Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neye İşaret Ediyor?

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neye İşaret Ediyor?

Hamilelikte kahverengi akıntı, yalnızca implantasyon (yerleşme) kanaması olabileceği gibi rahim ağzında oluşan bir yara nedeniyle de görülebilmektedir. Dolayısıyla akıntının sebebi iyi araştırılmalıdır.

Gebelik döneminde, normal yaşantımıza kıyasla bedenimizde pek çok değişim yaşarız. Bu değişim ve belirtiler bazen gebeliğin seyri ve bebeğin gelişimi açısından kritik derecede öneme sahip olur. Bu nedenle, hamileliğiniz boyunca bedeninizde göze çarpan her bir detayı hekiminizle paylaşmanız gerekir. Kahverengi akıntı da bu belirtilerden biridir. Çünkü koyu lekelenmeler, yalnızca implantasyon (yerleşme) kanaması olabileceği gibi rahim ağzında oluşan bir yara nedeniyle de görülebilmektedir. Dolayısıyla akıntının sebebi iyi araştırılmalıdır.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Ne Anlama Geliyor?

Hazırladığımız yazıda; gebelik döneminde kahverengi lekelenmelerin olası sebeplerini derledik.

1)Hormonsal Nedenler

Gebelik döneminde kahverengi akıntı olmasının en önemli sebeplerinden biri, vücudunuzda östrojen hormonu salgılanmasıdır. Östrojen hormonuna bağlı olarak kahverengi lekelenmelerin olması, gebelik sürecinde normal kabul edilir. Bu akıntı koyu kahverengi olabileceği gibi, daha açık renkte de olabilir. Fakat bu akıntıya rahatsız edici bir koku ekleniyorsa veya idrar yaparken yanma/ağrı hissediyorsanız, mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Söz konusu durum, vajinal enfeksiyona işaret ediyor olabilir.

2)Dış Gebelik

Gebeliğin oluşma aşamasında sperm ve yumurta hücresi birleşir ve embriyo meydana gelir. Daha sonra embriyo rahim içine yerleşir ve gebelik başlar. Ancak bazı durumlarda oluşan embriyo rahim içine yerleşmez. Bu duruma dış gebelik denilmektedir. Bu tür normal dışı oluşumlarda da kahverengi akıntılar veya daha açık renkte kanamalar görülebilir.

3)Cinsel İlişki

Eğer gebelik döneminde her şey yolunda ilerliyorsa ve anne adayına riskli gebelik teşhisi koyulmamışsa, cinsel yaşama herhangi bir kısıtlama getirilmez. Fakat riskli gebeliklerde cinselliğe bir müddet ara verilmesi önerilmektedir. Buna rağmen ilişkiye devam edilirse, akıntı veya kanama gibi şikâyetler görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bengü’nün Bebeğinin İsmi Belli Oldu!

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neye İşaret Ediyor?

4)Ruhsal Dalgalanmalar

Gebelik döneminde sadece fiziksel değişimler değil, hormonlar sayesinde ruhsal dalgalanmalar da yaşarız. Özellikle sıkıntı ve stres gibi olumsuz durumlar karşısında kahverengi akıntılar görülebilir. Bu durumun sebebi olarak da vücuttaki endometriyal hücrelerin değişim süresinin uzaması ve kandaki renk değişimine sebep olan oksitlenme sorunu gösterilmektedir.

5)İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde vitamin takviyesi dahi kullanırken doktorunuza danışmalısınız. Hekiminizi reçete etmediği hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Aksi halde, kullandığınız ilaç kahverengi akıntı gibi yan etkilere sebep olabilir.

6)Aşırı Kilo Almak

9 aylık gebelik sürecinde anne adaylarının 9 – 15 kilo alması ideal kabul edilir. Kilo almak, gebeliğin seyrinde olan normal ve sağlıklı bir durumdur. Fakat kısa sürede aşırı kilo almak veya tam tersi kilo alamamak da kahverengi akıntıya sebebiyet verebilir. 

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neye İşaret Ediyor?

Yukarıda sıraladığımız sebepler dışında, hamilelik döneminde kahverengi akıntı ile karşılaşmak bazı hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Bu hastalıkları sıralayacak olursak;

  • Rahim ağzı kanseri,
  • Rahim ağzında oluşan yara,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
  • Vajinada meydana gelen iltihaplanmalar veya yaralar,
  • Klamidya (Enfeksiyonlara sebep olabilen bir mikroorganizma. Cinsel yola bulaşır.)
  • Pelvis iltihabı,
  • Sistit.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Ne Kadar Sürer? (İmplantasyon/Yerleşme Kanaması)

Gebeliğin başında kahverengi akıntı olması, hamileliğin yeni başladığı ve embriyonun rahme tutunduğuna işaret eder. Yani bu süreçte kahverengi akıntıların olması normal karşılanır. Her kadında görülmese de hamilelerin yaklaşık %25’inde yerleşme kanaması meydana gelir. Bu akıntılar 5 – 6 gün, çok yoğun olmayan şekilde devam eder ve herhangi bir tehlike arz etmez. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kahverengi akıntı olması, bu akıntının yoğun olması veya kötü kokulu olması bir soruna işaret ediyor olabilir. En doğru tespiti doktorunuz yapacağından, mutlaka hekiminize danışmanız önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Feyza Aktan Doğumdan 22 Gün Sonra Bebeğinin Yüzünü Gösterdi!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu