Bebek ve Çocuk

Doğum Bildirimi e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Doğum Bildirimi e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İçişleri Bakanlığı, doğum bildirimlerinin artık e-Devlet üzerinden yapılabileceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, çeşitli nedenlerle doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda doğum bildirimi yapamayan vatandaşların doğum bildirimlerini e-Devlet üzerinden yapabileceklerini açıkladı. Peki, e-Devlet’te doğum bildirimi nasıl yapılır?

Doğum Bildirimi E-Devlet Üzerinden Yapılabilecek

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kamu hizmetlerinin vatandaşlara kolay bir şekilde sunulmasını sağlayan e-Devlet uygulamasına “Doğum Bildirimi Başvurusu” eklendi. 2018 yılında hayata geçirilen e-Doğum projesi ile vatandaşlar, nüfus müdürlüklerine gitmeden doğum yapılan kamu hastanesinde doğum bildirimlerini gerçekleştirebiliyordu. Bu proje kapsamında 81 ilde 75 bin 546 doğum tescili yapıldı ve bebeklerin kimlik kartları adreslerine ücretsiz bir şekilde gönderildi. Şimdi ise çeşitli nedenlerle doğum yapılan sağlık kuruluşuna doğum bildirimi yapamayan aileler, doğum bildirimlerini e-Devlet uygulamasındaki “Doğum Bildirimi Başvurusu” üzerinden yapabilecekler.

E-Devlet’te Doğum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aileler, bebeklerinin doğumundan itibaren 30 gün içinde e-Devlet uygulaması üzerinden doğum bildirimi için başvuru yapabilecek. Başvuruda bulunacak olan anne veya baba, e-Devlet’te bebeğin adı, babasının adı, dini, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nı alacak kişi bilgilerinin girilmesi ve bebeğin kaydedileceği adresi seçtikten sonra başvuru, elektronik imza ile imzalanacak. Doğum bildirimine ilişkin elektronik imzalı olarak MERNİS’e gönderilen başvurular, başvuruda bulunan kişinin yerleşim adresinin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğü tarafından kontrol edilecek. Nüfus kaydında mevzuata uygun olmayan bir durum saptanmaması halinde doğum nüfus kayıtlarına tescil edilecek ve başvuruda bulunan kişilere bilgi verilecek. Doğum bildiriminde mevzuata aykırı bir durum saptanırsa, başvurunun reddedileceğine dair doğum bildirimi yapan kişi bilgilendirilecek ve nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi istenecek.

Diğer güncel haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerin El Becerilerini Geliştirebilecek Etkinlikler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu