Bebek ve Çocuk

Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları

Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları

Yaz bebekleri ne giyer sorusu yeni annelerin en çok merak ettikleri konuların başında gelir. Uzmanlar yazın yeni doğan bebeklerin kıyafet tercihleri ile ilgili annelere bazı ipuçları verirler.

Yaz Bebekleri Ne Giyer?

Bebeklerin yaz aylarında doğmasının avantajları yanında dezavantajları da vardır.  Yaz aylarında doğan bebekler güneş ışınlarından ve sıcak havanın etkisinden en üst düzeyde faydalanarak hızlı serpilip büyüyebilirler. Bu dönemde bebekleri yıkamak ve açık havada dolaştırmak hem bebek hem de anne için oldukça keyif vericidir. Yaz ayları bebekler için her ne kadar rahat geçecek gibi görünse de bu dönemde bebeklerin beslenme, temizlik ve bakım kurallarına çok dikkat etmek gerekir. Sıcak, güneş ve nem bir yerden sonra bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yaz aylarında bebeğin bakımı yanı sıra bebek giysi seçimi de annelerin titiz davranması gereken konulardan birisidir. Uzmanlar yaz bebekleri ne giyer? Sorusuyla ilgili annelere çeşitli önerilerde bulunurken, yenidoğan bebeklere giysi seçimi ipuçları verirler.

Pamuklu Kumaşlardan Vazgeçmeyin

  Yazın bebeklere giysi seçimi konusunda uzmanlar hassas bebek cildi için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemesi gerektiğine dikkat çekerler.  Pamuklu kumaşlar sıcak yaz günlerinde bebeğin cildinin nefes almasını sağlar ve sıcağa karşı bebeğin cildini bir kalkan gibi korur. Bebekler için her mevsim için en doğru seçimin pamuklu giysiler olduğunun altı çizilir. 

Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları  

Yanlış Kıyafet Seçimi Pişik ve Alerji Yapar

Yeni doğmuş bebeklere giysi seçerken yumuşak olmayan, sert kumaşlardan yapılmış kıyafetlerin bebeğin henüz çok narin ve korunmasız teninde tahriş ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratacağı belirtilir. Yanlış ve sağlıksız giysi seçiminin bebeklerde; alerji, cildinde yanma hissi ve kaşıntı yaratabileceği ifade edilir. Sentetik karışımlı yapıya sahip kumaşlarla kimyasal boyalı kıyafetlerin bebeğin deri solunumunu engellediği, çeşitli deri hastalıklarına neden olmamın yanında terlemeyi artırdığının da altı çizilir. Uzmanlar yazın bebeklerine kıyafet alacak olan ebeveynlerin bebek giysisi seçerken; terletmeyen, hava alan kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih etmelerini önerirler. Bu şekilde bebeklerin rahat bir yaz geçirmelerine yardımcı olunacağı ifade edilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Murat Yıldırım Eşi Imane Elbani'nin Hamilelik İddialarına Açıklık Getirdi!

 Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları  

Bebeğinizin Tenine Değen Giysilerin İçeriğinde Neler Var Test Edin

Bebeğiniz için satın alacağınız giysilerin yapımında neler kullanılıyor? Kullanılan malzemeler sağlığa zararlı mıdır? Öğrenmenizde fayda olduğu belirtilirken bebeğinize giysi seçimi yaparken birkaç konuya dikkat edilmesi önerilir. Bu konular ise şöyle sıralanır,

– Ultraviole Korumalı Bebek Ürünleri; Yetişkinlere oranla çok daha narin olan bebek cildinin daha çok korumaya ihtiyacı vardır. Bebeğinizi güneşten korumak için, özellikle yazın giysi seçerken ultraviole korumalı kumaştan olanlarını tercih etmeye çalışılması önerilir.

– OEKO- TEX 100 Kalite Standartı Sertifikası; Söz konusu sertifikayı alan firmaların bebek giysilerinin %100 pamuk ve sertifikalı malzemelerden yapıldığı ve bu giysilerin üretimde insan vücudunun ekolojik gereksinimlerinin dikkate alındığı anlamına gelir.

– Medizinisch Getestet Tıbbi Kalite Testi; Söz konusu testten geçen tekstil ürünlerinin, cildi tahriş edecek malzemeden üretilmediği, üründe kullanılan tüm içeriklerin sağlıklı olduğu ve cilde zarar vermediği ifade edilir.

  Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları  

Yazın Bebek Giysisi Seçimi İçin Uzman İpuçları

Yazın bebeğinizin hareket özgürlüğünü kısıtlamamak için vücuduna yapışmayan, rahat ve yumuşak kumaştan yapılmış giysileri tercih edin.

Bebeğiniz satın alacağınız giysileri yaşa göre değil, vücut yapısına ve kilosuna göre alın. Bu bilgiler ürün etiketlerinde yer alır. Satın alacağınız kıyafetlerde önemli olan bebeğinizin, giysisinin içinde rahat olmasıdır.

Yazın kıyafet seçerken tercihinizi açık renkte ve pastel tonlardaki giysilerden yana kullanmanız önerilir. Uzmanlara göre, aşırı parlak renkler bebeklerde huzursuzluğa yol açabilir, koyu renkler ise, üzüntü verebilir. Pastel tondaki sarı ‘güneşi’, pastel tondaki mavinin ‘yazın gökyüzünün aldığı rengi’ hatırlattığı ve koyu renklerin güneş ışığını kendisine çektiğini de unutulmaması gerektiğine dikkat çekilir.

  Yaz Bebekleri Ne Giyer? Yenidoğan Bebeklere Giysi Seçimi İpuçları   Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
7.500 Aileye Yenidoğan Seti Dağıtılacak!

Hayatınızı Kolaylaştıracak Parçaları Bebeğinizin Gardırobundan Eksik Etmeyin

Bebeğinizin doğumundan sonra ilk günlerde oldukça fazla ihtiyacı olacak olan beyaz renkte atletler ve yarım kollu alttan çıt çıtlı bodyler, ister günlük kullanımda isterseniz de şık geceler için size yardımcı olacaktır.

Yüzde 100 pamuk penye iplikten yapılmış olan eşofman altlarıyla yaz boyu hem siz hem de bebeğiniz rahat eder.

Bebeğiniz için hazırlayacağınız kolay kombinlenen kısa kollu ve atlet t-shirtler sıcak yaz günlerinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Her mevsimin olmazsa olmazları arasında da yer alan kapüşonlu ceketler Serin yaz akşamları için bebeğinizin gardırobunda bulundurmayı unutmamanız tavsiye edilen bebek giysileri arasında yer alır.

  Yazın Doğan Bebekler Nasıl Giydirilir?  

Bebekler Yazın Uyurken Nasıl Giydirilmeli

Uzmanlar, sıcak yaz günlerinde bebeğinizin bakımında gündüzler kadar gecelerine de özen göstermeniz gerektiğine dikkat çekerler. Bebeğinizin yatak çarşafları ve bebek arabalarının pamuklu kumaştan yapılmış malzemelerden üretildiğine dikkat edilmesi,  geceleri hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde bebeği fazla giydirmenin onları sinirli yaparak huzursuzlanmasına neden olacağı hatırlatılır. Bu nedenle bebeğinizi yazın uyurken, gece uykularında ince pamuklu kumaştan yapılan giysiler ya da pijamalarla yatırmanızın yanı sıra uyku öncesinde ılık bir banyo yaptırmanızın bebeğin serinlemesi yanında rahat bir uyku uyumasını da sağlayacağının unutulmamasına dikkat çekilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu