Bebek ve Çocuk

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Hamilelikte kullanılmaması gereken ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler bebek üzerinde olumsuz pek çok etkiye sahiptirler.

Gebelikte Antibiyotik Kullanmanın Bebeğe Zararı Var mıdır?

Hemen herkes tarafından bilindiği üzere hamilelik dönemi, anne adaylarının her açıdan kendilerine dikkat etmeleri gereken çok özel bir süreçtir. Bu süreçte anne adayları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıkları için pek çok şeye dikkat etmek durumundadırlar. Gebelikte antibiyotik kullanımı da anne adaylarının dikkat etmeleri gereken konulardan birisidir. Bu nedenle uzman doktorlar, anne adaylarının gebelik döneminde alacakları ilaçlara çok dikkat etmeleri gerektiğini vurgularlar. Hamilelikte alınan ilaçların sadece anne karnındaki bebeğin gelişimini değil, annenin de sağlığını olumsuz etkilediği belirtilirken, anne adayına ve bebeğe zararı dokunacak ilaçların başında antibiyotikler ve antidepresanların geldiği vurgulanır. Gebelikte antibiyotik kullanmanın bebeğe zararı var mıdır? Hamilelikte kullanılmaması gereken ilaçlar arasında yer alan antibiyotikler bebek üzerinde olumsuz pek çok etkiye sahiptirler. Peki, gebelikte antibiyotik kullanmak bebeği ve anne adayını nasıl etkiliyor? Hamilelikte ilaç kullanmanın bebeğe zararları nelerdir?  

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Antibiyotikler Neden Kullanılır?

Antibiyotikler, nedeni bakteriyel olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Mikropların ve bakterilerin üreme ve çoğalma özelliğini engelleme özelliği sayesinde geçmişte ölümle sonuçlanabilen birçok hastalığın tedavisinde sürekli kullanılmaktadır. Vücuda yerleşen mikroplar, vücut tarafından gerekli bağışıklığın sağlanamaması durumunda çoğalarak vücudu etkisi altına alır. Bu gibi durumlarda uzman doktorlar tarafından hastalığın duruma ve şekline göre antibiyotik kullanımı önerilir. Ancak hamilelikte antibiyotik kullanımı anne adayının ve bebeğin sağlığı için zararlıdır. Antibiyotik kullanımı doktor tarafından önerilmediği sürece ve bilinçsiz olarak kullanıldığında faydadan çok zararı dokunabilmektedir. Bu nedenle başta hamilelik olmak üzere herkesin doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmamaları istenir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ramzi Teorisine Göre Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Edin!

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?  

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

Uzman doktorlar, anne adayının mikroplara karşı koyamadığı ve gebeliğinin tehlikeye girdiği durumlarda antibiyotik kullanılabileceğini ifade ederler. Bununla birlikte anne adayının kullanacağı antibiyotiğin seçiminin kesinlikle doktor kontrolünde ve onayında olması yanında kullanılacak olan antibiyotiğin dozajının gebeliğe zarar vermeyecek düzeyde ayarlanması gerektiğini vurgularlar. 

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?  

Hangi Evrede Daha Zararlı?

Hamilelikte antibiyotik kullanımının en fazla zararlı olduğu dönemler, gebeliğin ilk ve son evreleridir. Özellikle gebeliğin ilk evresinde bebek ve plasenta gelişme aşamasında olduğundan, antibiyotik tedavilerinden kaçınılır.

Hamilelikte Antibiyotik Tedavisi Gerçekten Gerekiyorsa Uygulanmalıdır!

Hamilelikte antibiyotik tedavisinin gerçekten gerekiyorsa uygulanması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, gerekli tedavinin sadece doktor tarafından başlatılması gerektiğinin altını çizerler. Hastalanır hastalanmaz antibiyotiğe kendi kendine başlamak, tüm hastalarda olduğu gibi hamilelerde de kesinlikle önerilmez. Ancak, anne adayının antibiyotik kullanmaması ve var olan hastalığının antibiyotikle tedavi edilmemesi daha büyük riskleri beraberinde getiriyorsa, o zaman en uygun antibiyotiklerle tedaviye başlanır. Branş uzmanı ile anne adayının gebelik takibini yapan hekim, gebeliğin zarar görmemesi için kullanılacak olan ilacı, etken maddesine ve dozajına göre değerlendirip reçete eder.

Hamilelikte Alınan Antibiyotikler Bebekte Nelere Yol Açıyor?

Danimarka’da yapılan araştırmaya göre, hamileliği sırasında antibiyotik alan gebelerin bebeklerinde astıma yakalanma oranın daha yüksek olduğu belirtildi. Sonuçların antibiyotiklerin astıma neden olduğunu kesin kanıtlamadığını belirten araştırmacılar, antibiyotiklerin vücutta oluşan dost bakterilerin üretilmesini, astımı olan çocuklarda engelleyerek dolaylı olarak da olsa etkilediğini açıkladı. Kopenhag Üniversitesi profesörlerinden Dr. Hans Bisgaard ise konuyla ilgili olarak “Anne adaylarının gebelik sırasında aldıkları antibiyotikler doğal bakteri dengesini bozarak, doğumdan sonra yenidoğana geçer ve bu dengesiz bakteri doğası ileride bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir.” açıklamasında bulundu.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelik Sürecinde Sıklıkla Karşılaşılan 4 Cilt Problemi

*Uzmanlar hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotiklerin olduğunu söylerler. Bunun yanında bazı antibiyotiklerin de bebekte kusurlu doğumlara neden olacağına dikkat çekerler. Bu nedenle eğer antibiyotik kullanmanızı gerektirecek bir hastalığınız varsa, mutlaka hekiminizle iletişime geçin ve onun reçete edeceği ilaç dışında başka bir şey kullanmayın.

Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Üzerinde Gebeler İçin Sakıncası Yoktur Yazsa Dahi Hekime Sormadan Kullanmayın

Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken, vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkması sonrasında, doktorlar, hamilelere antibiyotik tedavisi uygularlarken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Uzman doktorlar tarafından gebeliğin son evresinde anne adayında özellikle idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıkması durumunda; antibiyotik kullanımı minimum düzeyde tutularak tedavi edilmesi önerilir. Söz konusu hastalık nedeniyle oluşabilecek gebelikte erken doğum ve düşük riskinin uygun tedaviyle tamamen ortadan kaldırılması vurgulanır. Gebelik döneminde kullanılacak olan antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa bile kesinlikle Kadın Doğum Uzmanına Danışmadan Antibiyotik Kullanmayınız uyarısında bulunulur.  

 Gebelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?  

Doktorunuz Sizin İçin Uygun Tedaviyi Uygulayacaktır

Doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda sağlık durumunuza ve içerisinde bulunduğunuz gebelik ayına göre sizin için en uygun olan tedavi için antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu