Bebek ve Çocuk

Açık Bebek Arabasıyla Toplu Taşıma Araçlarına Binmek Yasaklandı!

Açık Bebek Arabasıyla Toplu Taşıma Araçlarına Binmek Yasaklandı!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aldığı karar, şehirde büyük tartışmalara neden oldu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karar, büyük bir tartışmaya neden oldu. Karara göre; bebekli kadınlar, bebek arabasını kapatmadan otobüse alınmayacak. Karar karşısında mağdur olduklarını düşünen anneler, sosyal medyadan örgütlenerek 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kararı protesto etti.   Açık Bebek Arabasıyla Toplu Taşıma Araçlarına Binmek Yasaklandı!  

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Aldığı Karar Manisalı Anneleri Kızdırdı

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aldığı karara Manisalı anneler isyan etti. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karara göre; açık bebek arabası ile otobüse binmek yasaklandı. Alınan karar, otobüs şoförleri ile anneleri karşı karşıya getirdi. Otobüs kapılarına da asılan yeni karara itiraz eden anneler, sosyal medya üzerinden örgütlenerek 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kararı protesto etti. Ellerinde ‘Kâr odaklı değil, insan odaklı hizmet’ ve ‘Seyahat hakkımız engellenemez’ yazılarının olduğu pankartlar ile protesto yapan kadınlar, eylem sonunda kamuoyu açıklaması da yaptı.   Açık Bebek Arabasıyla Toplu Taşıma Araçlarına Binmek Yasaklandı!  

‘Karara Göre Kadınların Üstün Yetenekli Olması Gerekiyor’

Alınan kararı prostesto eden grup adına konuşma yapan Raziye Aktürk; ‘Alınan karara göre kadınların üstün yetenekli kişiler olması gerekir. Aynı anda hem bebeği, hem bebeğin çantasını taşı, bir yandan da bebek arabasını kapatıp otobüse binmeye çalış. Bunları aynı anda yapabilmek için herhalde 3 elinizin olması gerekirdi. Kararın gerekçesi olarak, bebek arabalarının engelli vatandaşların otobüsteki alanlarını kapattığı gösteriliyor. Oysa alınan karar genç, yaşlı veya hamile olan herkesin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Otobüslerin sefer sayısı arttırılarak soruna çözüm bulunabilir. Bu karar, kadınlar 3 çocuk 5 çocuk doğursun ama evde otursun demek, anne ve babaların balık istifi gibi seyahat etmesi demek. Bu karardan bir an önce vazgeçilmeli. Karardan vazgeçilip, çözüm üretilinceye kadar mücadelemiz devam edecek.’ şeklinde konuştu. Bebek arabası açıkken toplu taşımaya binmesi yasaklanan kadınlar, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bebekleri ile katıldıkları eylemi, yapılan kamuoyu açıklamasının ardından sonlandırdı ve dağıldı.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aslıhan Kıratlı İle Doğum Sonrası Karın Güçlendirme Hareketleri

Manisa Engelliler Derneği de Tartışmaya Dahil Oldu

Bebek arabalarının halk otobüslerinde yasaklanmasının ardından yaşanan tartışmaya, Manisa Bedensel Engelliler Derneği de dahil oldu. Derneğin başkanı Yasemin Yıldız, otobüslerdeki boş alanların engelli vatandaşlar için ayrıldığını fakat annelerin oraya bebek arabalarını koyarak kendilerini mağdur ettiğini söyledi. Alınan kararın değişmemesi için gerekirse imza kampanyası başlatacaklarını söyleyen Yasemin Yıldız, İstanbul ve İzmir’i örnek vererek bu illerde bebek arabası açık halde toplu taşımaya binmenin yasak olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu