Bebek ve Çocuk

Bebeğiniz ve Kendi Sağlığınız İçin Hamilelikte Vitamin Şart! Ama Hangileri?

Bebeğiniz ve Kendi Sağlığınız İçin Hamilelikte Vitamin Şart! Ama Hangileri?

Hamilelikte kullanılan vitaminler anne ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kesinlikle kullanmanız tavsiye edilen vitaminler, hem bebeğinizin daha sağlıklı gelişmesi hem de sizin daha rahat bir hamilelik dönemi yaşamanıza olanak sağlıyor. Yalnız, kulaktan dolma bilgilerle, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya vitamin kesinlikle kullanmamalısınız. Unutmayın, gebeliğiniz boyunca içeceğiniz ilaçlar, plasenta yoluyla bebeğinize geçebiliyor ve bilinçsiz kullanımlarda bebeğe ciddi zararlar verebiliyor.

Her anne ve babanın hayali sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Dolayısıyla bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi ve büyüyebilmesi için annenin çeşitli hazırlıklar yapması gerekir. Bu hazırlıkların başındaysa, gebelik ve öncesinde kullanılması önerilen vitaminler ve haplar bulunur. Bu vitaminler, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesinin yanında annenin de daha rahat bir gebelik süreci geçirmesine olanak sağlar. Annelerin gebelik döneminde kullanması gereken bu rutin vitaminler herhangi bir eksikliğe işaret etmemekle birlikte kesinlikle doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır. 

Sağlıklı bir gebelik için önerilen tüm vitaminleri sizler için derledik.  

Bebeğiniz ve Kendi Sağlığınız İçin Hamilelikte Vitamin Şart! Ama Hangileri?  

Hamilelikte Kullanılması Gereken Vitaminler ve Diğer Takviyeler

1)Folik asit

Folikasit, bebeklerde nöral tüp defekti denilen anomalinin oluşmasını engellemek amacıyla kullanılır. Gebelik sürecinde annenin kullanması gereken en önemli takviyeler arasındadır. Hatta uzmanlar, gebelik planları yapıyorsanız hamile kalmadan 3 ay önce kullanmaya başlamanızı tavsiye ediyor. Gebeliği boyunca annenin günde 0,4 mg alması yeterlidir. Fakat daha önce nöral tüp defektli bebek dünyaya getiren ve risk grubunda bulunan anne adaylarının günde 4 mg folikasit alması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Dr. Nihan Özdemir Yazdı: Gebelikte Maden Suyu İçmenin Önemi

2)Kan/Demir İlaçları

Hamilelik sürecinde annede kansızlık olmasa bile doğuma kadar mutlaka bu takviyeleri alması önerilir. Aynı zamanda doğumda oluşabilecek yoğun kanamalar için de önlem alınması adına bu ilaçlar kullanılmalıdır. Hamilelik kansızlığa eğilimi olan bir dönem olduğundan tedbir amaçlı kullanılması doktorlar tarafından öneriliyor.  

Bebeğiniz ve Kendi Sağlığınız İçin Hamilelikte Vitamin Şart! Ama Hangileri?  

3)Magnezyum ve Kalsiyum İlaçları

Magnezyum ve kalsiyum ilaçları, hamilelikte zorunlu olmayan takviyeler grubuna giriyor. Her hamilenin kullanması gerekiyor diye bir kuralı bulunmuyor. Anneye yapılan testler sonucunda herhangi bir kalsiyum veya magnezyum eksikliği tespit edilirse, o zaman doktoru tarafından kendisine reçete edilir. Magnezyum ve kalsiyum ilaçları genellikle kramplar ve kasılmalar olduğunda doktorlar tarafından önerilir. Kalsiyum ihtiyacınızı gıdalardan da bolca alabilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca süt tüketmeniz, kalsiyum ihtiyacınızın belli bir miktarını karşılayacaktır.

4)Multivitamin Kullanımı

Hamilelik döneminde anne adaylarının rutin olarak kullanması gereken vitaminler arasında multivitamin bulunmamaktadır. Anne adayının vitamin ve mineral ihtiyacını besinlerden sağlaması en sağlıklısıdır. Ancak, annede aşırı vitaminsizlik varsa doktorlar tarafından önerilebilir. Bunu da yapılan basit bir kan testiyle anlamak mümkün olabiliyor. Dolayısıyla anne adaylarının kendi kararlarıyla multivitaminler alıp kullanmaması gerekir.  

5)Progesteron Hormonu Kullanımı

Gebelikte kullanılan fakat herkes için rutin kullanılması gerekmeyen bir diğer takviye ise progesteron hormonu içerenlerdir. Bu ilaçlar yalnızca düşük tehlikesi olan ve kanaması bulunan kadınlarda kullanılır. Annenin bilinçsizce doktor onayı olmadan kullanması kesinlikle önerilmez.

6)Omega 3

Uzmanlar, hamilelerin haftada 2 kere balık tüketmesini öneriyor. Eğer balık tüketemiyorsanız bunun yerine omega 3 tabletlerinden kullanabilirsiniz. Bebeğin özellikle beyin gelişimini destekleyen omega 3, yine doktorunuzun onayı alınarak kullanılmalıdır.   

Bebeğiniz ve Kendi Sağlığınız İçin Hamilelikte Vitamin Şart! Ama Hangileri?  

Doktorunuza Danışmadan Hiçbir Şey Kullanmayın

Hamilelik sürecinde kadınların ilaç kullanımı kısıtlanıyor. Bunun nedeni ise içindeki bazı maddelerin bebeğin gelişimine zarar verebileceği ihtimalidir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan hiçbir şekilde ilaç, vitamin kullanmamalısınız. Gerekli görüldüğü takdirde zaten doktorunuz sizi yönlendirecektir.   Kullanılan vitaminlerle alakalı daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamileyken Kanser Olduğunu Öğrenen Mankenin Öyküsü

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu