Bebek ve Çocuk

Bebeğinizi Zekâ Küpüne Çevirecek 10 Besin!

Bebeğinizi Zekâ Küpüne Çevirecek 10 Besin!

Bebeklerde zeka gelişimini destekleyen besinler, anneler tarafından en sık araştırılan konudur. Biz de bu yazımızda; bebeklerin beyin gelişimini destekleyen 10 besini sizler için bir araya getirdik.

Zekâ gelişimini etkileyen en önemli unsur genetik olsa da klasik müzik veya eğitici oyunlar gibi çevresel faktörlerin de zekâ gelişimi üzerindeki etkisini göz ardı edemeyiz. Aynı şekilde beslenme de bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişiminde büyük pay sahibi… Peki, bebeklerde zekâ gelişimi için neler yedirilmeli? Bebeklerin beyin gelişimini destekleyen yiyecekler hangileri? Detaylar makalemizde…

Bebeklerin Zeka Gelişimine Destek Olan Besinler!

Anne Sütü

Bu listenin başında olmayı hak eden ilk besin, elbette ki anne sütüdür. Anne sütü, içeriğindeki omega-3 ve DHA sayesinde, bebeklerin beyin gelişiminde önemli rol oynar. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 2 yaşına kadar da ek gıda destekli anne sütüne devam etmesi önemlidir.

Yoğurt

Sindirim sistemine olan faydalarıyla bildiğimiz yoğurt, beyin gelişimini de destekleyen önemli bir besindir. Sağlıklı bir beyin için ihtiyaç duyduğumuz yağlar, yoğurtta bol miktarda bulunur. Aynı zamanda protein ve B vitamini içeriği ile de zekâ gelişimi üzerinde önemli rol oynar. Bebeğinize ek gıdaya geçtikten sonra yemeklerin yanında yedirebileceğiniz gibi, çorba olarak da hazırlayabilirsiniz.

*Ek Gıdaya Geçişte En Sık Yapılan Hatalar!

Bebeğinizi Zekâ Küpüne Çevirecek 10 Besin!

Yumurta

Protein, vitamin ve mineral açısından en zengin besinlerden biri olan tavuk yumurtası, içeriğindeki DHA ve lesitin sayesinde beyin gelişimi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ayrıca zengin bir kolin kaynağı olan yumurta, bu özelliği ile hafızanın güçlenmesine ve öğrenme kapasitesinin artmasına yardımcı oluyor. Fakat alerjik bir besin olduğundan, doktorun tavsiye ettiği dönemde başlanılması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ramazanda Sağlık ve Lezzet En Ekonomik Haliyle Sofralarınızda…

Yağlı Tohumlar

Protein, vitamin, mineral ve esansiyel yağlar bakımından oldukça zengin olan ceviz ve fındık gibi kuruyemişler, sinir sisteminin dostu olan birçok maddeyi içerir. Fakat küçük çocuklarda boğaza kaçma ihtimalleri olduğundan, ufalayarak vermek daha sağlıklı olacaktır.

Balık

Bebeklerde zeka geliştiren yiyecekler dediğimizde, aklımıza ilk gelmesi gereken besinlerden biri de balıklardır. Beyin gelişimi için gerekli olan D vitamini ve omega 3 yağ asitleri, balıklarda bol miktarda bulunur. Özellikle somon, beyin sağlığını korumak ve hafızayı güçlendirmek için bire birdir. Bu nedenle bebeğinizin menüsünde haftada 2 kere balığa yer verebilirsiniz.

*İştahsız Bebeklere Çözüm Olacak 15 Tavsiye!

Bebeğinizi Zekâ Küpüne Çevirecek 10 Besin!

Tahıllar

B ve C grubu vitaminleri açısından oldukça zengin olan tahıllar, zihinsel becerileri geliştirme konusunda oldukça başarılılar. Bol bol demir ve çinko içeriğine sahip olduklarından, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi desteklerler. Özellikle yulaf, potasyum ve çinko gibi bileşenler sayesinde çocukların bilişsel becerilerini destekleyen en önemli tahıllardan biridir. Ancak bebeğinizin alerjisi varsa, doktorunuza danışmadan yedirmemeniz tavsiye edilmektedir.

Et

Et de zeka gelişimini sağlayan besinler arasındadır. İçeriğindeki protein ve kolin sayesinde doğrudan beyin gelişimini etkilemektedir. Ancak etin sağladığı faydadan verim alabilmek için yapay madde, koruyucu, tatlandırıcı gibi katkı maddeleri içermemesine dikkat etmelisiniz. Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş etler de faydadan çok zarar getirebileceğinden, çocukların menüsüne eklenmemelidir.

Yeşil Sebzeler

Ispanak, lahana gibi yeşil sebzeler, içeriğinde bol miktarda folik asit barındırır. Folik asit de sinir sistemi ve beyin gelişimi için gerekli olan en önemli maddelerden biri. Bu nedenle özellikle hamilelerin ve çocukların yeşil yapraklı sebze tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Örneğin öğünlerinize yumurtalı ıspanak ekleyerek, vücudunuzun ihtiyacı olan temel besin maddelerinin çoğunu alabilirsiniz.

*Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Natalie Portman Bebek Doğduktan Sonra Ortalıklarda Görünmedi

Bebeğinizi Zekâ Küpüne Çevirecek 10 Besin!

Çilek

Flavonol bileşiği sayesinde hafıza kayıplarını önleyen çilek, lezzetli tadıyla çocukların damak zevkine hitap eden nadir meyvelerdendir. Bebeğinize çilek püresi veya çilekli yoğurt hazırlayarak hafızasının güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin, beyin zarının esnekliğini sağladığı biliniyor. Özellikle tam yağlı yoğurt, peynir veya süt, bebeğinizin öğünlerinde mutlaka yer almalı. Ancak aşırı süt içmenin, demir eksikliğine neden olarak zekâyı olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır.

*Süt ürünleri alerji potansiyeli yüksek olan besinler olduğundan, doktorunuza danışmadan başlamamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu