Bebek ve Çocuk

Bebekleri Biberonla Beslenen Anneler Dikkat!

Bebekleri Biberonla Beslenen Anneler Dikkat!

Bebeklerin biberonla beslenmeleri sırasında şeker ve bal gibi tatlıların kullanımı biberon çürüklerine neden olabilir.

Bebekleri Biberonla Beslenen Anneler Dikkat!

Bebeği biberonla beslenen annelerin en sık yaptıkları hatalar arasında biberon ya da emziğe şeker, bal ve reçel gibi tatlıların sürülmesi geliyor. Sürülen bu tatlıların bebeklerin süt dişlerinde çürümeye neden olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu durumun literatürde biberon çürüğü olarak adlandırıldığını söylüyorlar. Bebeklere özellikle gece uyumadan hemen önce ya da uyku sırasında biberonla içilen süt, bebeğin dişlerinde biberon çürüğüne neden oluyor. Diş fırçalama alışkanlığının çocukluk döneminde kazanılması gerektiğinin unutulmaması gereken bir durum olduğuna dikkat çeken diş hekimleri, biberon çürüğünü önlemek için üç yaş öncesi ve sonrasında uygulanması gereken kurallar ve çürük önleyici tıbbi yöntemlerle ilgili bazı tavsiyelerde bulunuyorlar.

Biberon Çürüğü Nedir?

Özellikle uyku sırasında ya da gece uyumadan hemen önce bebeklere biberonla içilen süt, bebeğin dişlerinde biberon çürüğü gelişimine neden oluyor. Annelerin sıklıkla yaptıkları hatalar arasında biberonun ya da emziğin; bal, şeker, reçel gibi gıdalara batırarak bebeklere uyumadan önce vermeleri geliyor. Bebeklerin uykuları süresince ağızlarında biberonla kalmaları ve ağızda sürekli şekerin varlığı süt dişlerinde çürüklere neden oluyor. Bu çürüklere literatürde biberon çürüğü adı veriliyor.   Bebekleri Biberonla Beslenen Anneler Dikkat!  

Diş Temizliği Çürükten Koruyan Önemli Etken

Okul öncesi yaşlarda bebeğin / çocuğun diş fırçalama alışkanlığına önem verilmesi gerektiğinin altını çizen diş hekimleri, dişlerin görünen yüzeyleriyle birlikte dişin çiğneyici yüzeyi, dişin arka yüzeyi ve diş aralarının temizliğinin çürükten korunmada önemli etkiler sağladığını belirtiyorlar. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırıldığı okul çağına kadar olan dönemde diş fırçalama esnasında anne babanın yardımı ve kontrolünün olması önerilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2016 Yılının Çiçeği Burnunda Ünlü Anneleri

Bebeklerin Ağız ve Diş Sağlığı Bakımında Önemli Noktalar

Bebeklerin ağzı ve diş sağlığıyla ilgili tavsiyelerde bulunan diş hekimleri, sabah kahvaltısından sonra ve gece uyumadan önce üç dakikalık etkili bir fırçalamanın yeterli olduğunu belirtiyorlar. 3 yaşına kadar tıbben diş macunu kullanılmasını önermeyen uzmanlar, diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmasını önerirler.

Çürükten Korumak İçin Tıbbi Yöntemler

Bebeklerde diş çürüklerinin daha çok azı ve küçük azı dişlerinin çiğneyici yüzeyinde bulunan fissür ismi verilen oluklarda başladığını vurgulayan uzmanlar, özel bir sıvı dolguyla bu olukların üzerlerini kapatılıp o bölgeye mikrop ve yemek artığı gibi maddelerin sızmasını engellenerek çürük başlangıcını %70 – %80 oranında önlenebildiğini ifade ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu