Bebek ve Çocuk

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Doğumuna kaç gün kaldığını merak eden anne adayları için tahmini doğum tarihi ile bebeğin yaklaşık doğum tarihini hesaplama.

Doğuma Kaç Gün Kaldı? Bebeğin Doğum Tarihini Hesaplama

Anne ve baba adayları, bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri günden itibaren onun ne zaman doğacağını merak ederler. Gebelik dönemi 40 haftadan oluşan, yaklaşık dokuz ay kadar bir süreyi kapsayan ve ebeveynlere oldukça uzun gelen bir süreçtir. Peki, doğuma kaç gün kaldığı nasıl anlaşılır? Tıptaki tanımına göre, normal doğum gebeliğin 40. haftasında gerçekleşir. Buna karşın doğumlar 40, haftada olması gerekirken belirtilen tarihten önce de gerçekleşebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bebeğin yaklaşık doğum tarihini hesaplayabilen otomatik hesaplama motorları internet üzerinden gebelere hizmet vermektedir. Gebelik hesaplama uygulaması ile gerçekleştirilen işlemler, anne adaylarının gebeliklerinin kaçıncı haftada olduğunu ve doğuma kaç gün kaldığını ortalama olarak hesaplar. Siz de yazının altında bulunan doğum hesaplama linkine tıklayarak tahmini doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.

 Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?  

Doğum Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Gerçekleşir?

Hamileliğin uzun ve özenle geçirilen sürecini, bebekle taçlandıran doğuma kadar geçen süre, kırk haftalık gebelik süreci olarak tanımlanır. Gebelik sürecinin sona ermesi sonucunda doğum gerçekleşir. Bununla beraber her normal doğumun 40. haftada olması beklenemez. Çeşitli nedenlerde bağlı olarak bazı gebelerin doğumları kırk haftadan önce olabilirken, bazı gebelerin doğumları kırk haftayı biraz geçebilir. Bu nedenle doğuma ne kadar kaldığını hesaplayan araçların son adet tarihini temel alarak tahmini bir hesaplama yaptığını unutmamanız gerekir. Doğum yapacağınız tarihle ilgili doktorunuzun verdiği tarihi temel alarak, hazırlıkları bu doğrultuda yapmanız önerilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
6 Aylık Bebek

Doğum Zamanı ve Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Yaklaşık doğum tarihinizi hesaplamak için öncelikle son adetinizin başlangıç tarihini bilmeniz gerekiyor. Bundan sonra yazımızın altında bulunan doğum tarihinizi otomatik olarak yapacağınız araç linkine tıklamanız gerekir. Karşınıza gelen ekranın en altında yer alan hesaplama aracına son adetinizin başlangıç tarihini gün, ay ve yıl olarak girip, ‘hesapla’ butonuna basmanız yeterli olacak. Doğum tarihi hesaplama aracı, bebeğinize hamile kalmadan önceki son adet tarihinizden 280 gün sonra bebeğinizin doğmuş olduğu bilgisini verecektir.  

Doğum Belirtileri ve Vücudun Verdiği 3 İpucu   

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?  

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama

Tahmini doğum tarihi, otomatik hesaplama araçlarının yanında dört işlem yapılarak da hesaplanabilmektedir. Tahmini doğum tarihini dört işlemle hesaplamak için, son adetinizin başladığı tarihe 7 gün eklenip, 3 ay geriye giderek kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama yöntemine ”negele” adı verilmektedir.  Negele sisteminde SAT’ne (Son Adet Tarihi) 7 gün ekleme yapılır ve 3 ay geriye gitme prensibi uygulanır. Burada tahmini doğum tarihi olarak belirtilen tarih, doğumun olabileceği son tarihtir. Doğumların pek çoğu bu tarihe kadar beklemeyebilir ve  38-40 hafta arasında gerçekleşebilir. 

 Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Tahmini Doğum Tarihi ve Doğum Hesaplama Örneği

 – Son adet tarihi 5 Şubat olan gebeler için (örnek): 5 + 7 = 12 Şubat. 12 Şubat’tan 3 ay geriye gidilirse, tahmini doğum tarihi 12 Kasım olur.

Adet Düzensizliği Olan Gebelerde Yanılma Olabilir

Tahmini doğum yapılacak tarih hesaplanırken özellikle adetleri düzensiz olan gebelerde yanılmalar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor tarafından yapılan ultrason ölçümlerinden faydalanılarak tahmini doğum tarihi hesaplanabilmektedir.  

 Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?  

Gebelik Haftasına Göre Tahmini Doğum Tarihi (Örnekler)

– 33 haftalık hamileyim doğuma kaç gün kaldı? Normal doğumun 40. haftada gerçekleştiği düşünüldüğünde, doğuma yaklaşık 7 haftanız kalmıştır. Bu da 49 gün yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başak Sayan'ın İkizleri Sünnet Oldu!

– 34 haftalık gebeyim doğuma kaç gün kaldı? Normal doğumun 40.haftada gerçekleşeceği varsayılarak, doğuma yaklaşık olarak 6 haftanız kaldığı belirtilir. Bu da doğum için yaklaşık 42 gününüzün kaldığı anlamına gelir.

– 35 Haftalık hamileyim doğuma ne kadar kaldı? Doğumun 40. haftada gerçekleşeceği düşünüldüğünde, bebeğinizin doğumu için yaklaşık 5 haftanız kalmıştır. Bu aynı zamanda doğuma 35 gün kaldığı anlamına gelmektedir.

– 36 Haftalık hamileyim ne zaman doğum yapacağım? Normal doğum 40. haftada gerçekleşmesi beklendiği için doğuma yaklaşık 4 haftalık bir zamanınızın kaldığı söylenebilir. Bu da doğumunuza 28 günlük bir zamanınızın kaldığını göstermektedir.

Doktorunuzun Yönlendirmesini Dikkate Alın

Doğum zamanınızın hangi tarihe rastlayacağının hesaplanası ile ilgili yazımız gebeliğin 40. Hafta sürmesi üzerinden yapılan düzenleme ile hesaplama yapmaktadır. Doğum yapma zamanları hemen her anne adayı için farklılık gösterebilir. (daha erken ya da daha geç olabilir) Bu nedenle doğumuzun zamanı ile ilgili doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate alarak gerekli hazırlıkları yapmanız tavsiye edilir.  

TAHMİNİ DOĞUM TARİHİNİZİ HESAPLAMAK / DOĞUM HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ   

KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu