Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Kavun Yenir mi?

Hamilelikte Kavun Yenir mi?

Lezzetli bir yaz meyvesi olan kavun, gebeler için güvenli mi?

Hamilelikte kavun yemek porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece güvenli kabul edilir. Zira kalorisi düşük, besin değeri ve lif içeriği yüksek bir meyve olan kavunun gebelikte anne ve bebek için sayısız faydası bulunuyor. Gelin şimdi gebelikte kavun tüketimi ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Hamilelikte Kavun Yenir mi?

Kavun, yaz aylarında yetişen lezzetli ve faydalı bir meyvedir. Bu nedenle özellikle hamileliği yaza denk gelen kadınlar, gebelik döneminde kavun yemenin riskli olup olmadığını merak ediyor olabilir. Peki, hamilelikte kavun yenir mi? Kavun, kalorisi düşük, lif içeriği ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu da onu hamileler için sağlıklı bir atıştırmalık yapıyor. Diğer bir deyişle, hamilelikte kavun yemek güvenlidir. Porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece, gebelikte kavun yemenin anne ve bebek sağlığı için sayısız faydası bulunuyor. Lif içeriği sindirim problemlerini önlerken, içerdiği vitamin ve mineraller, anne karnındaki bebeğin gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca kalorisinin düşük olması, gebelik döneminde kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Gelin şimdi hamilelikte kavun yemenin faydalarına birlikte göz atalım.

Gebelikte Kavun Yemenin Faydaları

Hamilelikte kavun yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Bebeğin Bilişsel Gelişimini Destekler

Kavun, A vitamini açısından zengin bir meyvedir. A vitamini ise gelişmekte olan fetüsün bilişsel gelişiminin desteklenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca bebeğin kalbinin, akciğerinin, gözlerinin, böbreklerinin ve kemiklerinin gelişimi için gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ceyda Düvenci Anne Olmak İçin Amerika’ya Gitti

2. Diş ve Kemik Gelişimine Katkı Sağlar

Kalsiyum, gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığı için önemli bir mineraldir. Kavun da kalsiyum içeriği yüksek bir meyve olarak, anne karnındaki bebeğin kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur.

3. Anemiyi Önler

Hamilelik sırasında anemi anne ve bebek için hayati oluşturabilir. Kavun ise zengin demir içeriği ile aneminin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca içerdiği C vitamini demir emilimini daha da artırır.

4. Pıhtı Oluşumunu Önleyebilir

Kavun, kan sulandırıcı olarak da bilinen antikoagülan maddeler içerir. Antikoagülanlar, kan pıhtılarını önleyerek anne adayında damar tıkanması vb. risklerin azalmasına yardımcı olur.

5. Bağışıklığı Güçlendirir

Kavun, antioksidan görevi gören ve vücutta serbest radikallerin oluşmasını engelleyen karotenoidler içerir. Bu hem yeni hücrelerin oluşmasında hem de anne ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar.

Hamilelikte Kavun Yenir mi?

6. Kabızlığı Giderir

Hamilelikte kabızlık yaygın bir sorundur. Kavun ise sindirime yardımcı olan vitaminler ve lif açısından zengin bir meyve olduğundan bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

7. Bacak Kramplarını Azaltabilir

Hamilelikte sık rastlanan problemlerden biri de bacak kramplarıdır. Özellikle geceleri ortaya çıkma eğilimi olan bu krampları yönetebilmek için ise potasyum açısından zengin beslenmek gerekir. Kavun, zengin potasyum içeriği ile gebelikte bacak kramplarının azalmasına yardımcı olabilir.

8. Tansiyon Seviyelerini Düzenler

Kavunun içerdiği potasyum yalnızca bacak kramplarını önlemekle kalmaz, gebelik sırasında dalgalanma eğiliminde olan kan basıncı seviyelerini de düzenler.

9. Mide Bulantısını Azaltabilir

Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini, gebelik döneminde anne ve bebek için oldukça faydalıdır. Kavun da içerdiği B1 vitamini sayesinde bebeğin merkezi sinir sisteminin sağlıklı gelişimine yardımcı olurken, anne adayının mide bulantısını kontrol altına alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Testi Çöz, Tuvalet Eğitimine Başlayıp Başlamaman Gerektiğini Öğren!

10. Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

Hamilelikte fazla kilo gebelik şekerinden erken doğuma kadar birçok komplikasyona yol açabilir. Bu nedenle kontrollü bir şekilde kilo alınması gerekir. Kavun da düşük kalorili bir meyve olduğundan yağlı veya yapay şekerli gıdalara mükemmel bir alternatiftir.

Hamilelikte Kavun Yemenin Zararları Var mı?

Kavun, gebelik sırasında tüketilmesi güvenli olan bir meyvedir. Bu nedenle alerjisi olmayan herkes hamilelik döneminde rahatlıkla kavun tüketebilir. Bununla birlikte Amerika’da 2011 yılında büyük bir listeria salgını yaşanmıştı ve araştırmaların sonucunda enfeksiyon kaynağının kavun olduğu belirlenmişti. Dolayısıyla kavunu tüketmeden önce ovalayarak yıkamak ve kabuğunu soyup atmak meyveyi daha güvenli hâle getirecektir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Karpuz Yenir mi?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu