Bebek ve Çocuk

Aşılanan Hamilelerin Bebekleri Antikorlu mu Doğuyor?

Aşılanan Hamilelerin Bebekleri Antikorlu mu Doğuyor?

Amerika’da yapılan bir araştırma, koronavirüs aşısı olan hamilelerin bebeklerinin yüksek seviyede antikor ile doğduğunu ortaya koydu.

Amerika’da yapılan bir araştırma, hamilelikte koronavirüs aşısı yaptıran kadınların bebeklerinin yüksek seviyede antikor ile doğduğunu ortaya koydu. New York Üniversitesi’nde yürütülen çalışma kapsamında, Pfizer/BionTech veya Moderna aşısı olan annelerin doğurduğu 36 bebekten kan örneği alındı. Sonuç olarak, tüm bebeklerin koronavirüsle savaşan antikorlara sahip olduğu saptandı.

Aşılanan Hamilelerin Bebekleri Antikorlu Doğuyor!

Amerika New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gebelikte covid 19 aşısı olan annelerin bebeklerinin antikorlu doğduğunu ortaya çıkardı. Pfizer/BionTech veya Moderna aşısı olan 36 annenin bebeğinden doğar doğmaz kan örnekleri alındı. Yapılan incelemede tüm bebeklerin koronavirüse karşı koruyucu antikorlara sahip olduğu saptandı. New York Üniversitesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve aynı zamanda çalışmanın baş yazarı olan Dr. Ashley Roman, antikorla doğan bebeklerin en savunmasız oldukları ilk aylarda koronavirüsten korunabileceğini söyledi.

Aşılanan Hamilelerin Bebekleri Antikorlu mu Doğuyor?

Aşının Bebek Üzerinde Bir Yan Etkisine Rastlanılmadı

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Moderna veya Pfizer/BionTech gibi mRNA aşılarının gebeler için güvenli olduğunu ve bebekte herhangi bir kusura neden olmadığını gösterdi. Ancak buna rağmen hamilelerin çoğu aşı olmaktan tereddüt duyuyor. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE), ülkedeki gebe kadınların yalnızca %10’unun aşı randevusu aldığını açıkladı. Türkiye’de de birçok anne adayının aşı konusunda kararsız kaldığı biliniyor.

Yenidoğanların Virüsten Korunabilmesi İçin Hamilelere Aşı Yaptırmaları Öneriliyor

Araştırmanın sonuçları, American Journal of Obstetrics and Gynecology Maternal Fetal Medicine’de yayınlandı. Çalışmada yer alan Dr. Jennifer Lighter “Aşılanan annelerden doğan bebeklerin antikor seviyesinin yüksek olması mutluluk verici. Bu durum aslında şaşırtıcı değil, diğer aşılarla tutarlı. Yenidoğan bebeklerin ilk aylarda virüsten korunabilmesi için kadınlara hamilelikte aşı yaptırmalarını tavsiye etmenin önemi giderek artıyor.” dedi. Öte yandan araştırmada imzası olan bilim insanları, aşının değil ancak koronavirüs enfeksiyonunun erken doğum ve düşük riskini 2 – 3 kat artırdığını söyleyerek aşı olmanın önemine bir kez daha vurgu yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Fettah Can ve Cansu Kurtçu ikiz bebek mi bekliyor?

Diğer güncel haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu