Bebek ve Çocuk

Kramplara Veryansın Edenlere: Gebelikte Magnezyum İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz 10 Besin!

Kramplara Veryansın Edenlere: Gebelikte Magnezyum İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz 10 Besin!

Hamilelikte magnezyum eksikliği için ne yemeli? Magnezyum eksikliğinin belirtileri neler? Magnezyum içeren besinler hangileri? Detaylar makalemizde!

Hamilelikte Magnezyum Eksikliği İçin ne Yemeli?

Günlük hayatta beslenmeye dikkat etmeyen, hangi besinde hangi vitamin veya mineralin olduğunu araştırmayan biri olsanız dahi, bu durum hamileliğinizde mutlaka değişecektir. Çünkü karnınızdaki minik bebeğiniz, bütün ihtiyacını sizden karşılayacak ve bu durumda vücudunuzdaki vitamin ve mineral dengesini normal değerlerde tutmanız biraz zorlaşacaktır. Hamilelikte eksikliği en fazla hissedilen minerallerden biri de krampların ana sebebi olan magnezyumdur. Peki, hamilelikte magnezyum eksikliği için ne yemeli? Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Magnezyum içeren besinler hangileri? Detaylar makalemizde!

Kramplara Veryansın Edenlere: Gebelikte Magnezyum İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz 10 Besin!

Magnezyumun Vücudumuzdaki Görevi Nedir?

Kalsiyumun, kemiklerimiz için en değerli mineral olduğunu hemen hemen hepimiz biliriz. Fakat magnezyum olmadan kalsiyumun emilimi pek mümkün değil. Ayrıca protein ve yağ sentezi gibi vücudumuz için önemli faaliyetleri gerçekleştirebilmemizi sağlar. Kas ve sinir sistemimizi düzenler, kalp kasımızı korur.

*Gebelikte ayva yemenin 10 faydasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Hamilelikte Bacak Kramplarının Ana Sebebi Magnezyum Eksikliğidir

Hamilelikte bacak krampları çok sık rastlanan bir şikâyettir. Bu kramplar rahim etrafında hissedilebileceği gibi ikinci 3 aylık dönemden sonra bacaklarda da hissedilebilir. Kramların en önemli sebebi ise çoğu zaman magnezyum eksikliğidir. Magnezyum, kasların daha rahat kasılıp gevşemesini sağlayan önemli bir mineraldir. Bu durumda doktorunuz size magnezyum tavsiyesi reçete edebilir. Ancak takviyeyi doktorunuzun onayı olmadan kullanmamalısınız. Her şeyde olduğu gibi magnezyum mineralinin fazlası da vücut için zararlı olabilir.

Kramplara Veryansın Edenlere: Gebelikte Magnezyum İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz 10 Besin!

*Hamilelikte enginar yemenin faydalarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Özcan Deniz Oğlu Kuzey'e Vakit Ayırabilmek İçin Setten Babalık İzni İstedi!

Magnezyum İçeren Besinler

Ispanak: Magnezyum ve kalsiyum başta olmak üzere pek çok mineral açısından zengin olan ıspanağın 100 gramında yaklaşık 79 mg magnezyum bulunur.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği de magnezyum açısından zengin bir alternatiftir. Yaklaşık 100 gr kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacımızın %65’ini karşılar. Ancak yüksek kalorili bir besin olduğundan, dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil Fasulye: 100 gr haşlanmış yeşil fasulye, vücudumuzun günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılar. Aynı zamanda yeşil fasulye kalsiyum, demir, potasyum, A vitamini, folat ve tiamin açısından da iyi bir kaynaktır.

Avokado: İyi bir omega 3 kaynağı olan avokado, magnezyum açısından da zengindir. 100 gr avokadoda yaklaşık 29 mg magnezyum bulunur.

Muz: Sindirim sistemini destekleyen ve sabah bulantılarına iyi gelen muz, bu özellikleriyle gebelerin vazgeçilmez besinidir. Ayrıca 100 gramında yaklaşık 27 mg magnezyum bulundurması da tahtını kolay kolay başka meyvelere kaptıramayacağının göstergesi!

Kramplara Veryansın Edenlere: Gebelikte Magnezyum İhtiyacınızı Karşılayabileceğiniz 10 Besin!

Kuru Meyveler: 100 gram kuru meyve, yaklaşık olarak 65 mg magnezyum içerir. Örneğin, kuru üzüm %7, kuru erik %11’i magnezyum içermektedir.

Kaju: 28 gram kaju, bedenimizin günlük magnezyum ihtiyacının %20’sini karşılar.

Soya Fasulyesi: Tiamin, fosfor, K vitamini, riboflavin, demir ve bakır açısından zengin bir besin olan soya fasulyesi, 100 gramda günlük magnezyum ihtiyacının neredeyse %70’ini karşılar. Ancak fazla tüketiminin cenin üzerinde bazı sağlık risklerini arttırdığı düşünüldüğü için önerilmemektedir.

Süt Ürünleri: Düzenli olarak tüketilen yoğurt, süt, peynir besinler de günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

Bitter Çikolata: 100 gramlık bitter çikolatada ortalama 327 mg magnezyum bulunur. Ancak kalorisi yüksektir ve şeker hastalarının çok dikkatli tüketmesi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu