Bebek ve Çocuk

Süt Parası Hakkınızdan Yararlanmayı Sakın Unutmayın!

Süt Parası Hakkınızdan Yararlanmayı Sakın Unutmayın!

Süt parası olarak da bilinen emzirme ödeneği, devlet tarafından doğum yapan kadına bir kereliğe mahsus verilen maddi yardımdır. Maalesef ki çoğu ebeveyn bu haklarını bilmiyor ve dolayısıyla yararlanamıyor. Peki kim, ne zamana kadar bu haktan yararlanabilir, detayları içeriğimizde…

Ülkemizde, doğum yapan kadına hem maddi hem de manevi anlamda devlet tarafından pek çok destek veriliyor. Fakat doğum yapan kadınların çoğu bu haklarında haberdar değil. Dolayısıyla sunulan olanaklardan yararlanamıyorlar. Bu olanaklardan biri emzirme ödeneği olarak da bahsedilen süt parasıdır. Doğum yapan anneler için 2018 yılında 149 TL olarak belirlenen süt parasını kimler alabilir, başvurular nereye yapılır, detaylı bakalım.

Süt Parası Hakkınızdan Yararlanmayı Sakın Unutmayın!

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısı doğum yapmış erkeklere verilir. Yani, süt parası başvurusu için yalnızca doğum yapan kadın değil, eşi de başvuruda bulunabilir.  

Süt Parası Kapsamında Ödenen Maddi Destek

Süt parası kapsamında ödenen maddi tutar; 149 TL olarak belirlenmiştir. Ödenecek olan para her sene güncellenebiliyor ve artabiliyor. 1 Ocak 2018’den itibaren ise süt parası 149 TL olarak hesaplanmıştır. Bu ödeme tek seferliğe mahsus yapılmaktadır. Aile, her çocuk için bir kereliğe mahsus süt parası başvurusunda bulunabilir.    

Süt Parası Almanın Şartları Nedir?

Doğum yapan kadınların süt parası alabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekiyor. Bu şartlar;

  • Hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı olan) sigortalılar için doğumdan önceki 1 sene içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması gerekiyor.
  • Kendi adına ve hesabına çalışan(4/b’li olan) sigortalılar için, doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil bütün prim borçlarının ödenmiş olması gerekli.
  • Doğan çocuğun veya çocukların yaşıyor olması gerekli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başak Sayan Bebekleriyle Birlikte Çekilmiş 'İlk Pozunu' Paylaştı

  Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 senedir. Üzerinden 5 yıldan daha fazla süre geçen doğumlar için süt parası ödenmiyor.   Süt Parası Hakkınızdan Yararlanmayı Sakın Unutmayın!

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Emzirme ödeneğine hak kazanan vatandaşlar, süt parası almak için müraacatlarını bulundukları illerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne, ilçede yaşıyorsa Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurması gerekiyor. Süt parası başvurusunda bulunacak olan kişi memur ise, bağlı olduğu kamu kurumuna başvurusunu bildirerek ödeneklerini alabiliyor.  

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  Başvuruda yanınızda bulunmanız gereken evraklar sadece doğum raporu ve talep dilekçesidir.   Doğum yapan her annenin yararlanabildiği doğum yardımı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu