Bebek ve Çocuk

Fit Kalmak İçin 9 Süper Gıda

Fit Kalmak İçin 9 Süper Gıda

Gebelik döneminde aldığınız fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde ayrılmak için listelediğimiz besinlere göz atabilirsiniz.

Fit Kalmak İçin 9 Süper Gıda

Artık gebelikte aldığınız fazla kilolarınızla vedalaşma zamanı geldi mi? Sizinle paylaştığımız besinler damak zevkinizi etkilemeden sağlıklı ve fit olmanızı destekliyor.

Havuç

A vitamini içeriği yüksek olarak bilinen havuç, hem sinir sistemi hem göz hem de cilt için oldukça önemli bir gıdadır. Cilde parlaklık verir, nem kazanmasını sağlar ve yenilenmesine yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir, kalp dostudur ve iltihabik hastalıklarda etkilidir.

Kivi

Kivi hem vücuda mutluluk veren seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur hem de cildi güzelleştirip besler. Kolesterol düşürücü ve tansiyon düşürücü etkileri bulunmaktadır. C vitamini miktarı yüksek olan kivinin içeriği hücre DNA’sını korur, kan şekeri regülasyonuna yardımcıdır.

Düşük Yağlı Yoğurt

Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler bağırsakları ve sindirim sistemini düzenler, rahatlama sağlar. Kadınlarda mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini azaltır. Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte, haftada üç ila beş kez tüketilen az yağlı yoğurdun kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı yolunda görüşler var.

Yağlı Balıklar

Omega-3 yağ asitlerini haftada iki üç kez balık tüketerek almak mümkün. Somon, sardalye vb. gibi balık çeşitleri, hücre zarını güçlendirdikleri gibi, kalp hastalığı, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya katkıda bulunur.

Fasulye

Protein ve lif açısından son derece zengin olan fasulyeyi haftada üç dört kez tüketmekte fayda vardır. Fasulye sadece kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltmakla kalmaz, kadınlık hormonlarının dengeli ve istikrarlı olmasına da katkıda bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Buse Terim’den Duygusal Paylaşım

Kırmızılar

Kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada üç beş kez tüketmeleri tavsiye edilir. Güçlü bir antioksidan olan likopenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı gibi, kadınlarda meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyan yeni araştırmalar vardır.

D Vitamini İle Takviye Edilmiş Az Yağlı Süt veya Portakal Suyu

Kadınların günde belirli miktarlarda D vitaminine ihtiyacı vardır. Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için bağırsaklardan emilmesi gerekir. D vitamini alımı, kadınlarda kalsiyum kaybı nedeniyle kemik kırılmalarına kadar olumsuz sonuçlara yol açabilen osteoporozun yanı sıra şeker hastalığı, multipl skleroz (MS), göğüs, kolon ve yumurtalık kanseri risklerini de azaltır.

Çilek ve Böğürtlen

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyveler, şarapta olduğu gibi anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı olarak bilinen antokyan maddesini içerirler. Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına katkıda bulunurlar.

Brokoli

Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan brokoli, antioksidan özelliği ile cilt yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi esnek tutar, morarma ve çürümenin önüne geçer, kansere karşı korur. Akne oluşumunu önler, cilt kuruluğunu azaltır. Bunun yanında mide ve bağırsak sisteminin düzenlenmesinde de olumlu etkileri vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu