Bebek ve Çocuk

Süt İzninde İşten Çıkarılan Annenin Hukuk Zaferi

Süt İzninde İşten Çıkarılan Annenin Hukuk Zaferi

Süt izni döneminde çalıştığı bankadan performans yetersizliği gerekçesi ile işten çıkarılan anne Evla Fazlı vermiş olduğu hukuk mücadelesini kazandı.

İzmir’de çalıştığı banka tarafından süt izninde işten çıkarılan annenin açtığı dava sonuçlandı. Davayı kazanan annenin hukuk zaferi, bölge adliye mahkemesi tarafından da onaylandı. Davayı kazanmasından sonra kendisi ile aynı durumda olan pek çok hamile veya yeni anne olmuş bankacıların kendisiyle iletişime geçtiğini anlatan Fazlı, hepsinin ortak sorununun bir daha iş bulamama korkusu olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan anne kendisi gibi aynı durumda olan anne adayı ve annelerin ortak sıkıntılarına tercüman oldu.

Anne ve Anne Adayları Yıpranıyor

Süt izni kullandığı döneminde işten çıkarılan Evla Fazlı, ismindeki anne verdiği hukuk mücadelesini kazanmasından sonra, kendisiyle ortak kaderi paylaşan anne ve anne adaylarının sıkıntılarına tercüman oldu. Çalışan kadınların hamilelikleri ve yeni anne oldukları dönemlerde yaşadıklarını şu ifadelerle aktardı; “Davayı kazandığımı duyan ve benimle aynı durumda olan o kadar çok hamile çalışan ya da yeni doğum yapmış olan bankacı benimle iletişime geçti ki anlatamam. Hepsi bir daha iş bulamamaktan korkuyorlar, haklılar da” “Gizli kapaklı yapılan bu işten çıkartmaların, şube değiştirmelerin, hamile ve süt izni kullanacak olan anne ve anne adaylarını çok yıprattığına şahit oluyorum” dedi.   Bakmanızda Fayda Var: Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler    Süt İzninde İşten Çıkarılan Annenin Hukuk Zaferi  

Süt İzninde “Performans Yetersizliği İddiası” ile İşten Çıkarılmıştı

İzmir’de süt izni kullandığı dönemde çalıştığı bankadan “performans yetersizliği” iddiasıyla işten çıkarılan Evla Fazlı hakkında iş mahkemesince verilen işe iade kararı, “istinaf mahkemesi” olarak faaliyet gösteren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesince de onandı. Evla Fazlı’nın 2 ay öncesinde çalıştığı bankanın iş akdinin feshi kararına karşı açmış olduğu işe iade davasını kazanmasının sonrasında karar, davalı banka tarafından istinaf incelemesi için İzmir Bölge Adliye Mahkemesine taşındı. “Söz konusu dava dosyasını inceleyen mahkemenin 7. Hukuk Dairesi, işverenin iş akdinin feshini geçerli nedenlere dayandığını ispat edemediğini belirleyerek, başvuruyu reddetti. Kararın gerekçesinde, “Davalı işverenin feshinin yerinde olmadığı, fesih işleminin geçerli veya haklı bir sebebe dayanmadığı, feshin son çare olması ilkesine uyulmadığı, davacı işçinin usulüne uygun savunmasının alınmadığı, fesih işleminin geçersiz olduğu, davacının işe iadesinin gerektiği belirtilerek, yerel mahkeme kararı usul ve yasaya uygun bulundu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Üç Ebeveynli İlk Bebek Gayet Sağlıklı Olarak Dünyaya Geldi

“Neredeyse 1 yıl olacak hala işsizim”

Fazlı’nın Anadolu Ajansı muhabirine yapmış olduğu açıklamada, davasında haklılığının bir üst mahkeme tarafından onanmasından mutluluk duyduğunu ancak mahkeme kararlarına rağmen mağduriyetinin sürdüğünü ifade ettiği öğrenildi. Avukatının, bankanın, bölge adliye mahkemesi kararını da temyize götüreceğini söylediğini ifade eden Fazlı, konuyla ilgili olarak; “Neredeyse 1 yıl olacak ben hala işsizim. Dava her ne kadar işe iade davası olsa da banka hem işe geri almayı reddediyor hem de başka bir yerde iş bulmama engel oluyorlar kötü referans vererek. Bu kişi hak ve özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Sadece ben değilim bunları yaşayan, davayı kazandığımı duyan ve benimle aynı durumda olan o kadar çok hamile çalışan ya da yeni doğum yapmış olan bankacı benimle iletişime geçti ki anlatamam. Hepsi bir daha iş bulamamaktan korkuyorlar, haklılar da. Gizli kapaklı yapılan bu işten çıkartmaların, şube değiştirmelerin, hamile ve süt izni kullanacak olan anne ve anne adaylarını çok yıprattığına şahit oluyorum.” dedi.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu