Bebek ve Çocuk

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 2017 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu’nda dünya genelinde her beş kadından birisinin ücretli izninin olmaması yanında annelik cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade ediliyor.

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Dünya genelinde beş kadından üç ‘ünün doğum izni yok. UNFPA’nın yayınladığı 2017 Dünya Nüfusunun Durum Raporunda, dünya genelinde anne ölüm oranlarının azalmasına karşın, gelişmiş ülkelerde anne ölüm oranın 100 bin doğumda 12 iken bu rakamın az gelişmiş ülkelerde 100 bin doğumda 436’ya denk geldiği belirtildi. “Ayrı Dünyalar: Eşitsizlik Çağında Üreme Sağlığı ve Haklar” başlığında yayımlanan raporda, gelişmekte olan ülkelerde her yıl planlanmamış 89 milyon gebeliğin, 48 milyonunun kürtajla, 10 milyonun düşükle ve 1 milyonunun ise, ölü doğumla sonuçlandığı belirtiliyor.

Beş Kadından Üçünün Doğum İzni Yok

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yayımlanan raporda, dünya genelinde her beş kadından üçünün doğum iznine sahip olmadığı ve pek çoğunun ise, annelik cezasıyla karşı karşıya kaldıkları ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 2017 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu’nda belirtildiğine göre, dünya genelinde bulunan kadınların yarısının ücretli işlerde çalıştığı ve küresel olarak kadınların, erkeklerin kazandığı ücretin yüzde 77’si kadar ücret alabildikleri, bununla birlikte dünya genelinde beş kadından üçünün de doğum iznine sahip olmadığı belirtiliyor.   Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Annelik Cezasına Maruz Kalıyorlar

Yayımlanan raporda çocuk bakım hizmetlerine erişim eksikliğin kadınların iş aramalarına engel teşkil ettiği belirtilirken, ücretli doğum izninin olmaması, işverenlerin hamileliğe yönelik ayrımcılığının da annelik cezası anlamına geldiği ifade ediliyor. Söz konusu durumun kadınları ebeveynlik ve kariyer arasında seçime zorladığına dikkat çekilirken, Raporda “Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 89 milyon planlanmamış gebelik, 48 milyon kürtaj, 10 milyon düşük ve 1 milyon ölü doğum meydana geliyor” ifadelerine yer veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yatırım Yapmayı Düşünen Hangi Burçların Yüzü Gülecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu