Bebek ve Çocuk

70 Yaşında Anne Oldu!

70 Yaşında Anne Oldu!

Hindistan’da tüp bebek tedavisi ile 70 yaşında anne olan kadın tüm dünya basının gündemi haline geldi.

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde yaşayan ve 70 yaşında olduğu söylenen bir kadın, tüp bebek tedavisiyle ilk kez anne oldu. Dr. Naresh Bhanushali doğum haberini doğrularken, anne ve bebek bir anda tüm dünya medyasının gündemi haline geldi.

Hintli Kadın 70 Yaşında Anne Oldu!

Hindistan’ın Gujarat eyaletine bağlı Kemora köyünde yaşayan Jivunben Rabari (70) ve eşi Maldhari (75) uzun yıllardır çocuk hasreti çekiyor ancak doğal yollarla bebek sahibi olamıyorlardı. Pes etmeyen çift, bunun üzerine eyaletteki tüp bebek merkezine başvurdu. Doktorların bu yaşta bebek sahibi olamayacaklarını belirtmesine rağmen tüp bebek yöntemini denemek istediklerini söyleyen yaşlı çift sonunda hayallerine kavuştu. 

Kadının doktoru ve aynı zamanda eyaletteki tüp bebek merkezinin sahibi olan Dr. Naresh Bhanushali doğum haberini doğruladı ve basına şu şekilde açıklama yaptı: “Çift bize 1 yıl kadar önce başvurdu. Açıkçası annenin yaşı sebebiyle konuya çekinerek yaklaştık ama ikisi de o kadar heyecanlıydı ki tüp bebek tedavisini deneme kararı aldık.” Anadolu Ajansı’na da açıklama yapan Dr. Naresh Bhanushali “Bu son derece nadir gördüğümüz bir vaka. Kadının bu yaşta sorunsuz bir şekilde doğum yapması mucize gibi bir şey.”

70 Yaşında Anne Oldu!

Sezaryen Doğum Yaptı

Hastanın yaşını gösterecek resmi bir belge olmadığını ancak 70 yaşında olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Dr. Naresh Bhanushali, tüp bebek tedavisinden önce annenin başka bir operasyon geçirmek zorunda kaldığını da belirtti. 9 Eylül tarihinde sezaryen doğum yöntemiyle bebeğini dünyaya getiren kadının ve doğurduğu bebeğin sağlıklı olduğunu söyleyen doktorlar yine de her ihtimale karşı anne ve bebeği gözlem altında tuttuklarını ifade ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Burcu Kara Oğlu Ali Çınar'ın 3 Aylık Olduğunu Böyle Duyurdu!

Kadınların 45 – 50 yaş civarı menopoza girdikleri ve yumurtalıklarının yumurta üretimini durduğu biliniyordu. Dolayısıyla bu yaşlardan sonra anne olmanın mümkün olmadığı kabul edilen bir durumdu. Öte yandan Amerikan Üreme Tıbbı Derneği ise kadınların yaşı fark etmeksizin sağlıklı bir rahme sahip oldukları sürece tıbbi yardımla gebe kalabileceklerini iddia ediyor.

Hindistan’da Daha Önce de Benzer Durumlar Yaşanmıştı

Aslında Hindistan geç yaşta hamile kalma haberlerine yabancı değil. 2016 senesinde Haryana eyaletinde yaşayan bir kadın 70 yaşında anne olmuştu. 2019 yılında ise Erramatti Mangayamma adlı 74 yaşındaki kadın ikiz bebeklerini sağlıklı bir şekilde doğurarak dünya gündemine oturmuştu.

Diğer haberlerimizi buradanokuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu