Bebek ve Çocuk

Hamile Kadınlardan Erkeklere Yapılan Kan Nakli Riskli Bulundu!

Hamile Kadınlardan Erkeklere Yapılan Kan Nakli Riskli Bulundu!

Hollanda’da yapılan araştırmaya göre; hamilelik geçmişi olan kadın donörlerden erkeklere kan nakli yapılması ölüm riskini arttırıyor.

Hollanda’da yapılan bir araştırma, hayli ilginç sonuçlar ortaya koydu. 2005-2015 yılları arasında kan transfüzyonu olan 31.118 hastadan hangilerinin kimlerden kan aldığı tespit edildi. Yapılan incelemeler sonrasında, hayatında en az bir kere hamile kalmış kadınlardan kan alan erkeklerin ölüm riskinin arttığı belirtildi.   Hamile Kadınlardan Erkeklere Yapılan Kan Nakli Riskli Bulundu!   

Hollanda’da 2005-2015 yılları arasında kan transfüzyonu olan 31.118 hastadan, hangilerinin kimlerden kan aldığı kayıt altına alındı ve kayıtlar incelendiğinde ilginç bir sonuçla karşılaşıldı. Sonuçlara göre; hayatında en az bir kere hamile kalan bir kadından kan alan erkeklerin ölüm riskinin daha fazla olduğu saptandı. Bunun nedeni tam olarak açıklanamasa da kadın vücudunun hamileyken karnındaki bebeğini korumak için ürettiği antikorların, erkeklerde ölümcül reaksiyonları tetikleyebileceği düşünülüyor. Gebe kalmış kadından kan nakli olan erkeklerde transfüzyon kaynaklı en fazla görülen rahatsızlığın ise akut akciğer hastalığı olduğu belirtildi.   

Hamile Kadınlardan Erkeklere Yapılan Kan Nakli Riskli Bulundu!   

Araştırma sonuçlarına rakamlarla olarak bakacak olursak; hayatında en az bir kere gebe kalmış kadınlardan kan nakli olan 1000 erkekten 101’i, gebe olmayan kadınlardan kan nakli olan 1000 erkekten ise 80’i hayatını kaybetmiş.  Araştırmayı yapan bilim insanları, sonuçların pek de tesadüfi rakamlar olmadığını ancak ortaya net bir bilgi koyabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduklarını belirtti.  

Sebebi Bağışıklık Sistemi Olabilir

İngiltere’de her yıl 2 milyon kişiye kan nakli yapıldığını belirten araştırmacılar, nakil yapılan kişilere donörün cinsiyetini söylemediklerini açıkladı. Leiden’deki Sanquin Araştırma Merkezi’nde çalışan Dr. Ruttger Middleburg ve ekip arkadaşlarının Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde yazdıkları makalede; hamile kadından kan alan erkeklerin ölüm sayısının anlamlı bir şekilde arttığı belirtildi. Bunun, gebelik sırasında ortaya çıkan bağışıklık sistemi ile alakalı değişiklerle ilgili olabileceği kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikle İlgili İnanılan 12 Batıl İnanç

50 Yaş Üzeri Erkekler İçin Daha Riskli

Aynı araştırmanın sonuçlarında, gebe kalmış kadından kan alan 50 yaş üzeri erkeklerde hastalıklara yakalanma ve ölüm riskinin daha fazla olduğu açıklandı. Konuyla alakalı daha önce yapılmış alternatif bir çalışma ise kadın ve erkeklerin farklı demir oranlarına sahip olması ile farklı cinsiyetlerin kırmızı kan hücre fizyolojisinin değişiklik göstermesinin, bu sonuca neden olabileceğini saptamıştı.  Tüm bunlara rağmen İngiltere sağlık otoritesi NHS, hamilelik yaşayan kadınlardan kan almaya devam edeceklerini açıkladı.   Diğer güncel haberlerimize göz atmak için buraya tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu