20 Yılda Başarı Oranı %60”

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarının son 20 yılda yüzde 60’lara ulaştığını belirten Tüp Bebek Embriyolog Dr. Murat Başar, bu oranın artmasındaki en önemli sebeplerden birinin laboratuvar ortamlarındaki ilerleme olduğunu söylüyor.     Başar, “Embriyoların ihtiyacı olan gıdaları ve ortamı daha iyi analiz eden, embriyoların genetik analizini yaparak daha sağlıklı olanları seçebilme imkânı veren embriyoloji laboratuvarları var. Ayrıca embriyoların dondurulup çözülme aşamasında, eskiden taze embriyoya göre gebe kalmada başarı oranı yarı yarıya iken, bu oran şimdi bazı durumlarda taze embriyo başarısının da üstüne çıkmış durumda. Bunlara ek olarak; yeni çıkan ilaçlarla tedavinin daha kolay olması, hataların azaltılması, doktorların da tecrübelerinin artması tüp bebek tedavisindeki başarı oranını artırdı” diyor.     Başar, özellikle rahime transfer gerçekleşmeden önce en sağlıklı embriyoyu seçmek amacıyla embriyolara yapılan genetik tarama işleminin yaygınlaşmasıyla, 40 yaş üstü kadınlarda geçmişe oranla gebelik ve sağlıklı bebek dünyaya getirme oranının daha da yükseldiğine dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu