Bebek ve Çocuk

Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!

Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!

Bebeklerinin büyümesiyle onların davranışları karşısında telaşa kapılan anne babalara uzmanlar bu durumun olağan dışı olmayan bir durum olduğunu belirtirler.

Bebeklerinin büyümesiyle onun farklı yönlerinin ortaya çıkmaya başlaması, anne babaları endişelendirebilmektedir. Fakat anne ve babaların hemen panik yapmalarına gerek yoktur çünkü bebeklerinde herhangi olağan dışı bir durum söz konusu değildir. Artık bir yaşına gelen bebekleri yavaş yavaş etrafındaki dünyanın farkına varmaya başlamış ve onu tanımaya başlamıştır. Bunu yaparken kullandığı yöntemlerden birisi de aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaktır. Bebeklerinin hiç görmedikleri bu yönleri anne babaları bir an telaşlanmaya itebilmektedir. Oysaki bu durum gayet normaldir. Uzmanlar bebeklerin bu dönemde, çevrelerini keşfetmeleri sırasında uyguladıkları yöntemleri 4 kategoride sınıflandırmaktadırlar. 1 yaş bebeklerinin davranış özellikleri…

1- Aynı Kitabı Tekrar Tekrar Okuturlar

Tıpkı sizin en sevdiğiniz kitaplar ya da şarkılar olması gibi bebeğiniz de kendi tercihlerini oluşturmaya başlamıştır. Hoşlandığı ya da hiç hoşuna gitmeyen şeyler konusunda giderek tepkisini daha öne çıkaracaktır. Uzmanlar bebeklerin bu tekrar isteklerinin aslında büyük bir amaca hizmet ettiğini ifade etmektedirler. Buna göre, bebeğinizin bu durumda güvenebileceği şeyler olduğunu anlamaya ve dolayısıyla da kendisini güvende hissetmeye başladığı anlamına geldiği belirtiliyor. Aynı hikayeyi defalarca dinlemek ona dünyadaki düzeni anlama ve onu kontrol edebileceğini anlamasına yardım ettiği belirtiliyor.   Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!  

2 – Önce Kucak İster Sonra da İnmek İsterler

 Bebekler 15 aylık olduklarında ebeveynlerinin kendilerini kucağına almalasını isterler, kucağınıza aldığınız zamanda aşağı inmek isterler. Uzmanlara göre bebeğinizin bu hareketi, kendi kendine hareket edebilme ve bağımsızlık duygusunu tatmış olduğunu göstermektedir. Bebeğiniz bu davranışları ile bir yandan özgülüğün tadını çıkarırken, bir yandan da anne babadan uzaklaşmanın korkusunu yaşamaktadırlar. Bu durum genellikle yeni yürümeye başlayan bebeklerde sıklıkla görülür ve olağan dışı olmayan bir durumdur.   Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İzlanda'da 1980'in İlk Bebeği, 2017'nin İlk Annesi Oldu!

3 – Arkanızı Döner Dönmez Bilgisayarın Klavyesine Vururlar

Bebeğinizin siz arkanızı döndüğünüzde bilgisayarınızın monitörü kapalı olsa bile klavyesine vurmaktadır. Genellikle yeni yürüyen bebeklerde görülen bu davranışlar meraklı 1 yaş bebeğinin verdiği  tepkilerdir. Sizin gözlüğünüzü kullanmak, cep telefonunuzu kulağına götürmek yani, anne baba gibi davranmak bebeğinizin kendisini size daha yakın hissetmesini sağlamaktadır. Sizin ona göstereceğiniz olumlu tepkiler onun mutlu olması sağlar. Uzmanlara göre, bebeğinizin bu davranışı aslında sizin ilginizi çekmek istemesidir. Bebeğiniz sizi taklit ederken, aslında hassas motor ve bilişsel yetilerini geliştirmektedir.   Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!  

4- Her Şeyi Babasıyla Birlikte Yapmak İsterler

Bebeğiniz 18 aylık olduğunda bebeğiniz her şeyi babasıyla birlikte yapmak istemektedir. Annelerde bu durumda kendilerini dışlanmış hissedebilmektedirler. Uzmanlar bebeklerin bu davranışlarını annelerin yanlış anlamamaları gerektiğini ifade ediyorlar. Bebeklerin annelerin bu durumu fark etmediklerini, bu davranışlarının sadece babalarıyla bir şeyler paylaşmak istemelerinden kaynaklandığını belirtmektedirler.   

Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu