Bebek ve Çocuk

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

‘Emzirirken grip virüsü bebeğime geçer mi?’ gibi sorular kadınları emzirip emzirmemek konusunda ikilemde bıraksa da doktorların bu soruya cevabı net; emzirmeye devam edin. Elbette bazı noktalara dikkat ederek…

Hastalıkların yavaş yavaş baş gösterdiği kış aylarına girmişken, gripten korunmak için büyük bir mücadele vermeye başladık. En büyük endişeyi de emziren kadınlar yaşıyor. ‘Emzirirken grip virüsü bebeğime geçer mi?’ veya ‘ Gripken emzirmeye ara vermeli miyim?’ gibi sorular, kadınları ikilemde bırakıyor. Halbuki doktorlar aksine, gripken daha fazla emzirmeniz gerektiğini savunuyor. Çünkü anne vücudunun grip virüsüyle savaşmak için ürettiği antikorlar, süt yoluyla bebeğe geçiyor ve hastalığı önleyici bir etki yapıyor. Gripken emzirmeye ara veren anneler ise bebeğini bu koruyucu etkiden mahrum bırakmış oluyor. Dolayısıyla grip olduğunuzda bebeğinizi emzirmeniz, emzirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

1)Hastalığınız Boyunca Maske Kullanın

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Grip virüsü solunum yoluyla ve öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla bulaştığı için emzirirken nefesinizi direkt olarak bebeğinize doğru vermemelisiniz. Burada maske kullanımı büyük önem taşıyor. Gribin hem bebeğinize hem de evin diğer bireylerine geçmemesi için maske kullanmalısınız. Ancak maske kullanımının hastalıktan koruyucu etkisinin olabilmesi için maskenin doğru kullanılması gerekiyor. Örneğin; maskenizi yarım saatte bir değiştirmeye dikkat etmeli, kullanılmış maskenin ortalıkta durmasına fırsat vermemelisiniz.

2)El Hijyenine Önem Verin

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Grip virüsünün yayılmasında eller çok önemli bir bulaşma kaynağıdır. Bu yüzden özellikle maskenize dokunduktan sonra ve bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkamanız, hastalığın bebeğe geçişini zorlaştıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

3)Sık Sık Odayı Havalandırın

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Hastalığınız boyunca gerek nefesiniz, gerekse öksürüp hapşırmalarınız ile havaya yayılan virüslü damlacıklar, gün boyu odada asılı kalıyor. Bu da gribin hasta olmayan diğer ev halkına ve bebeğinize geçmesi için fırsat yaratıyor. Hele ki bağışıklığı tam olarak gelişmemiş bebeğiniz düşünüldüğünde, risk daha da artıyor. Odayı sık sık havalandırmanız ve temiz havanın odaya girmesine izin vermeniz, riski bir nebze olsun azaltmanıza yardımcı olacaktır.

4)Doktorunuza Danışarak Tedaviye Başlayın

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Emziren anneler, ilacın içindeki kimyasalların bebeğe geçeceği endişesi ile hastayken ilaç kullanmaktan kaçınabiliyor. Oysa, emziren annelerin içemeyeceği ilaçlar bir elin parmağını geçmiyor. Dolayısıyla hastayken doktorunuza görünmeniz ve en kısa sürede tedaviye başlamanız, hastalığın bebeğinize de geçme riskini azaltacaktır.

5)Gripken Bebeğinizi Sevmeyin, Sevdirmeyin

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Yukarıda da değindiğimiz gibi, grip virüsü solunum yoluyla ve öksürük gibi damlacık yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan, hastayken bebeğinize çok fazla yaklaşmamaya çalışın. Yine aynı şekilde, eve gelen misafirlerden de uygun bir dille bebeğinize fazla yaklaşmamalarını isteyebilirsiniz.

6)Emziremeyecek Kadar Hastaysanız, Sütünüzü Sağarak Bebeğinizi Besleyin

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Grip eğer ilerlemişse ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, sütünüzü sağıp bebeğinizi beslemeye devam etmelisiniz. Çünkü emzirmek, her ne kadar oturarak yapılan bir eylem gibi görülse de sanıldığından çok daha fazla enerji harcanmasına neden oluyor.

7)Beslenmenize Dikkat Edin

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalığa karşı direncinizi arttırmak için sağlıklı beslenmek ilk kuralınız olmalı. Hem hastalığa yakalanmamanızda hem de yakalandığınız hastalığı kolay atlatabilmenizde sağlıklı beslenme büyük rol oynuyor. Taze sebze ve meyveler tüketmek, protein yönünden zengin olan gıdaları sofradan eksik etmemek, hastalığınızı atlatmanızda en büyük yardımcılarınız olur.

8)Bolca Sıvı Tüketin

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Emziren anneler süt verdiği için hasta olsun veya olmasın, her zaman daha fazla sıvıya, vitamine ve minerale ihtiyaç duyuyor. Hastalıkta bu ihtiyaç daha da artıyor. Vücudunuzun kısa sürede kendisini toparlayabilmesi için bolca su tüketmeye özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Kabızlığın Çözümleri

9)Uykusuz Kalmayın

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 9 Kuralı

Grip hastalığının en etkili tedavi yöntemlerinden biri de dinlenmektir. Hastalığınızın daha çabuk geçmesini istiyorsanız, gün içinde bol bol şekerleme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Grip annelerin emzirme konusunda merak ettiği tüm bilgiye buraya tıklayarakulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu