Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri

İnsan sağlığı için normal şartlarda bile önemli bir yere sahip olan yüksek tansiyon sorunu, gebelik döneminde görüldüğünde anne adayı ve bebek açısından daha da ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri

Normal şartlarda bile önemli bir yere sahip olan yüksek tansiyon, hamilelikte görüldüğünde daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Uzmanlar hamilelik sırasında yaşanan çoğu bebek ve annenin ölümünün yüksek tansiyon sebebiyle meydana geldiğini belirtmektedirler. Hamilelik döneminde görülen yüksek tansiyonun aynı zamanda gebelik zehirlenmesi adı verilen preeklampsi’nin gelişmesine de neden olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle uzmanlar hamilelikte yüksek tansiyon belirtileri ortaya çıkması durumunda anne adalarının vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerektiğini belirtiyorlar.  

Gebelikte Tansiyon Ciddi Sorunlara Yol Açar

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) insanın yaşamında her zaman yer tutan önemli bir sağlık sorunudur. Hamilelik sürecinde görülmesi ise, daha ciddi sorunların oluşmasına yol açmaktadır. Bu dönemde görülen tansiyon yüksekliği, farklı sorunları da beraberinde getirirken en dikkat edilmesi gereken sorun gebelik zehirlenmesidir. (preeklampsi) Eğer gebeliğiniz süresince yüksek kan basıncıyla karşı karşıya kalıyorsanız, doktorunuz tarafından sürekli olarak kontrol altında bulunmanız gerekir.     

  Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri    

Gebelikte Tansiyon Kaç Olmalı

Bir adı da kan basıncı olan tansiyon iki rakamla ifade edilmektedir. Mesela, 110/80 gibi. ilk rakam kalbin kasıldığında atar damarlardaki basıncıdır. (büyük tansiyon) İkinci rakam  ise, kalbin kasılmalar arasındaki gevşediği sıradaki atar damarın basıncıdır. (küçük tansiyon) Gebelik döneminde anne adayının gebeliğe uyumu ve bebeğin gelişim sürecinde kalp damar sisteminde önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle kalbin hızı ve pompaladığı kan miktarı bu süreçte artar. Genelde büyük tansiyonda hamilelik döneminde anlamlı bir değişme gözlenmezken, meydana gelen bu farklılıkların gebeliğin sona ermesinden 6 -12 hafta içerisinde düzene girdiği belirtilmektedir. Gebelerde tansiyon değeri 120/80 den küçük değerler normal olarak görülürken,  140/90 değerleri ise, yüksek tansiyon olarak görülür. Fakat bu değer her gebe için standart yüksek bir değer değildir. Normal tansiyonu 90/60 olan bir anne adayının, uzmanlar tarafından 120/75 lik değer yüksek olarak görülürken, bu kişinin tansiyonu 140/90 seviyesine çıkıyorsa bebek ve anne için risk faktörü olarak görülmektedir. Hamilelikte tansiyonun değerlerinin yükselmesi durumunda anne adayının mutlaka günlük tansiyon değerlerini not alınmalı ve doktoru ile irtibat halinde durumu netleştirmelidir.    

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Hindi Eti Tüketimi Nasıl Olmalı?

 Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirtileri  

Hamilelikte Tansiyon Belirtisi

Hamilelikte yüksek tansiyon olduğunu söyleyebilmek için büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun ise 90’ın üzerinde olması gerekmektedir. (Normal tansiyonu 90/60 olanlarda 120/75) Hamilelikte yüksek tansiyon belirtisi olarak kan basıncının yükselmesi temel alınırken, anne adayında görülen baş ağrısı, ani gelişen görme bozukluğu, mide ağrısı gibi sıkıntıların bilinen tansiyon belirtileri arasına girdiği belirtilmektedir.    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu