Bebek ve Çocuk

Anne Dostu Hastanede Sezaryenle Doğum Azalacak

Anne Dostu Hastanede Sezaryenle Doğum Azalacak

Bebek dostu unvanından sonra anne dostu unvanını da alan Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, anne adaylarına gebelik, doğum öncesinde ve sonrasında hizmet veriyor.

Anne Dostu Hastanede Sezaryenle Doğum Azalacak

Yaklaşık bir yıl önce hizmete açılan ve bebek dostu unvanından sonra anne dostu unvanı da alan Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, hamilelere doğum öncesinde ve sonrasında hizmet veriyor. Giresun İl Sağlık Müdürü Opr.Dr. Hasan Hüseyin Arslantürk’ün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hastanenin 100 üzerinden 99,5 puan alarak anne dostu unvanı aldığını söyledi. Türkiye’de 22’nci Karadeniz Bölgesinde ise, eğitim ve araştırma hastanesi olarak tek anne dostu ve bebek dostu hastane olduğunu belirten Arslantürk, uyguladıkları programla anne adayların doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında aldıkları hizmetin kalitesiyle standardının artırılmasının hedeflediğini ifade etti. 

Normal Doğum Eylemi Özendirildiğinde Sezaryen Doğum Oranı Düşer

Anne dostu unvanın aynı zamanda normal doğumu özendirici faktörlerden birisi olduğuna işaret eden Arslantürk konuyla ilgili olarak; “Bilindiği gibi ülkemizde sezeryanla doğum oranları bakanlığımızın da tespitidir normal düzeylerden fazla. Normal doğum eylemi özendirildiği takdirde bu oranın düşeceğine inanmaktayız.” İfadelerini kullandı.

Anne Dostu Hastanede Sezaryenle Doğum Azalacak

Amacımız Tüm Gebelere Rehberlik Yapmak

Amaçlarının tüm gebelere gebelikleri süresince rehberlik yapmanın yanında gebelik süresince verecekleri eğitim ve bakım hizmetiyle sağlıklı bir gebelik geçirmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Hasan Hüseyin Arslantürk, daha ileri derecede sağlık hizmetine ihtiyacı olan gebeleri tespit ederek ve zamanında yönlendirerek normal doğumu teşvik etmek ve sezaryen doğum sayısını azaltmak olduğunu kaydetti. Arslantürk, gebelerin rahat ve huzurlu ortamda ve istediği bir refakatçi ile rahat ve edip dolaşabileceği ve mahremiyet içerisinde tek kişilik odalarda doğum yapmalarını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tatiliniz Hüsranla Sonuçlanmasın! Bebeklerde Güneş Yanığını Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

“Güvenli ve Kaliteli Bir Doğum Hizmeti Sunmak Amacındayız”

Anne dostu hastane kriterlerinden bir tanesinin de primer sezaryen oranının yüzde 25’in altında olması olduğuna dikkati çeken Hastane Başhekim Vekili Serkan Seven, “Biz bunu normal doğuma teşvik ederek, tüm anne adaylarımıza anlatarak sağlamış bulunmaktayız. Tüm doğum süresince eğitimler olsun, gerekli çeşitli egzersizler olsun, birçok konuda gebeleri normal doğuma teşvik edecek şekilde hazırlamak ve tek kişilik odalarda, güvenli, kaliteli bir doğum hizmeti sunmak amacındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu