Bebek ve Çocuk

Bebekler Kaç Saat Uyumalı?

Bebekler Kaç Saat Uyumalı?

Bebeklerin sağlıklı bir uyku uyumaları onun fiziksel gelişimi yanında gün içerisinde huzurlu olması, öğrenme kolaylığını olumlu yönde etkiler.

Bebekler Kaç Saat Uyumalı?

Bebeklerde uyku büyüme aşamasında oldukça önemli bir yer tutar. Uzmanlar iyi bir uyku alışkanlığının temelinin tıpkı beslenme alışkanlığında olduğu gibi bebeklik çağında atıldığı ifade ederler. Bebeğin sağlıklı bir uyku uyuması onun fiziksel gelişimini etkilemesi yanında, gün içerisinde huzurlu olması, öğrenme kolaylığı ve hafızasını da olumlu yönde etkiler. Anne babaların en çok merak ettikleri konular arasında bebekler kaç saat uyumalı sorusunun cevabı yer alır. Uzmanlar bu konuda, her bebeğin diğerinden farklı olduğunu bu nedenle bu tür sorulara tek bir cevap vermenin doğru olmayacağını ifade ederler. Buna göre, yenidoğan bebekler  doğdukları andan itibaren uykuya çok fazla ihtiyaç duyarlar bu nedenle günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler ve gece – gündüz uykuları eşittir. Bebekler büyüdükçe uyku sayısı ve süreleri kısalırken, gece uykusundaki sık uyanmaların sayısı azalır ve bebek daha uzun süre uyur.  

Bebeklerde Uyku Düzeni

Uzmanlar, bebeklerin yaşam düzenlerinin yetişkinlere uymadığını altını çizerler. Eğer bebekler genel oluşturulmuş tablolarda verilen saatlerden daha kısa süreli uyuyorsa ve doktor tarafından tespit edilen herhangi bir sorun yoksa bebeğin uyku düzenin olmayışı iki nedene bağlanır. Bunlardan birincisi;

  • Bebek kendi kendine uyumayı bilmiyor,
  • Bebek o kadar yorgun ki sürekli bu yorgunluğa bağlı olarak uyanıyor.

  Bebekler Kaç Saat Uyumalı?   

Bebekler kaç saat uyumalı? Bebeklerin günlük uyku süreleri ve bebeklerin uyku süreleri tablosu;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İşe Alım Sırasında Hamile Ayrımcılığı Yapan Şirkete Para Cezası!

Bebeklerde Uyku Süreleri Tablosu –  Bebekler Hangi Ayda – Haftada Kaç Saat Uyurlar?

  • İlk ay(0-4.hafta) Yenidoğmuş Bebeklerde Uyku Süresi: Yenidoğan bebeklerin toplam günlük uyku süresi 16-18 saat arasında değişmektedir,
  • İkinci ay(5-8.hafta) 2 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni; Bebekler birinci ayın bitimimde 15,5 ‚ 17 saat arasında olan toplam uyku süresinin 8,5 ‚ 10 saatini gece, geri kalanı ise, gündüz uykusu olarak gerçekleştirirler. İkinci ayın sonunda ise, geceleri 4 hatta 5 saatlik kesintisiz uyku süresi gösterebilirler.

  Bebekler Kaç Saat Uyumalı?  

  • Üçüncü ay(9-12.hafta) 3 Aylık Bebeklerde Uyku Süresi: Bebeklerin 3. ayda toplam uyku süreleri 15 saattir. Bu sürenin yaklaşık 10 saatini gece, 5 saatini ise, gündüz gerçekleştirirler. Üçüncü ayın sonunda ise, bebeklerin gündüz uyku süreleri bir düzene oturmalıdır.
  • 4 – 5 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni : Bebeğin 4-5. aylarında gece uyku süresi 10-11 saat arasında ve gündüz toplam uyku süresi 4 ila 5 saat arasında olmalıdır. Dördüncü aydan itibaren bebekler gündüzleri yeterli kaloriyi alıyorsa 8 saat beslenmeden gece kesintisiz uyku uyuyabilirler.
  • 6 – 8 Aylık Bebeklerde Uyku Süresi: Bu aydaki bebekler ortalama 10-12 saat gece uykusu uyurlar. Gündüz yeterli kaloriyi aldıkları sürece geceleyin ek bir beslenmeye ihtiyaç duymazlar. Gün içerisinde genellikle 3,5 saatlik bir uyku uyumuş olmaları gerekir. Buna rağmen bazı bebekler gündüzleri iki kere uyur, bazıları ise, üç kez uyurlar.

  Bebekler Kaç Saat Uyumalı?  

  • 9 -12 Aylık Bebeklerde (1 Yaş) Uyku Süresi; Bebekler dokuz aylık olduklarında geceleri ortalama 11, gündüzleri ise, 3 saat uyurlar. Bebek 12. aya geldiğinde gündüz uykusu ortalama 2,5 saate düşerken, gece uykusu ise, ortalama 11 saat 15 dakikaya kadar uzar.
  • 12 – 18. Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni: Bu aylardaki bebeklerde en büyük değişim 18. aya gelindiğinde ortaya çıkar. Bu değişim bebeğin iki yerine bir kez gündüz uykusu uyuyor olmasıdır. Buna rağmen uzmanların önerisi bebeğiniz eğer halen geceleri kalkıyorsa, gündüzleri tek uyku uyuması pek tavsiye edilmez.
  • 18 ay ‚ 2,5 yaş Çocuklarda Uyku Süreleri; Bebekler 18. ayda geceleri ortalama 11 saat 15 dakika uyurken, gündüzleri tek uykuda 2 saat 12 dakika kadar uyabilirler. 2,5 yaşına geldiklerinde ise, gece uykusu 11 saate düşerken, gündüz uykusu da 2 saate düşer.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Migrene Ne İyi Gelir?

  Ay Ay Bebek Uyku Düzeni Detaylı Bilgi İçin Tıklayın  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu