Bebek ve Çocuk

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yemek seçen çocuklar için neler yapabileceğinizi listeledik!

Çocuklarda yemek seçme çok sık görülen bir davranıştır. Ebeveynler için çocuklara sağlıklı yiyecekler yedirmek veya her çocuğun yemek seçmemesini sağlamak oldukça zordur. Ancak birtakım ipuçlarıyla çocuğunuzun damak tadını geliştirebilir ve yemek seçmemesi için onu teşvik edebilirsiniz. İşte yemek seçen çocuklar için yapabilecekleriniz…

Çocuğunuzun yeni bir tat denemesine ve deneyimlemesine izin verin

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuklar aynı besinlerden çok kolay bir şekilde sıkılır ve beslenme alışkanlıkları dönem dönem değişir. Bir çocuğun yeni yemekler deneyimlemesi önemlidir. Bu sebeple çocuklara farklı türlerde sağlıklı yiyecekler verebilirsiniz. Çocuk farklı türde sağlıklı yiyecekleri ne kadar çok deneyimlerse, büyüdükçe sağlıklı beslenme tiplerine olan ilgisi de o derece artar.  Çocuğunuzun farklı yemek türlerini denemesine izin verdiğinizde, onun damak tadı da gelişecek ve yeni yemekler denemeye karşı istekli olacaktır.

Kahvaltı etmekte zorlanan çocuklarınız için kahvaltıyı daha eğlenceli hale getirecek tariflere buradan ulaşabilirsiniz.

Yemek yeme eyleminin tadını çıkarmasına müsade edin

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocukların yemek yemekten hoşlanmamasının nedenlerinden biri de sevmedikleri bir şeyi tekrar yemeye zorlanmasıdır. Bu sebeple de ebeveynlerin sağlıklı beslenme konusunda katı olmaktan kaçınması gerekir. Çocuğunuzu arada bir ödüllendirirseniz, yemekten daha fazla zevk alabilirler. Böylece yemek yeme eyleminin tadını çıkarır ve bir sonraki öğünü 4 gözle beklerler.

Yiyecekleri daha küçük tabaklarda servis edin

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuklar büyük bir tabağın boyutundan ve servis edilen porsiyondan çekinebilir. Bu durum da yemek yemeye karşı olan isteklerini kaçırabilir. Ancak yemeği daha küçük tabaklarda servis ettiğinizde sevmedikleri bir yemek olsa dahi “çabucak bitirebilirim” düşüncesiyle yemeğin tadına bakabilirler. Ayrıca küçük tabaklar kullandığınızda, yemeklerini kendilerine servis edebilirler. Bu da ne yemek istediklerini seçmelerine yardımcı olacak bir adımdır. Bu durum ise yemek yemeye olan ilgilerini büyük ölçüde artıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yok Artık! Kylie ve Khloe'dan Sonra O da Hamile Olduğunu Açıkladı!

Ailece yemek yiyin ve çocukları dahil edin 

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Düzenli olarak birlikte yemek sofrasına oturmak ve çocuğunun yemek hazırlama sürecine katılmasına izin vermek, onları ne yiyeceklerine daha fazla ilgi göstermeye teşvik edebilir. Çocuklarınıza örnek olmak için sağlıklı yemekler pişirmeli ve öğün saatlerini bir arada geçirerek onu yemek yemeye teşvik etmelisiniz. 

Çocuklarınızı fiziksel aktivitelere yönlendirin

Çocuğunuzun Yemek Seçmemesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocukları, yürüyüş, oyun, spor gibi çeşitli aktiviteler için teşvik ettiğinizde daha iştahlı olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple çocuğunuzla mutlaka dışarıda vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Çocuklarınızın saatlerce video oyunları oynamasına izin vermek yerine, onları mahalledeki parkta yürüyüşe çıkarabilir veya evde çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Öte yandan çocukların telefon, tablet veya bilgisayarda fazla zaman geçirmeleri oyun bağımlılığı ve internet bağımlılığı gibi sorunları tetikleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu