Bebek ve Çocuk

ABD’de İlginç Bir Araştırma: Koronavirüs Enfeksiyonunun Seyri Bebeğin Cinsiyetine Göre Değişiklik Gösteriyor

ABD’de İlginç Bir Araştırma: Koronavirüs Enfeksiyonunun Seyri Bebeğin Cinsiyetine Göre Değişiklik Gösteriyor

Massachusetts Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan bir araştırmada, hamile kadınların koronavirüs enfeksiyonuna yakalanması durumunda bebeğin cinsiyetinin bağışıklık sistemini etkileyebileceği sonucuna varıldı.

Amerika’da bulunan Massachusetts Üniversitesi Hastanesi’nde koronavirüsün hamilelikteki etkileri üzerine yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmada, gebe bir kadının koronavirüs enfeksiyonuna yakalanması durumunda bebeğinin cinsiyetinin bağışıklık sistemini etkileyebileceği sonucuna varıldı.

Hamilelikte Koronavirüs Enfeksiyonunun Seyri Bebeğin Cinsiyetine Göre Değişiklik Gösteriyor

Amerika’da yapılan bir araştırma, hamile kadınların koronavirüs enfeksiyonuna yakalanması durumunda bebeğin cinsiyetinin bağışıklık sistemini etkileyebileceğini ortaya çıkarttı. Boston’da yer alan Massachusetts Üniversitesi, koronavirüs enfeksiyonu geçiren 68 anne adayının dahil edildiği bir çalışmada ilginç sonuçlar elde etti. Buna göre, bağışıklık aktivitesi daha yüksek olduğu için erkek bebek bekleyen hamilelerin koronavirüse karşı daha dirençli olduğu saptandı. Aynı araştırmada erkek bebek bekleyen kadınların protein seviyesinin de daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Erkek Bebekler Annenin Bağışıklığını Daha Yüksek Tutuyor!

Massachusetts Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim Dr. Andrea Edlow, erkek bebeklerin plasentalarının anne bağışıklığını daha yüksek tuttuğu ve koronavirüs enfeksiyonuna karşı daha iyi koruma sağlayabildiklerini belirtti. Araştırmacılar, kız bebek bekleyenlerin ise erkek bebek bekleyen anne adaylarına kıyasla daha az bağışıklık geliştirebileceğini söyledi. Ayrıca daha önce de benzer çalışmalar yapılıp benzer sonuçlar alındığını belirten Dr. Edlow, “Bebeğin cinsiyeti, annenin hem antikor üretme hem de bu antikorları bebeğe aktarması üzerinde ciddi etkilere sahip.” dedi.

Kaynak

Diğer güncel haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Pelin Akil’den Hamile Takipçileri İçin Gülümseten Paylaşım

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu