Bebek ve Çocuk

İkiz Bebek Sahibi Olan Ailelere Kaç Lira Doğum Yardımı Ödenir?

İkiz Bebek Sahibi Olan Ailelere Kaç Lira Doğum Yardımı Ödenir?

Devlet tarafından bebek sahibi olan ailelere ödenen doğum yardımı ikiz bebek sahibi olan ailelere farklı miktarda ödenmektedir.

İkiz Bebeklere Devlet Yardımı

Mayıs 2015 tarihinden itibaren bebek sahibi olan ailelere devlet tarafından ödenen doğum yardımı ödemeleri aynı zamanda çocuk sahibi olan annelere ilk altın devletten sloganıyla biliniyor. Hemen herkesin de bildiği gibi tüm dünyada dünden bugüne değişmeyen tek gücün nüfus gücü olduğu belirtilirken, devletlerin genç nüfuslarının olduğu, birilerinin ürettiği ve çalıştığı sürece güçlü kalabildiği ve varlığını sürdürülebildiği ifade edilir. Bu nedenle devlerin gücü elinde tutmak için çeşitli teşviklerle nüfusunu artırma yoluna gittikleri belirtilir. Türkiye’de nüfusunu artırmaya çalışan ülkelerden birisi olarak yapmış olduğu reform ve düzenlemelerle doğurganlık oranını artırmaya çalışmaktadır. Bu yoldaki ilk adım 2008 Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında çıkan yasalarla atılarak doğum yapan her anneye süt parası olarak ödenirken, 2015 yılının Mayıs ayında çıkan kanun kapsamında da bebek sahibi olan ailelere yaklaşık bir altın tutarında olan 300 TL doğum yardımı ödemesi yapmaya başlamıştır. 2017’de İkiz bebeklere devlet yardımı ödemeleri de bu yardım kapsamına girmektedir. Peki, İkiz bebeklere kaç lira doğum yardımı ödenir?

İkiz Bebek Sahibi Olan Ailelere Kaç Lira Doğum Yardımı Ödenir?    

Doğum Yardımı Alma Şartları

Mayıs ayında çıkan, 15 Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe giren 6637 sayılı kanun kapsamında devletten doğum yardımı alma şartları şu şekilde belirtilir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak dışında hiçbir şart aranmaksızın, yasanın çıktığı tarihten itibaren doğan bebeklere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
  • Ödemeler süt parası (emzirme yardımı) aksine anne ya da babadan birisinin çalışıyor ve yahut sigortalı olması şartı aranmaktadır.
  • Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya mavi kartlılar (yani daha önce Türk vatandaşı olup belirli bir sebepten dolayı vatandaşlıktan çıkanlar) bu haktan yararlanabilecekleri belirtiliyor.
  • İkiz çocuklar doğum yardımında ise, her iki ebeveynin de Türk vatandaşı olması durumunda ödemenin anneye, annenin Türk vatandaşı olmadığı durumlarda ise, ödemenin babaya yapılacağı belirtiliyor.
  • Doğum parası ödenmesinde ikamet şartının aranmamasından dolayı yurt dışında yaşayan ailelerin de doğum yardımı alabilme hakkından yararlanabilecekleri belirtiliyor.
  • Doğum yardımı alabilmek için annenin herhangi bir sigorta kaydı olmasına gerek olmayıp, çalışıp çalışmama şartı aranmıyor. Başvuru için sadece T.C. kimlik numarası veya mavi kartın olmasının yeterli olacağı belirtiliyor.
  • Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015’te ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için geçerli olup, ödemeye esas sayının önceki çocukları da kapsayacağı belirtiliyor.
  • Doğum yardımının, hiçbir vergi ve kesintisine tabi tutulmaksızın ödeneceği ve haciz edilemeyeceği belirtilen konular arasında.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sabah Bulantısı Nedir?

İkiz Bebekler Doğum Yardımı Başvurusu Yapma

İkiz çocuklara çoğum yardımı almak için başvuru yapacak olan ailelerin nüfus cüzdanları (kimlik kartları) ve doğum belgesiyle birlikte bulunduğu İl’deki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurmaları gerektiği belirtiliyordu. Ancak kısa yapılacak doğum yardımı başvuruları sırasında yoğunluktan doğabilecek mağduriyetin önüne geçmek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2016 itibariyle doğum yardımı başvurularının kaymakamlıklara da yapılabileceğini açıkladı. Söz konusu başvurunun kurum tarafından sağlanacak dilekçe formunun doldurulmasıyla yapılmasından sonra paranın kişinin adına anlaşmalı bankalara veya PTT şubelerine yatırılmasından sonra ilgili şubeden kimlik kartı (nüfus cüzdanı) ile ödemelerini alınabiliyor. Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışındaki konsolosluklara başvurabileceği belirtilirken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur kişiler ise, doğum yardımı başvurularını kendi kurumlarına yapacakları belirtilmektedir.   Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın…

İkiz Bebek Sahibi Olan Ailelere Kaç Lira Doğum Yardımı Ödenir?  

İkiz Bebeklere Doğum Yardımı Ödemeleri

Bebek sahibi olan annelere ilk altın devletten sloganıyla uygulanmaya başlanan uygulama, 15 Mayıs 2015 tarihi gece yarısından sonra doğan bebekler için geçerli olup, belirtilen saatten sonra doğan tüm çocuklar için geçerli olduğu belirtilir. Söz konusu yardımın ödemesi, bir bebek için 300 TL tutarında olurken, 2017’de ikiz bebek doğum yapan anneler için 700 TL, üçüz doğum yapan anneler için ise, bin 300 TL (1.300 lira) doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Sonraki her çocuk için, 600 lira ödeneceği belirtilmektedir.  

İkiz veya Üçüz Doğumlarda Ödeme Hesabında Çocuk Sayısına Bakılacak

Çoğul bebek sahibi olan ailelere doğum yardımı yapılırken, ikiz veya üçüz doğumlarda çocuk sayısına bakılacağı, ikiz bebekte 300+400 olarak 700, üçüz bebeklerde ise, yapılacak hesaplamaya göre, 300+400+600 olmak üzere toplamda 1.300 (bin 300 lira) ödeme yapılacağı belirtilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başak Sayan İkizler Nedeniyle Uykusuzluktan Şikayetçi

Doğum Yardımı Kime Verilecek?

Doğum yardımı parasının PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalardan kişinin TC kimlik numarasını belirtmesiyle alınabileceği belirtilirken, annenin Türk vatandaşı olması durumunda ödemenin anneye yapılacağı, şayet anne yabancı baba Türk ise, bu kez de ödemenin babaya yapılacağı belirtilmektedir.   Doğum Yardımı Başvurusu ve Detaylı Bilgi İçin Tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu