Bebek ve Çocuk

Çalışan Annelere Devletten Maaş Desteği

Çalışan Annelere Devletten Maaş Desteği

Çalışan annelerin iş dünyasında her geçen gün daha fazla yer alabilmeleri için devlet tarafından uygulamaya konan projelerle maaş desteği veriliyor.

Devlet tarafından çalışan annelere yönelik teşvik projeleri devam ederken, kısa bir süre önce başlatılan uygulamayla devlet tarafından dünyaya gelen her çocuk için karşılıksız destek sağlanıyor. Bu doğrultuda da asgari ücretle çalışan bir anneye toplamda 4 bin 856 TL , 2 bin 500 lira maaşla çalışan anneye ise toplamda yaklaşık olarak 8 bin 646 TL ödeme yapılıyor. Yapılan toplam yardımların tamamı ise, yaklaşık olarak 30 bin TL’yi buluyor. Daha öncede olduğu gibi 2017 yılında da de çalışan annelere maaş desteği olarak çeşitli devlet verilmeye devam ediyor.

Her Anneye Çocuk Parası Ödeniyor

Her geçen gün kadınların iş dünyasında daha fazla yer alabilmesi için pek çok kolaylık sağlayan devlet, bebek sahibi olan her anneye çocuk parası ödüyor. Devlet aynı zamanda uygulamaya koyduğu süt parası, doğum yardımı ve doğum parası gibi projelerle de annelere destek oluyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde uygulamaya başlayan proje doğrultusunda doğum yapan her anne çocuk parası alabiliyor. Hiçbir şart olmadan her anneye ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapıyor. Çocuk yardımından yararlanmak isteyen aileler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine veya bağlı oldukları ilçenin kaymakamlıklarına başvuru yapmaları gerekiyor.     Çalışan Annelere Devletten Maaş Desteği  

Doğum Parası 2 Ay İçinde Ödeniyor

Doğum yapan ve doğum parasından yararlanmak isteyen aileler başvuruda bulunmak için yeni doğan bebeğin T.C kimlik numarasıyla aüe.gov.tr internet adresine giriş yaparak başvuru yapabiliyorlar. Başvuru yapmak için tek bir şart, bebeğin 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olması gerekiyor. Belirtilen tarihten önce doğanlar ne yazık ki bu haktan faydalanamıyor. Başvuru yapmak için herhangi bir süre sınırlaması bulunmazken, doğum paraları 2 ay içerisinde ödeniyor. Tüm bu desteklere ek olarak doğum yapan annelere 133 lira da süt parası veriliyor. Bu uygulama çalışan ya da  çalışmayan tüm anneleri kapsıyor.   Bakmanızda Fayda Var: Çalışan Annelere Yeni Haklar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte 33. Hafta

90 Gün Prim Ödemeli

Çalışan annelerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakları bulunuyor. Bu süre içerisinde anneler, raporlu sayıldıkları için maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmıyor. Doğum parası yardımından yararlanmak isteyen annelerin doğumdan önce minimum 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Çalışan annelere maaş desteği 2017 yılında da asgari ücret karşılığında çalışan ve doğum izni yapan her anneye yaklaşık olarak 4 bin 423 TL ödeme yapılacağı edinilen bilgiler arasında.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu