Bebek ve Çocuk

Kadın Mucitten Erkeklere Yönelik Doğum Kontrol Cihazı: Testis Banyosu

Kadın Mucitten Erkeklere Yönelik Doğum Kontrol Cihazı: Testis Banyosu

Alman bilim insanı Rebecca Weiss, kendi sağlık problemlerinden yola çıkarak erkeklerin kullanabileceği bir doğum kontrol cihazı geliştirdi.

Alman bilim insanı Rebecca Weiss, kendi sağlık problemlerinden yola çıkarak erkeklerin kullanabileceği bir doğum kontrol cihazı geliştirdi. Münih Teknik Üniversitesi’ndeki master tezinin konusu olan cihaz, aynı zamanda Dyson Ödülü’ne layık görüldü.

Kadın Mucitten Erkeklere Yönelik Doğum Kontrol Yöntemi!

Alman bilim insanı Rebecca Weiss, doğum kontrol haplarının vücuduna zarar vermesi üzerine partnerinin kullanabileceği erkek doğum kontrol yöntemleri hakkında araştırma yapmaya başladı. Ancak erkekler için prezervatif ve vasektomi dışında etkili bir doğum kontrol yöntemi olmadığını gören Weiss, Münih Teknik Üniversitesi’ndeki master tezinde erkeklere yönelik yeni bir doğum kontrol yöntemi üzerine yoğunlaşmaya karar verdi. Uzun süre araştırmalar yapan bilim insanı, sonunda “testis banyosu” adını verdiği ultrason temelli bir cihaz tasarladı.  

Sperm Hareketliliğini Geçici Bir Süre Durduruyor

Bir tasa benzeyen cihaz, cinsel ilişkiden hemen önce kullanılıyor. Cihaz başta erkeğin testis boyuna göre ayarlanıyor ve ardından kaba bir miktar su koyuluyor. Daha sonra testisler bu kaba yerleştirilerek ultrason dalgaları devreye sokuluyor. Böylece sperm hareketliliği yumurtayı dölleyemeyecek duruma gelene kadar geçici süreliğine durdurulmuş oluyor. Şu an klinik deneyleri devam eden cihaz Dyson Ödülü’ne layık görüldü.

Doğum Kontrol Hapı Kullanması Yasaklanınca Geliştirdi

Cihazın mucidi olan genç bilim insanı, böyle bir cihaza neden ihtiyaç duyduğunu şu sözlerle açıkladı: “Kansere yakalandığım için hormon içeren doğum kontrol ilaçlarını kullanmam yasaklandı. Partnerimle alternatif doğum kontrol yöntemi ararken erkeklere yönelik doğum kontrolünün ne kadar kısıtlı olduğunu fark ettik. Ben de bunun üzerine Münih Teknik Üniversitesi’ndeki master tezimde erkeklere yönelik yeni bir doğum kontrol yöntemi geliştirmeye karar verdim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler İçin Patatesli Tavuk Yemeği Tarifi

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu