Bebek ve Çocuk

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Hamilelikte iyi bir uyku çekmenize yardımcı olmak için bazı ipuçlarımız var.

Gece uykusu vücudun işleyişi için son derece önemli. Vücut saati olarak bilinen sirkadiyen ritmin doğru çalışması ve kişinin zihinsel ve fiziksel aktivitelerini maksimum düzeye çıkarması kaliteli bir gece uykusuyla mümkün. Ancak bunu etkileyen birçok faktör bulunuyor. Araştırmalar, insanların yaklaşık %40’ının geceleri 6 saatten az uyuduğunu gösteriyor. Normal insanlar için bile gece uykusu bu kadar zorken, hamilelikte yaşanan çeşitli şikayetler sebebiyle uyumak daha da zorlaşıyor. Mide bulantısı, kronik sırt ağrısı ve sık sık tuvalete gitmek yeterince rahatsız edici değilmiş gibi, birçok kadın hamileyken uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları geliştirir (veya mevcut uyku bozukluğu semptomları kötüleşir). Ancak hamilelikte uyku bozukluğu belirtilerini azaltmak ve iyi bir uyku çekmenize yardımcı olmak için bazı ipuçlarımız var. İşte kaliteli uyku için yapmanız gerekenler.

Düzenli egzersiz yapın

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Doktorunuz aksini önermedikçe, günde en az 30 dakika düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz ile birikmiş enerjiyi dışarı atabilirsiniz. Bu dolaşımı artırır ve ruh halini iyileştirir. Böylece geceleri daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Öte yandan yatmadan en az 3 saat önce egzersiz yapmayı bırakmalısınız. Günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmayı tercih ederseniz, yoga gibi hafif egzersizler yapmanız önerilir.

Gece yatmadan önce sıvı alımını azaltın

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Hamilelik sırasında susuz kalmamak çok önemlidir, ancak gece geç saatlerde tuvalete gitmeyi azaltmaya yardımcı olmak için gece yatmadan 1 saat öncesinde sıvı alımını azaltın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Göbek Kaşıntısı: Neden Olur, Nasıl Rahatlatılır?

Yatmadan önce baharatlı yiyeceklerden ve ağır yemeklerden kaçının

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Yatmadan önce baharatlı yiyecekler yemek, geceleri mide ekşimesi olasılığını ve şiddetini artırabilir. Öte yandan bu durum uyku sırasında vücudun yemeğini sindirmesini zorlaştırır ve vücudun bir sonraki günün aktiviteleri için ihtiyaç duyduğu onarımlar üzerinde çalışmasını engeller. Yatma saatine yakın acıkıyorsanız, muz, kraker ve peynir gibi hafif bir atıştırmalık veya küçük bir kase mısır gevreği yemeyi deneyin. 

Sol tarafınıza yatın ve hamilelik yastıkları kullanın

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Uykunun üçüncü trimesterinde anne adaylarının sol taraflarına yatmaları önerilir. Bu fetüse, uterusa ve böbreklere kan ve besin akışını arttırır. Ayrıca uzun süre sırt üstü yatmaktan kaçının. Bununla birlikte rahat bir uyku için özel hamilelik yastıklarından da faydalanabilirsiniz. Özel hamilelik yastıkları; sırt ağrısını azaltmaya ve kalça ile dizleri desteklemeye yardımcı olur. Böylece daha konforlu bir uykuya sahip olabilirsiniz.

Bir uyku öncesi rutini oluşturun

Hamilelikte İyi Bir Uyku Çekmenize Yardımcı Olacak 5 Tüyo

Düzenli ve yatıştırıcı bir akşam rutini oluşturursanız, rahatlayabilir ve daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Rutininize ekleyebileceğiniz bazı öneriler;

  • Bir fincan kafeinsiz çay veya ballı ılık bir fincan süt için.
  • Küçük bir atıştırma yapın. Bir avuç fıstık ve birkaç kraker veya yağsız sütlü tam tahıllı mısır gevreği deneyin. Bu karbonhidrat ve triptofan kombinasyonları bilinen uyku arttırıcılardır.
  • Hoş bir kitabın bir bölümünü okuyun.
  • Ilık bir duş alın.
  • Omuz masajı yapın veya saçınızı nazikçe fırçalayın.

Bu içerik Listelist.com tarafından oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu