Bebek ve Çocuk

Hamilelikte İdrar Kokusunun Değişmesi Normal mi?

Hamilelikte İdrar Kokusunun Değişmesi Normal mi?

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişim yaşanır. Bu değişimlerden biri de idrar kokusunun farklılaşması…

Hamilelikte idrar kokusu, hormonlara ve vücudun işleyişindeki farklılıklara bağlı olarak değişebilir. Bu durum genellikle normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları da gebelikte kokulu idrara sebep olabildiğinden, özellikle hamilelikte keskin idrar kokusu olduğunda mutlaka muayene olunmalı ve altında yatan sebep öğrenilmelidir. Eğer herhangi bir enfeksiyon saptanmazsa, sıvı alımının artırılması önerilir. Çünkü dehidrasyonun da gebelikte idrar kokusunun değişmesine sebep olduğu biliniyor.

Öte yandan toplumda, hamilelikte idrar kokusu ve cinsiyet arasında bir bağ kurulsa da bu inanışın bilimsel olmadığını söylemek gerekir. Diğer bir deyişle, gebelikte idrar kokusunun bebeğin cinsiyet ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Hamilelikte İdrar Kokusu Neden Değişir?

Hamilelikte idrar kokusunun değişmesi, birçok kadının fark ettiği bir durumdur. Çünkü gebelik döneminde artan hormonlar ve vücudun işleyişindeki farklılıklar idrar kokusunda bir miktar farklılıklar oluşturabiliyor. Ancak genital enfeksiyonların da hamilelikte idrar kokusunda değişime neden olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle çok keskin ve rahatsız edici bir koku olduğunda mutlaka muayene olunmalı ve altında yatan sebep öğrenilmelidir.

Hamilelikte İdrar Kokusunun Değişmesi Normal mi?

Hamilelikte İdrar Kokusu Neden Olur?

Şimdi, hamilelikte idrar kokusunun değişmesine neden olabilen faktörleri daha detaylı inceleyelim;

1. Dehidrasyon

Hamilelikte yoğun idrar kokusunun en sık karşılaşılan sebebi dehidrasyon, yani vücudun susuz kalmasıdır. Yeteri kadar su içilmediğinde, ishal veya istifra durumlarında dehidrasyon yaşanabilmektedir. Bu da idrarın konsantrasyonunun artmasına ve amonyak benzeri kokmasına neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Göbek Kordonu Nedir?

2. Hamilelik Hormonları

Gebelik döneminde bilindiği gibi birçok hormonun salınımı artar. Bunun sonucunda böbrekler daha fazla kan süzer, idrara çıkma ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Vücudun işleyişindeki tüm bu değişiklikler, hamilelikte idrar kokusunda hafif bir değişime neden olabilmektedir.

3. Gestasyonel Diyabet

Sadece hamilelik döneminde ortaya çıkan ve doğumdan sonra kendiliğinden geçen diyabet türü gestasyonel diyabet olarak adlandırılır. Hamilelikte oldukça sık karşılaşılan gestasyonel diyabet de idrar kokusunda değişime neden olabilir. Hatta hamilelik diyabetinin sebep olduğu idrar kokusu çok daha keskin ve ağırdır. Böyle bir şikâyet oluştuğunda vakit kaybetmeden muayene olmak gerekir. Zira diyabet, gebelikte anne ve bebek için olumsuz etkilere neden olabilen ciddi bir hastalıktır.

Gestasyonel Diyabet Nedir?

4. Enfeksiyon

Hamilelikte idrar kokusunun değişmesine yol açabilen bir diğer faktör de idrar yolu enfeksiyonudur. Kokuyla birlikte idrar sırasında yanma ve daha fazla idrara çıkma isteği varsa mutlaka muayene olunmalı ve enfeksiyon olup olmadığı araştırılmalıdır.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Normal mi?

5. Human Koryonik Gonadotropin (HCG)

Hamilelik hormonu olarak da bilinen HCG, plasenta tarafından üretilir ve annenin kan dolaşımına geçip idrar yoluyla atılır. Bu hormonun da anne adaylarının idrarında koku değişimine sebep olabileceği biliniyor.

6. Diğer Sebepler

Tüm bu nedenlere ek olarak vajinit, böbrek hastalıkları, karaciğer problemleri, ürolojik hastalıklar, vitaminler ve kullanılan ilaçlar da hamilelikte idrar kokusunun değişmesine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte İdrar Kokusunun Değişmesi Normal mi?

Hamilelikte İdrar Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte idrar kokusunun geçmesi için öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olunmalıdır. Gerekli test ve tetkikler yapılıp idrar kokusundaki değişimin kaynağı tespit edildikten sonra nedene göre tedavi planı çıkarılacaktır. Eğer enfeksiyon hastalıkları varsa, bu noktada hekim gebeliğe uygun antibiyotik ilaçlar reçete edebilir. Şayet idrar kokusundaki değişikliğin sebebi dehidrasyon, yani susuzluksa anne adayına daha fazla sıvı tüketmesi önerilecektir. Eğer koku çok keskin değilse ve altında herhangi bir hastalık saptanamazsa hamilelik hormonlarının sebep olduğu normal bir değişim olarak kabul edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hatice Şendil 'Oğlumu Bırakıp Gitmem'

Hamilelikte İdrar Kokusu Cinsiyet Belirtisi mi?

Halk arasında gebelikte yaşanan çeşitli durumların bebeğin cinsiyetiyle ilgili olabileceğine dair yaygın bir inanış bulunuyor. Örneğin anne adayının tatlıya aşermesinin erkek bebek belirtisi, tuzluya aşermesinin kız bebek belirtisi olabileceği düşünülüyor. Aynı bağ idrar konusundaki değişimle de bağdaştırılmış olsa da bu tarz inançların bilimde hiçbir yeri olmadığını belirtmek gerekir. Diğer bir deyişle, hamilelikte idrar kokusu ve cinsiyet arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır, idrar kokusundaki değişim cinsiyet ile ilgili ipucu vermemektedir.

İdrar Kokusu Hamilelik Belirtisi midir?

Bir diğer inanış da idrar kokusundaki değişimin gebelik belirtisi olabileceği yönündedir. Yukarıda da değindiğimiz gibi hamilelik hormonu olan HCG, gebeliğin oluşmasıyla birlikte hızla arttığından idrar kokusunu değiştirebilmektedir. Ancak bu tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü yukarıda değindiğimiz gibi vajinal enfeksiyonlar da idrar kokusuna sebep olabiliyor. Bu nedenle eğer gebelik şüphesi varsa, adet gecikmesinden 1 hafta sonra kan testi yaptırarak net bir bilgi elde edilmelidir.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu