Bebek ve Çocuk

Menopoza Giren Kadınlar İçin Gebelik Artık Hayal Değil!

Menopoza Giren Kadınlar İçin Gebelik Artık Hayal Değil!

Menopoza girenler hamile kalabilecek artık! Japon doktor Kazuhiro Kawamura müjdeli haberi verdi. Geliştirdikleri İn Vitro Aktivasyon yöntemiyle, yumurta yetmezliği yaşayan kadınlar hamile kalabiliyor. Menopozlu kadınların hamile kalabilmesi için ise bulunan yöntemin, yumurta kalitesini geliştirme yöntemiyle birleştirilmesi gerekiyor. Buluşu gerçekleştiren doktor, çok kısa süre sonra onu da gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Menopoza girenler hamile kalabilecek artık! Üreme sağlığı ve tüp bebek yöntemindeki yeni gelişme ve teknolojilerin sunulduğu Uluslararası Expermed Kongresi 27-30 Nisan tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleştirildi. Kongrede pek çok tüp bebek yöntemi konuşuldu. Bunlardan biri de ‘İn Vitro Aktivasyon'(İVA) oldu. İVA, ilk bahsedildiği dönemde, tanınmış bir çok bilimsel yayın tarafından heyecan verici bulundu ve menozopa girmiş geç yaşta fakat bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için de umut oldu. Yumurta yetmezliği yaşayan kadınlar için şu anda başarı olsa da menopoza girmiş kadınlar için biraz daha geliştirilmesi gerekecek.     Menopoza Giren Kadınlar İçin Gebelik Artık Hayal Değil!  

Menopoza Girenler Hamile Kalabilecek

Primer yumurtalık yetmezliği ve erken menopoz dahil olmak üzere, yumurtalık rezervi az olan kadınlarda son derece etkili olabilecek olan yöntem için, üzerinde çalışan Kawamura ‘ Bu semptomları yaşayan kadınların gebelik denemelerinde başarılı olabilmesi mümkün’ diyor. Menopoza girmiş olan kadınlara umut olan bu yöntemin ileri yaşlardaki kadınlarda işe yarayıp yaramayacağı konusunda ise Kawamura ‘Iva yöntemiyle menopoza girmiş kadınlardan yumurta elde etmek mümkün. Bulduğumuz bu yeni yöntemi, yumurta kalitesini geliştime metoduyla birleştirirsek menopozdaki kadınlar da gebelik yaşayabilir.’ diyor.

Doktor Kawamura tedavi yöntemini şu sözlerle anlatıyor

  Menopoza Giren Kadınlar İçin Gebelik Artık Hayal Değil!   ‘Görevini yitirmiş yumurtalıkta bulunan sessiz yumurtaların uyarılması ilkesine bağlı kalarak uyguladığımız yöntemde, kişinin kendi yumurtasını laparoskopik yöntemle dışarı aldık ve 1mm’lik küçük şeritlere ayırdık. Sessiz yumurtaları tespit ederek ilaç içerisinde bir müddet beklettik. Aktive olan yumurtaları ise tekrar hastamıza naklettik. Over dokuları hastalara geri aşıladık ve hızlı folikür büyümesi elde ettik. Böylelikle olgun yumurtalar oluşturduk.’ diyor. Nakilden sonra ise hasta için klasik tüp bebek yöntemi tedavisi uygulanıyor. Japon doktor Kazuhiro Kawamura, menopozlu kadınların hamile kalıp kalamayacağı sorusuna ise’ Şimdilik mümkün değil fakat geliştirdiğimiz takdirde menopozlu kadınlarda da başarı elde edilmesi mümkün.’ dedi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan İhtiyaç Listesi 2024

Bu Yöntemle Doğan 2 Bebek Var!

  İn Vitro Aktivasyon yönteminin şu ana kadar 24 hastada denendiği açıklandı. Bu denemelerden 2 gebelik başarılı oldu ve yumurtası işlevini yitiren kadınlar tekrar gebe kalıp bebek sahibi oldu. Şimdi ise hala gebeliği devam eden 3 anne adayı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu