Bebek ve Çocuk

Saçlarımız Çok Değerli! Peki Gebelik Sürecinde Dökülenler?

Saçlarımız Çok Değerli! Peki Gebelik Sürecinde Dökülenler?

Saçlarımızın bakımlı görünmesi için denemediğimiz şey yoktur. Yalnız, gebelik süreciyle birlikte saç daha fazla hassaslaşmaya ve maalesef dökülmeye başlar. Bu dökülme gayet normaldir ve gebelik sonrasında eski formuna kavuşacaktır.

Kadınlar için en önemli şey saçlarıdır heralde. Daha sağlıklı ve hacimli saçlara sahip olmak için neler yapmıyoruz ki? Bakımlı ve gür görünen bir saç tüm neşemizin yerine gelmesine yeter de artar. Sağlıksız ve seyrek görünen saç ise kadınlar tarafından tam bir kabus olarak algılanır. Peki ya gebelikte bu sağlıklı görüntü devam edecek mi? Bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor ne yazık ki. Tamamen anne adayının genetik özellikleri ve diğer bağlı olduğu faktörlere göre değişen bir durum.  

Gebelikte Saçlarımız Neden Dökülüyor?

En başta şunu kabullenmemiz gerekiyor. Artık hamileyiz ve vücudumuz buna göre çalışıyor. Hormonlar artıyor ve çeşitli değişimler yaşanıyor. Bu hormonların artmasına bağlı olarak saç dökülmesi yaşanması normal. Uzmanlar, sağlıklı her bireyin saçlarının %90’ının uzama döneminde, &10’unun ise dinlenme döneminde olduğunu belirtiyor. Dinlenme döneminde olan saçlarda dökülme meydana geliyor ve saçlar yenisiyle yer değiştiriyor. Hamilelerde ise %10 olan dinlenme oranı vücuttaki değişikliklere bağlı olarak artabiliyor ve daha fazla ani saç kayıpları yaşanabiliyor. Bu durum yukarıda da belirttiğimiz gibi son derece normal. Gebelik bittikten birkaç ay sonra her şey eski haline dönüyor. Bunun dışında anemi, polikistik over sendromu, hipotiroidi, çeşitli cilt hastalıkları ve genetik faktörler de gebelik sürecinde saç dökülmesinde etkili olabiliyor.  

Saçlarımız Çok Değerli! Peki Gebelik Sürecinde Dökülenler?

Saçların Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Yapmanız gereken ilk şey beslenmenize dikkat etmenizdir. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, saçlarınızı içeriden o kadar çok desteklersiniz. Vitamin ve protein ağırlıklı olan et, balık, süt gibi gıdaları fazlaca tüketmelisiniz. Stresten olabildiğinde uzak durmalısınız. Gebelik zaten anne için oldukça stresli bir süreç. Ekstra sorunlarla stresli olmanız, saç kaybı yaşamanızı arttırabilir. Bununla birlikte fön, maşa veya düzleştirici gibi aletlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Aksi halde, zaten hassas olan saçınız daha fazla zarar görür. Haftada bir kere doğal besleyici yağlardan yararlanabilirsiniz. Duşa girmeden önce sürüp biraz saçınızda bekletin ve yıkayın. Saçlarınız için en doğal ve yararlı çözümlerden biri olacaktır.   Eğer ki saçınızda olması gerekenden fazla bir dökülme hissediyorsanız dermotoloji uzmanına görünebilirsiniz. Hamile olduğunuzu söylediğiniz müddetçe doktorunuz sizin için uygun bir tedavi şeklini belirleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kıvılcım Ural'ın Baby Shower Partisinden Renkli Görüntüler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu