Bebek ve Çocuk

Hamilelikte alınan balık yağı bebeğin zekasını etkilemiyor!

Hamilelikte alınan balık yağı bebeğin zekasını etkilemiyor!

Avusturyalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, hamilelik süresince alınan balık yağı takviyesinin bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkisinin olmadığı açıklandı.

Avustralyalı bilim insanları yeni bir araştırmaya daha imza attılar. Güney Avustralya Sağlık Tıbbi Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen araştırma sonucunda, anne adayının almış olduğu balık yağının bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkili olmadığını ortaya koydular. Avustralyalı bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre; hamilelikte alınan balık yağı için, bebeğin beyin gelişiminde etkisinin olmadığı belirlendiği açıklandı. Haber kaynaklarından alınan bilgilere göre, Hamilelikte alınan balık yağı ile ilgili yapılan çalışma kapsamında 2 bin 500 kadın hamileliklerinden itibaren, bebekleri 7 yaşına gelene kadar 10 yıl boyunca izlendi. Araştırma kapsamında katılımcıların bir kısmına balık yağı takviyesi yapılırken, bir kısmına da plasebo (etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali) verildiği belirtildi.    

Bebek Zekasına Etkisi Yok

  Yapılan araştırmanın sonunda bir balık yağı (omega-3 asidi) olan ve katılımcılara verilen 800 miligram doz dokosaheksaenoik asit (DHA) takviyesinin bebeklerin zekası üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığının görüldüğü açıklandı. Hamilelikte balık yağı kullanımıyla ilgili yapılan araştırmanın yazarlarından  olan Dr. Jacqueline Gould, “Hamile bir kadın sağlıklı ve dengeli besleniyorsa bebeğin beyin gelişimi balık yağı takviyelerinden etkilenmeyecektir” açıklamasında bulundu.   Hamilelikte alınan balık yağı bebeğin zekasını etkilemiyor!  

Erken Doğum Riskini Nispeten Azaltıyor

  Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlardan birisi de; hamile kadınlara verilen balık yağı takviyesinin erken doğumları nispeten azalttığını söyleyen Gould, “Daha kapsamlı bir çalışma ile bu durumu teyit etmeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı. Çalışmanın geniş sonucu ise; “Journal of the American Medical Association” dergisinde yayımlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Kakasında Beyaz Parçalar ve Pütürler Neden Olur?

Hamilelikte Balık Yağı (Omega 3) Tüketimi

  Balık yağı yani omega 3 çoklu doymamış yağ asitidir. İnsan vücudunda üretilmeyen bu yağ asidinin mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Balık yağı sadece hamile kadınlarda değil her insanın vücudunda kullanılan gerekli maddeler arasındadır. Omega 3 gebelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Daha çok balıkta bulunan Omega 3, özellikle hamsi, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve ayçiçeğinde yoğun olarak bulunmaktadır. Fetus omega 3 ihtiyacını anneden karşılar. Anne adayının en önemli omega 3 deposu ise, beyin dokusudur. Bu nedenle eğer gebeliği süresinde tükettiği besinlerde yeterince Omega 3 alamazsa,  anne adayının beyin dokusunda kayıplar olabileceği yapılan araştırmalarda geçmektedir. Hamilelik süresince besinler dışında, Omega 3 takviyesinin doktorunuza danışmadan alınmaması önerilir.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu