Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Düşük Riskini Azaltmak İçin Yatmanız Gereken Pozisyon Bulundu!

Hamilelikte Düşük Riskini Azaltmak İçin Yatmanız Gereken Pozisyon Bulundu!

Yatış pozisyonu ile düşük arasındaki ilişkinin incelendiği araştırma, kadınların hamilelikte kaçınması gereken uyku pozisyonunu ortaya çıkarttı.

Hamilelikte yatış pozisyonu ile alakalı tartışmalara son noktayı bilim insanları koydu! Düşüklerin önüne geçebilmek için yapılan araştırmada, yatış pozisyonu ve düşük arasındaki ilişki incelendi. Yapılan çalışmaların sonucunda ise özellikle hamileliğin son 3 ayında kesinlikle sırt üstü yatılmaması gerektiği bilgisine ulaşıldı. Çalışmaların ardından yapılan açıklamada, uykuya dalarken yan pozisyonun tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.   Hamilelikte Düşük Riskini Azaltmak İçin Yatmanız Gereken Pozisyon Bulundu!  

Hamilelikte Yatış Pozisyonu ile Alakalı Tartışmalara Son Noktayı Bilim Koydu!

  Bilim insanları, hamile kadınların yatış pozisyonu ve düşük arasındaki ilişkiyi incelemek için bir araştırma yaptı. İngiltere’de yapılan araştırma kapsamında 1000’den fazla kadın incelendi. Sonuçları British of Journal Obstetrics and Gynaecology adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmada, doğum yapan 735, düşük yapan 291 kadın incelendi. Daha önce aynı konu hakkında Avusturalya ve Yeni Zelanda’da yapılan araştırma sonuçları ile benzer sonuçlar elde edilen çalışmaya göre; hamileliğin özellikle son 3 ayında sırtüstü yatmak düşük riskini 2 kat arttırıyor. Bu nedenle bilim insanları, hamile kadınları yan pozisyonda yatmaları gerektiği konusunda uyardı.  

‘Önemli Olan Uykuya Dalış Pozisyonu’

Araştırmayı yapan ekibin başındaki Manchester St. Mary Hastanesi, Düşük Araştırma Merkezi’nden Prof. Alexander Heazell, hamile kadınların gün içindeki kısa uykularında bile yan pozisyonda yatması gerektiğini açıkladı. Aynı zamanda yan pozisyonda yatıp sırtüstü pozisyonda uyanan kadınların endişelenmemesi gerektiğini söyleyen Profesör, önemli olanın uykuya dalma pozisyonu olduğunu ifade etti. Çünkü uykuya dalarkenki pozisyonun, uyku süresince en fazla kalınan pozisyon olduğunu belirtti. Araştırmaya katılan kadınların gece boyunca hangi pozisyonda uyuduklarını değil, hangi pozisyon ile uykuya daldıklarını araştırdıklarını ifade eden araştırmacı, ‘Uyandığınız pozisyonu değil fakat uykuya daldığınız pozisyonu değiştirebilirsiniz.’ dedi.   Hamilelikte Düşük Riskini Azaltmak İçin Yatmanız Gereken Pozisyon Bulundu!  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
1-2 Yaş İçin Uykuya Alışma Süreci

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Neden Tehlikeli?

Hamilelikte sırtüstü yatmanın her zaman bebek için tehlikeli olduğu söylenir. Bilim insanları bunu açıklayacak net bir veri henüz ortaya koyabilmiş değil. Ancak, sırtüstü yatışta bebeğin ağırlığının annenin sırtına binmesinin, sırtüstü yatış pozisyonunu tehlikeli kıldığı görüşü hâkim. Bebeğin ağırlığının annenin sırtına binmesiyle anne adayındaki kan akışı yavaşlıyor ve bebeğe giden oksijen miktarı azalıyor. Bu da düşük ihtimalini arttırıyor. Hamilelikte sola yatmak ise bebeğe daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

Yan Yatmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yatmadan önce arkanıza bir yastık koyarak, gece uykunuzda sırtüstü pozisyona dönem ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Gece uyandığınızda sırtüstü pozisyondaysanız, panik yapmayın ve yan dönüp uykunuza devam edin. Hamilelikte en uygun uyku pozisyonu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterli! Gebelikte daha rahat bir uyku vaadeden gebe yastığı hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Diğer güncel haberlerimizi takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu