Bebek ve Çocuk

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Gece emzirme sıklığı ne olmalı? Gece emzirme sıklığını hangi aydan sonra azaltabilirim? Tüm bu soruların cevabı yazımızda!

Gece Emzirmesi Ne Zaman Kesilebilir?

Neredeyse her gün yeni bir faydası ortaya çıkan anne sütü, doğumdan sonra bebeğiniz için en ideal besindir. Her bir damlası ilaç niteliğinde olan sütünüz, sadece bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemekle kalmaz, doğumdan sonra bebeğinizle aranızdaki bağın oluşması ve kuvvetlenmesinde de önemli rol oynar. Peki, siz de tıpkı diğer anneler gibi gündüz emzirmesinde sorun yaşamıyor ancak gece ne sıklıkla emzirmeniz gerektiğini mi sorguluyorsunuz? O halde yazımızın devamını okumaya devam edin!

Gece Emzirme Sıklığı

Bebekler, doğumdan sonraki ilk günlerde mide kapasiteleri az olduğu için sık sık ama az az emerler. Genellikle 2,5 – 3 saatte bir emmek isterler. İlk aylar iki emzirme arasındaki sürenin 3 saatten fazla olmaması gerekir. Böylece hem anne sütü üretimi düzene girer hem de bebeğin kan şekerinin düşme olasılığı önlenir.  Bu nedenle geceleri de bebeğinizi 2,5 – 3 saatte bir uyandırıp emzirmeniz tavsiye edilir. İlerleyen aylarda bebeğin gelişimine ve mide kapasitesinin artmasına bağlı olarak bu süre uzayacaktır. Mide kapasitesi artan bebeğiniz, uyumadan önce yeteri kadar emeceği için geceleri her 3 saatte bir kaldırmanıza gerek kalmayacak. Eğer bebeğiniz düzenli olarak kilo alıyorsa, 4. aydan sonra 4 – 5 saatte bir acıkmaya başlar.

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Eğer bebeğiniz gündüzleri yeteri kadar besleniyorsa, gelişiminde herhangi bir gerilik söz konusu değilse ve doktorunuz aksini önermiyorsa, 6. aydan sonra bebeğinizin gece beslenmelerini kesebilirsiniz. Çünkü 6. aydan sonra bebeğinizin mide kapasitesi iyice artar ve uyumadan önceki son beslenme öğünü onun için oldukça besleyici olur. Bebeğiniz 6 aylık olmasına rağmen her gece hemen hemen aynı saatlerde uyanıyorsa ve uyandığında iştahla emiyorsa, bir süre daha gece beslenmelerine devam edebilirsiniz. Bu, bebeğinizin gerçekten aç olduğu için uyandığını gösterir. Ancak uyanmaları düzensizse, uyandığında çok kısa bir süre emiyor ve tekrar uyuyorsa bu durum alışkanlıktan kaynaklı diyebiliriz. Yani basit bir annelik içgüdüsü ve gözlemle nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini çözebilirsiniz. Unutmayın ki deliksiz ve kaliteli bir uyku, en az anne sütü kadar bebeğinizin gelişimi için önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilmeli?

Gece Emzirmesini Azaltmak mı Birden Kesmek mi?

Eğer bebeğinizin gelişimi yerindeyse, doktorunuzdan onay aldıysanız yapmanız gereken ilk şey, gece emzirmesini birden kesmek veya azaltarak kesmek arasında bir karar vermek olacaktır. Eğer birden kesecekseniz, bebeğinizi gündüzleri yeteri kadar beslemelisiniz. Şayet bebeğiniz gece saat 01.00’da uyandığında emzirmez ancak 04.00’da uyandığında emzirirseniz, bu bırakma işlemi kesinlikle başarısız olur. Bu nedenle anne tutarlı olmalı, birden kesmek istiyorsa bebeği ağladığında yanına giderek onun güvende olduğunu hissettirmeli ve tekrar uyutmalıdır. Tabii ki, akşamları iyice beslediğinize eminseniz… Gece emzirmesini azaltarak bırakmayı düşünüyorsanız her gece br önceki geceden daha kısa süreli emzirerek sürece başlayabilirsiniz.

Belli Bir Aydan Sonra Gece Emzirmek Zararlı Olabilir

Eğer bebeğiniz prematüre doğmadı ve 6. ayını doldurdu ise gece emzirmelerine son verebilirsiniz. Yapılan araştırmalar, 12. aydan sonra devam eden gece emzirmelerinin bebeklerde reflü riskini ve kulak enfeksiyonu olma olasılığını artırdığını ortaya koymuştur. Gece beslenmeleri, uyku düzeni ve işhatsızlıkla da doğrudan alakalıdır. Geceleri tıka basa karnı doyurulan bebek, gündüzleri beslenmek isteyebilir ve beslenme düzensizliği oluşabilir. Bu nedenle kendinizi hazır hissettiğinizde, bebeğiniz için uygun şartlar oluştuğunda ve doktorunuzun onayını aldığınızda, gece beslenmelerini sonlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu