Bebek ve Çocuk

Meğer Anne Karnında Belli Oluyormuş

Meğer Anne Karnında Belli Oluyormuş

Hamileliğin 8. ve 12. haftaları arasında yapılan ve omurilik genlerini analiz eden bir çalışma ile sağ ve sol el tercihimizin anne karnında oluştuğu ortaya çıktı.

Daha önce yapılan çalışmalar ile kişilerin hangi elini kullandığı, beynin sağ ve sol lobundaki gensel farklılıklara dayandırılmıştı. Fakat yeni yapılan bir çalışmaya göre; kişinin sağlak veya solak olmasında etkili olan faktör, beynin sağ ve sol lobundaki gensel farklılıkların değil, omurilikten kaynaklandığı ve bu tercihin de anne karnındayken oluştuğu saptandı.

Sağ veya Sol El Kullanma Tercihi Anne Karnında Belli Oluyor

Almanya’daki Ruhr-Universitat Bochum araştırmacıları, yaptıkları çalışma ile çok ilginç bir sonuca ulaştı. Daha önce yapılan araştırmalarda, kişilerin sağ veya sol elini tercih etmesinin nedeni olarak, beynin sağ ve sol lobundaki gensel farklılıklar gösteriliyordu. Fakat Almanya’da,  hamileliğin 8.- 12. haftaları arasında omurilik genlerini analiz eden çalışma ile sağlak veya solak olmayı beynin değil, omuriliğin belirlediği ortaya çıktı. Kişilerin sağ veya sol el kullanma tercihlerinin ise anne karnında, henüz 8 haftalıkken oluştuğu saptandı.

Meğer Anne Karnında Belli Oluyormuş

Sağ veya Sol El Tercihi Beyinde Değil, Omurgada Karar Veriliyor

Kol ve el hareketlerimiz, beyindeki motor korteks aracılığıyla başlar ve bu da omuriliğe sinyal gönderir. Daha sonra verilen komuta harekete dönüştülür. Fakat motor korteks, omuriliğe bağlı değil ve hangi elimizi kullanacağımız konusundaki tercihler, herhangi bir bağlantı kurulmadan yapılıyor. Bu nedenle araştırmayı yapan bilim insanları, sağ veya sol el tercihinin beyinde değil, omurgada karar verildiğine inanıyor. Alman Araştırma Vakfı’nın finanse ettiği ve ‘eLife’ dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucunda, kol ve bacak hareketlerini kontrol eden omurilik bölgelerinde, anne karnında 8. haftadayken belirginleşen sağ ve sol farklar tespit edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Anne Beslenmesi Gelecek Nesilleri Nasıl Etkiliyor?

Araştırmanın sonuçları özel araştırma görevlisi olan Sebastian Ocklenburg, Prof. Dr. Onur Güntürkün ve Judith Schmitz tarafından derlendi. Ekip, sonuçlara ulaşabilmek için Güney Afrika ve Hollanda’daki meslektaşları ile de bilgi alışverişinde bulundu.

Diğer haberlerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu