Bebek ve Çocuk

Bebek Sahibi Olmayı Düşünüyorsanız Özellikle Bu Yaşlara Dikkat Edin!

Bebek Sahibi Olmayı Düşünüyorsanız Özellikle Bu Yaşlara Dikkat Edin!

Bebek sahibi olmak isteyen kadınların gebe kalmak için öncelikle akıllarındaki sorulara yanıt bulunmasını söyleyen uzmanlar, sağlıklı bir gebelik için ideal yaş aralığına dikkat etmeleri gerektiğini belirtirler.

Bebek Sahibi Olmayı Düşünüyorsanız Hamilelik Yaşına Dikkat Edin!

Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız hamilelik yaşına dikkat edin! Günümüzde pek çok kadının önceliğinin evlilik ya da bebek yapmak yerine kariyer yapmak olduğunu söyleyen uzmanlar, bu nedenle kadınlarda evlilik yaşlarının gittikçe yükseldiğine dikkat çekiyorlar. Evlilik yaşının yükselmesi ve bebek yapma yaşının ilerlemesi pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Bu sorulardan bazıları ise, ideal hamilelik yaşı, ideal doğum yaşı, hamile kalma yaş sınırı kaçtır, geç hamilik sorun olur mu, en uygun yumurtlama yaşı kaç, yumurtalık rezervim nedir, yumurtalarım da yaşlanıyor mu? oluyor. Kadın Doğum Uzmanları ise, konuyla ilgili olarak, yaş ilerliyor ve siz bebek sahibi olmak istiyorsanız kafanızdaki sorulara yanıt bulunmasını öneriyorlar.

Bebek Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş 35-37

Uzmanlar, bebek sahibi olmak için en ideal yaş 35-37 yaş öncesi olduğunu söylerken, bunun nedeni olarak da yaş ilerledikçe anne adaylarının yumurtlama sayılarında meydana gelen azalma ve hamile kalma oranında görülen düşüş olduğunu belirtirler.   Hamilelik İçin İdeal Yaş Var mıdır? Detaylar için tıklayın… Bebek Sahibi Olmayı Düşünüyorsanız Özellikle Bu Yaşlara Dikkat Edin!

Kadınlarda Doğurganlık ve Yaş

Kadınlarda yumurta sayısındaki azalmanın 30-33 yaşlarından itibaren başlayacağını belirten uzmanlar, bu azalmanın 35-38 yaşlarından itibaren hızla devam edeceğini söylerler. Buna göre, 30 yaşındaki bir kadında her ay gebe kalma olasılığı yüzde 20 iken, kadının 38 yaşına geldiğinde canlı doğum oranının yüzde 50 azaldığı, bu azalmanın 40 yaşında yüzde 75 olduğunu belirtirler.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başak Sayan'ın İkizleri Sünnet Oldu!

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Gereklidir?

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için fiziksel, psikolojik ve hormonsal dengelerin en mükemmel durumda olası gerektiğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, kadınların gelişme sürecinin ortaya çıkan istisnai durumlar haricinde genellikle on sekiz yaşın sonlarına kadar devam ettiğinin altını çizerler. Bu nedenle de en düşük doğum yaş sınırının 18 yaş olması gerektiğini savunurlar. Çoğunlukla 35 yaş sonrasında kromozom anomaliyatlarına karşı artış olması ve bazı sorunların ortaya çıkması nedeniyle planlı hamilelikler için yaş sınırının 35 yaş olsa bile ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde artık sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesinin mümkün olduğunu söylerler.   Bebek Sahibi Olmayı Düşünüyorsanız Özellikle Bu Yaşlara Dikkat Edin!  

İdeal Yaşlarda Gebe Kalma Oranı?

İstatistiki verilere göre, ideal yaş grubunda aylık hamile kalma oranın yaklaşık yüzde 20 düzeyinde olduğu belirtilirken, tüp bebek yönteminin uygulandığı 35 yaşa kadar olan aralıkta yüzde 44 oranında, 42 yaş grubunda 22- 23 oranında, 42 yaş üstünde ise, hamile kalma şansının yüzde 12 dolaylarında olduğu belirtilir.  

İlerlemiş Yaşlarda Gebelikler ve Olası Sorunlar

Doğumun kadının yaşıyla bağlantılı olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, bir kadının en verimli olduğu ve en sağlıklı doğumlar yaptığı yaş aralığının 24-29 arasında olduğunu söylerler. İleri yaşlarda yaşanan gebeliklerde bazı sağlık sorunlarının yaşanabileceğini belirten uzman doktorlar, eğer bir anne adayı gebelik planlıyorsa, doğumunu bu yaşlar arasında yaşamasını tavsiye ederler. Söz konusu yaş aralığının hem kendisinin hayati riskleri açısından, hem de bebeğin sağlığı açısından en uygun ve iyi üreme dönemi olduğunu vurgularlar.   İleri Yaş Gebeliğinde Çıkabilecek Sorunlarla ilgili detaylı bilgi için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu