Bebek ve Çocuk

Yumurta Dondurma İşleminde Buzlanma Riskine Dikkat

Yumurta Dondurma İşleminde Buzlanma Riskine Dikkat

Yumurta dondurma işleminde buzlanma faktörü, işlemi başarısız kılabiliyor. Doktorlar, işlemi yaptıracağınız kliniği detaylı araştırmanızı tavsiye ediyor.

Yumurta dondurma işleminde buzlanma riski olduğu açıklandı! Yumurta dondurma işlemi genellikle yumurtalık rezervi azalmış, kemoterapi görecek veya ameliyat sonrasında yumurtalıkları zarar görecek kadınların tercih ettiği bir işlemdir. Fakat bu işlem için uzmanlardan yeni bir açıklama geldi. Yumurta dondurma işlemi sırasında oluşan kristallerin yapısal hasarlar doğurabileceğine dikkat çeken doktorlar, işlemin titizlikle yapıldığı takdirde başarılı uygulandığını belirtti. Yumurta dondurma işlemi düşünüyorsanız, işlem yaptırmayı düşündüğünüz yeri mutlaka iyice araştırmalısınız.   Yumurta Dondurma İşleminde Buzlanma Riskine Dikkat    

Yumurta Dondurma İşleminde Buzlanma Riski

Uzmanlar, yumurta dondurma işleminin çok hassas çalışılması gerektiğine dikkat çekti. İşlem sırasında oluşan kristallerin yapısal hasarlar oluşturabileceği vurgulandı ve dolayısıyla seçeceğiniz kliniği iyice araştırmanız gerektiğinin altını çizdiler. Son 5-6 senedir geçilen yeni yöntemlerle, yumurtada kristaller oluşmasına izin vermeden dondurma işleminin gerçekleştiğini belirten uzmanlar, yine de hala bu tarz problemlerle karşılaşılabildiğini söyledi. Geliştirilen ‘Vitrifikasyon’ tekniği ile yumurtaların,çözüldükten sonra yine taze yumurtalar gibi gebelik oluşturma kapasitesine sahip oldukları belirtiliyor.  

Amerika Üreme Sağlığı Topluluğundan Embriyo Dondurma Önerisi

Amerika Üreme Sağlığı Topluluğu, yumurta dondurma işlemini farklı kategorilerdeki kadınlar için önermektedir. İlk kategorideki kadınlar kemoterapi göreceği için yumurtalıkları zarar görecek olan kadınlardır. İkinci kategorideki kadınlar ise partneri olmadığı için yumurtalarını dondurmak isteyen kadınlardır. Amerika Üreme Sağlığı Topluluğu, partneri olan kadınların yumurta dondurma işleminden ziyade embriyo dondurma işlemini tercih etmeleri gerektiğini önermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Besleyici ve Lezzetli: Bebekler İçin Mercimek Çorbası Tarifi!

Yumurta Dondurma İşleminde Buzlanma Riskine Dikkat

Yumurta Dondurma İşlemi İçin Çok Sık Doktora Gidiliyor

Yumurtalarınızı dondurma işlemi için pek çok kez doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurta dondurma işlemi 3 etaptan oluşuyor; yumurta uyarılması, yumurta toplama ve yumurtaların dondurulması. İlk etap olan yumurtaların uyarılması aşamasında, uyarıcı ilaçlar kullanılır ve yumurtanın büyümesi beklenir. Bu esnada 5-6 kere doktora gitmeniz gerekebilir. Son aşamada ise hafif bir anesteziyle toplama işlemi yapılır.

Genç Yaşlarda Daha İyi Sonuçlar Veriyor

Yumurta dondurma işlemi, genç yaşlarda her zaman daha iyi sonuçlar veriyor. Genç yaş olarak tabir edilen yaş aralığı ise 20’li ve 30’lu yaşlardır. Yapılan araştırmalar, bu yaşlardaki yumurta dondurma işlemlerinden daha fazla başarı yakalandığını ortaya koymaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu