Bebek ve Çocuk

12 Düşükten Sonra Anne Oldu!

12 Düşükten Sonra Anne Oldu!

Diyarbakır’da ilk defa uygulanan bir yöntemle tekrarlayan düşükler nedeniyle anne olamayan iki kadın 9 ile 12 düşükten sonra anne oldular.

Diyarbakır’da 9 ve 12 kez düşükten sonra anne oldular

Diyarbakır’da 9 ve 12 kez düşükten sonra anne oldular. Diyarbakır’da ilk defa uygulanan lenfosit aşısı yöntemiyle, 9 ve 12 kez düşük yapan iki kadının anne oldukları açıklandı. Yapılan aşı sonrasında anne olan iki kadına uygulanan tedavi yöntemiyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in, uygulanan tedavi yönteminde hem annenin hem de babanın hücrelerinin anneye enjekte edildiğini ifade ettiği belirtildi. Dünya genelinde özellikle Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan bir yöntem olduğu belirtilen, Türkiye’de ise, henüz gelişmeyen lenfosit aşısının Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ilk kez kullanıldığı ifade edilirken, söz konusu aşının 12 ve 9 defa tekrarlayan düşük yaşayan anne adaylarının herhangi bir düşük tehlikesi geçirmeden bebeklerini kucaklarına aldıkları belirtildi.  

Hem Anne Hem Babanın Hücreleri Anneye Enjekte Ediliyor

Tekrarlayan düşüklerden sonra iki anne adayının uygulanan Lenfosit aşının yapılmasından sonra hamile kalmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, “Özellikle bağışıklık sisteminin, tekrarlayan düşüklerde çok ciddi bir öneminin olduğunu biliyoruz. Lenfosit aşısının, tekrarlayan düşüklerde ciddi olumlu sonuçlar verdiği literatüre girmiştir. Tekrarlayan düşüklerde bu aşıyı nasıl uyguluyoruz, özellikle babadan aldığımız kanı belli işlemlere tabi tutarak babanın lenfositlerini ayırıyoruz ve lenfositlerini ayırdıktan sonra anneye enjekte ediyoruz.” ifadelerini kullanırken,   12 Düşükten Sonra Anne Oldu!  

“Özellikle Tüp Bebek Uygulamasından Önce ve Sonrasında Uyguluyoruz”

Düşükler nedeniyle anne olamayan kadınlara umut ışığı olan aşılama yöntemiyle ilgili olarak detaylı bilgiler veren Doç. Dr. Çoksüer, yöntemin özelikle tüp bebek uygulamasından önce ve sonrası olmak üzere 4 doz şeklinde uygulandığını belirtirken, buradaki mantığım gebeliğin oluşması için sağlam bir yumurta ve sperm yapısına ihtiyaç olduğunu, bunların birleşimini anne adayına embriyo olarak transfer edildiğini belirtirken, “Yapılan aşı ile babanın hücrelerini ayrıştırarak lenfositleri direkt olarak anneye enjekte ediyoruz böylece anne babadan gelen hücreleri tanımış oluyor, buna bağlı olarak da doku reddi de önlenmiş oluyor” sözlerini kullanırken, Doç. Dr. Hakan Çoksüer, uygulanan Lenfosit aşısı yöntemiyle anne olan kadınların bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğunu söylediği belirtildi.   12 Düşükten Sonra Anne Oldu!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

Bölgede İlk Defa Uygulandı

  Lenfosit aşısının, son yıllarda popüler olmaya başladığını belirten Doç. Dr. Çoksüer, yöntemin özellikle Avrupa’da sıkça kullanıldığını ifade ederken, aşıyı kendi kliniklerinde uyguladıklarını pratik deneyimlerine baktıklarında 12 ve 9 düşüğü olan hastalara lenfosit aşısı uyguladıklarını ve olumlu sonuç aldıklarını ve aynı sorunu yaşayan iki hastanın da doğumunun gerçekleştirildiğini ifade ettiler. Babadan kanı alınan kanın anneye nakletmeden önce hepatit ve HIV gibi tahlil taramalarından geçirilmesinden sonra anneye enjekte ettiklerini belirtiliyor. Söz konusu enjektenin anne adayına ya da bebeğe herhangi bir etkisinin olmadığı belirtiliyor.   Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınabilir mi? Detaylı bilgi için tıklayın…  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu